Wszystkich Świętych 2021. Znani i szanowani, którzy odeszli w ostatnich miesiącach

Wraz z początkiem listopada obchodzimy dzień Wszystkich Świętych i świętujemy Zaduszki. Święta są czasem refleksji i zadumy. W ciągu ostatnich 12 miesięcy odeszło wiele osób, wśród nich społecznicy, działacze kultury, księża i samorządowcy…

 

Jarosław Falkowski

Jarosław Falkowski zmarł w wieku 43 lat. Strażak ochotnik i członek Zarządu Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Krasnem. Jarosław Falkowski był przewodniczącym Rady Gminy Krasne, ponadto zawodowo związany był z Urzędem Miasta i Gminy Chorzele, gdzie pracował jako urzędnik.

 

Kazimierz Poździał

Kazimierz Poździał zmarł 30 listopada 2020r., w wieku 79 lat odszedł na Wieczną Wartę. Wieloletni Naczelnik i Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Węgrze.

 

Tadeusz Waśniewski

Tadeusz Waśniewski zmarł 25 grudnia, w wieku 90 lat. Przez kilkadziesiąt lat uczył przasnyszan muzyki w Szkole Podstawowej nr 1, w Liceum Ogólnokształcącym i w ośrodkach kultury. Był założycielem i członkiem Przasnyskiej Kapeli Podwórkowej. Jego zaangażowanie w życie kulturalne miasta zostało wielokrotnie docenione. Otrzymał: Odznakę Tysiąclecia Państwa Polskiego, Medal 40-lecia Polski Ludowej, Medal za Zasługi dla Miasta Przasnysza, Złoty Krzyż Zasługi za 20-letnią pracę pedagogiczną, Odznakę Zasłużony Działacz Kultury, Złotą Odznakę ZNP, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i Odznakę za 50-lecie przynależności do ZNP. W 2007 roku został nagrodzony statuetką Przaśnika.

 

Por. Stanisław Budny

Por. Stanisław Budny zmarł 1 stycznia 2021, partyzant, więzień polityczny, żołnierz. Pan Stanisław był Prezesem Koła Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Czernicach Borowych. Odszedł w wieku 93 lat.

 

Włodzimierz Sekuna

Włodzimierz Sekuna, strażak ochotnik związany z OSP Bogate (gospodarz jednostki w latach 1986 – 2001 roku) odznaczony złotym medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa.

 

Maria Jadwiga Wysk

Maria Jadwiga Wysk, wieloletni nauczyciel matematyki w Szkole Podstawowej w Lesznie, potem w Szkole Podstawowej im. mjr. Henryka Sucharskiego w Nowej Krępie. Od 1995 roku do 1999 pełniła funkcję dyrektora szkoły w Nowej Krępie, społeczniczka zawiązana z Przasnyszem, współzałożycielka Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, członek komisji rewizyjnej Federacji ROSA, członkini Rady Seniorów, Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, Koła Przyjaciół Harcerstwa oraz wolontariuszka MOPS. Zmarła 11 marca 2021 r. w wieku 69 lat.

 

Jadwiga Niezgoda

Jadwiga Niezgoda zmarła 20 marca 2021 r., miała 69 lat. Była wieloletnia pracowniczką Urzędu Miasta Przasnysz. Przez 33 lata swojej pracy rzetelnie i profesjonalnie wypełniała swoje obowiązki.

 

Roman Szymborski

Roman Szymborski zmarł 23 marca 2021 roku w wieku 70 lat. Był wieloletnim pracownik Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu. Człowiek o wielkim sercu i zamiłowaniu do kultury.

 

Krystyna Milczarek

Krystyna Milczarek zmarła 6 kwietnia 2021 r. w wieku 74 lat. Pani Krystyna była poetką, animatorką kultury, założycielką i wieloletnią prezes Klubu Literackiego „Przaśnik”. W ostatnim czasie związana była z Grupą Historyczno-Literacką „Styl” i Klubem Literackim „Jantar”. Od wielu lat należała do Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej. Wydała dwa tomiki poezji: „Stracone nadzieje” (2005) i „Sercem wybrane” (2018). W styczniu 2014 r. otrzymała Medal Stanisława Ostoja-Kotkowskiego w kategorii „Medal Honorowy”. Zawsze chętnie wspierała osoby niepełnosprawne, pensjonariuszy i podopiecznych Domów Pomocy Społecznej, Klubów Seniora oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Przasnyszu.

 

Biskup senior Jan Gałecki

Biskup senior Jan Gałecki zmarł 27 kwietnia 2021 r., w wieku 89 lat. Urodził się 18 czerwca 1932 r. w Zalesiu (koło Przasnysza), miejscowości należącej do parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Krasnem. Święcenia kapłańskie otrzymał 23 czerwca 1957 r. w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp. 4 grudnia 1973 r. papież Paweł VI ustanowił ks. Jana Gałeckiego biskupem tytularnym Maiuca i biskupem pomocniczym diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Prekonizowany został 4 lutego, a sakrę biskupią otrzymał 17 marca 1974 r. w katedrze św. Jakuba Ap. w Szczecinie z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski, oraz biskupów: Jerzego Stroby, ordynariusza szczecińsko-kamieńskiego i Bogdana Sikorskiego, ordynariusza płockiego. Biskup Jan Gałecki został pierwszym biskupem diecezji szczecińsko-kamieńskiej. W Episkopacie Polski był członkiem Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu i ds. Duszpasterstwa Ludzi Morza oraz do Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. W diecezji czynnie posługiwał do 22 września 2007 r., kiedy to papież Benedykt XVI przychyli się do jego prośby przejścia na emeryturę zgodnie z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego dotyczącymi osiągnięcia wieku kanonicznego.

 

Andrzej Kowalewski

Andrzej Kowalewski zmarł 5 maja 2021 roku w wieku 66 lat. Od 1998 roku aż do 2020 roku nieprzerwanie pełnił funkcję sekretarza Urzędu Miasta i Gminy w Chorzelach. W swojej karierze współpracował z dziewięcioma osobami kierującymi urzędem. W 2020 roku przeszedł na emeryturę po 45 latach pracy zawodowej, z których aż 41 przepracował na stanowiskach urzędniczych. W styczniu 2021 r. został mu nadany tytuł „Zasłużony dla Gminy Chorzele”.

 

 

Ks. prałat Tadeusz Niestępski

Ks. prałat Tadeusz Niestępski zmarł 19 lipca 2021 przeżywszy 91 lat, w tym 65 lat w kapłaństwie. Wyświęcony na kapłana 11 lutego 1956 przez bpa płockiego Tadeusza Pawła Zakrzewskiego. W latach 1962-1967 proboszcz w Krzynowłodze Małej, następnie (do 1970) w Sannikach i Dzierzgowie (1970-1979).Od 1980 do 1997 proboszcz parafii św. Wojciecha w Przasnyszu. W 1997 przeszedł na emeryturę. Od roku 2004 był  kapelanem policji w Przasnyszu. Kanonik honorowy kapituły kolegiackiej pułtuskiej od 1997 r., w 2007 r. odznaczony godnością Kapelana Ojca Świętego. Był  pomysłodawcą i sekretarzem (od 2003 r.) Fundacji „Przasnyskie Liceum”, pomagającej zdolnym a niezamożnym przasnyskim licealistom.

 

Mariusz Kaczyński

Mariusz Kaczyński zmarł 21 lipca 2021 w wieku 50 lat. Od 2002 r. z krótką przerwą (2014-2018) pełnił funkcję radnego Rady Gminy Jednorożec. Od 2000 r. był sołtysem sołectwa Drążdżewo Nowe. Od 2007 r. był członkiem stowarzyszenia „Przyjaciół Ziemi Jednorożeckiej”. Współorganizował biwaki patriotyczne na Polskiej Kępie nad Orzycem na granicy gmin Krasnosielc i Jednorożec, w miejscu bitwy z czerwca 1863 r. Zainicjował ufundowanie tam nowego pomnika ku czci poległych powstańców.

 

Stanisław Orzoł

Stanisław Orzoł, naczelnik Chorzel. 8 września 2021 roku odbyło się ostatnie pożegnanie Stanisława Orzoła, który w latach osiemdziesiątych pełnił funkcję naczelnika miasta i gminy Chorzele.

 

Marianna Krupińska

Marianna Krupińska zmarła 24 września 2021 roku, w wieku 81 lat – wieloletnia Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Przasnyszu. Marianna Krupińska sprawowała stanowisko dyrektora w przasnyskim liceum w latach 1988-2000. Dała się poznać jako wymagający, lecz sprawiedliwy pedagog.

 

Irena Kamińska

Irena Kamińska zmarła 26 września 2021 roku, w wieku 94 lat, kombatantka Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, związana z oddziałem ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. Rój, świadek i ofiara systemu utrwalania władzy ludowej. Uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Więźnia Politycznego 1939 – 1956, a także Statuetką „Sygnet Niepodległości”.

Ppor. Irena Traczyk

Ppor. Irena Traczyk zmarła 1 października 2021r. w wieku 90 lat. Zaprzysiężona jako łączniczka i kwatermistrz, żołnierz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Po upadku komunizmu wraz z innymi partyzantami awansowana na stopień podporucznika. Wraz z innymi osobami o konspiracyjnej przeszłości w 1993 r. postawili przy kościele, wspólnym wysiłkiem pomnik, symboliczny grób dla poległych w latach 1945-56 żołnierzy podziemia antykomunistycznego, swoich kolegów. Był to pierwszy pomnik na północnym Mazowszu upamiętniający 39. poległych żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Ufundowali też sztandar kombatancki.

 

ren

Sprawdź również
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ait
Ait
1 rok temu

Zmarło też wiele innych osób, które dla nas były najważniejsze w naszym życiu, ale nikt o nich nie pisze bo nie miały parcia na szkło.

Piotr
Piotr
1 rok temu
Reply to  Ait

Bardzo nieładna wypowiedź. Wiele z wymienionych osób nie miała „parcia na szkło”.

Beti
Beti
1 rok temu

Dla śmierci nie ma ani biednych ,ani bogatych ,ani młodych ani starych,ani dobrych ani złych…