Wspólna przysięga uczniów klas mundurowych i terytorialsów [FOTO]

76 elewów oraz 58 terytorialsów zakończyło szkolenie wojskowe, które rozpoczęli wraz z początkiem wakacji w 5. Mazowieckiej Brygadzie OT. W piątek złożyli przysięgę wojskową.

 

9 lipca przysięgi wojskowe żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową odbyły się również w 1. Podlaskiej, 2. Lubelskiej oraz 8. Kujawsko – Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, a w ciągu całego weekendu szeregi WOT wzmocniły się o 700 nowych terytorialsów.

Tym razem szkolenie nowych żołnierzy było wyjątkowe, ponieważ podwójne. Ochotnicy do terytorialnej służby wojskowej w ramach projektu Wakacje w WOT odbywali szkolenie podstawowe w 5. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, a po kilku dniach dołączyli do nich absolwenci klas mundurowych, którzy zdecydowali się wziąć udział w szkoleniu skróconej służby przygotowawczej. Byli to uczniowie 13 szkół z województwa mazowieckiego, którzy uczestniczyli w III edycji programu Certyfikowane Klasy Wojskowe.

Wyjątkowa była również przysięga, ponieważ pierwszy raz od ponad roku przysięgającym żołnierzom mogły towarzyszyć rodziny i bliscy.

Skrócona służba przygotowawcza

Kadeci szkolili się po 10 godzin dziennie z taktyki, szkolenia strzeleckiego oraz profilaktyki i dyscypliny wojskowej. Łącznie odbyli 77 godzin praktyki oraz 9 teorii – ogółem 86 godzin zajęć. Szkolenie zakończył egzamin, a przysięga wojskowa była zwieńczeniem szkolenia i jednocześnie przepustką do służby zawodowej

– To kolejny etap mojej ścieżki przyszłościowej, będę mogła połączyć swoją pasję z pracą – powiedziała szer. elew Zuzanna Gajda.

Szkolenie w ramach skróconej służby przygotowawczej dla młodzieży okazało się wymagające, jak zaznaczył instruktor, kpr. Michał Cios – Nie było żadnej taryfy ulgowej, staraliśmy się by przez te 12 dni poczuli prawdziwe wojsko, żeby poczuli, że nie jest to łatwe szkolenie.

 

Terytorialsi to głównie osoby młode

27% uczestników szkolenia podstawowego to także ludzie młodzi, osoby w wieku 18 – 20 lat, które zdecydowały się wykorzystać przerwę w nauce i studiach, by odbyć szkolenie podstawowe.

Zdałam maturę i od razu przyszłam do Wojsk Obrony Terytorialnej, chciałam przeżyć coś nowego i sprawdzić siebie – powiedziała szer. Karolina Leszczyńska.

Wśród przysięgających żołnierzy była m.in. Zuzanna Pietrzak, mieszkanka powiatu przasnyskiego, studentka pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Na przeszkolenie w ramach Wakacje w WOT zgłosiła się razem ze swoją mamą, razem też złożyły przysięgę wojskową. Inspiracją do wstąpienia w szeregi terytorialsów był ojciec szer. Zuzanny Pietrzak, który również jest żołnierzem 5. Mazowieckiej Brygady OT.

Szkolenie podstawowe jest wstępem do pełnienia terytorialnej służby wojskowej w ramach, której żołnierze – ochotnicy będą szkolić się przez najbliższe 3 lata, a tym samym wzmocnią potencjał obronny państwa.

 

 

guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
18 dni temu

77 godzin szkolenia? No, no, no, Putin już sika w majtki że strachu 😀.