Wspólnie w Narodowy Dzień Niepodległości. W gminie Jednorożec w obchody włączyły się organizacje pozarządowe i grupy nieformalne

Narodowy Dzień Niepodległości w gminie Jednorożec przebiegał pod znakiem współpracy i zaangażowania mieszkańców. W organizację święta włączyło się aż siedem grup.

 

Wszystkie grupy z Gminnej Biblioteki Publicznej otrzymały flagi Polski oraz flagę gminą.

– Wydarzenia o charakterze patriotycznym odbywały się o różnych godzinach, dlatego była możliwość uczestnictwa w wielu inicjatywach. W wielu z nich brał udział Wójt Krzysztof Iwulski, który z flagą jednoczył się z zebranymi mieszkańcami, jak i gośćmi z innych miejscowości. Wszystkie wydarzenia rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu Polski – informuje Gminna Biblioteka Publiczna w Jednorożcu.

I tak: 10 listopada nowo powstałe stowarzyszenie „Przyjaciele Małowidza” zorganizowało koncert słowno – muzyczny w świetlicy wiejskiej w Małowidzu, w którym wystąpiły dzieci i młodzież. Po przedstawieniu przyszedł czas na integrację mieszkańców i gości.

W Ulatowo-Pogorzeli, w świetlicy wiejskiej odbywały się zajęcia dla dzieci o charakterze patriotycznym. Po zajęciach i zabawach dzieci wzięły udział w marszu z flagami w okolicy.

 

Stowarzyszenie „Jednorożec robi co może” zorganizowało „Bieg z flagą dla Łucji”, w którym uczestniczyli biegacze, kijkarze i rowerzyści pokonując dystans 5 km. Podczas obchodów zorganizowano zbiórkę pieniężną na leczenie mieszkanki Jednorożca, Łucji Jeznach.

„Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich Sołectwa Lipa” zorganizowało  spotkanie patriotyczne, podczas którego odbyło się wspólne śpiewanie pieśni.

„Kółko Rolnicze Posilenie w Drążdżewie Nowym” zorganizowało „Marsz Patriotyczny” ulicą w swojej miejscowości. Po obchodzie uczestnicy obejrzeli film patriotyczny pod chmurką o Polskiej Kępie na nowo zakupionym przez stowarzyszenie sprzęcie. Po seansie mieszkańcy spotkali się w świetlicy wiejskiej integrując zebranych uczestników.

„Koło Gospodyń Wiejskich w Budach Rządowych” wraz z OSP Budy Rządowe 11 listopada o godz. 15:00 zorganizowało Marsz Niepodległości ulicami swojej miejscowości.

„Koło Gospodyń Wiejskich w Żelaznej Rządowej” 11 listopada o godz. 18:30 rozpoczęło „Marsz Niepodległościowy” ulicami Żelaznej Rządowej, Prywatnej oraz Gutochy.

– Narodowe Święto niepodległości można obchodzić na różne sposoby. Pomysłowość grup była ogromna, ale wszędzie było widać biało-czerwone flagi powiewające w dłoniach uczestników i o to chodziło w tej akcji. Nie zabrakło również kotylionów, przypinek, chorągiewek oraz innych gadżetów w barwach narodowych. Pomysłowość co do strojów uczestników również była przeróżna. Odświętne ubrania, stroje okolicznościowe i klubowe pokryte były akcentem biało-czerwonym. Spotkania, marsze i biegi odbywały się przy patriotycznej muzyce, którą rozbrzmiewała wokół zebranych i którą ochoczo śpiewali uczestnicy. Wieczorne spotkania oświetlały pochodnie, które dodawały światła, ale i uroku całemu wydarzeniu. Nastąpiła niesamowita integracja zebranych uczestników jak i całego społeczeństwa – komentuje GBP.

 

 

ren

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments