Wścieklizna w regionie. Nakaz szczepienia psów i kotów

W związku z wystąpieniem ponad 100 przypadków wścieklizny wśród zwierząt na terenie województwa, wojewoda mazowiecki wydał rozporządzenie informujące o nakazie szczepienia nie tylko psów, ale także i kotów.

 

Wojewoda mazowiecki wydał rozporządzenie informujące o nakazie szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie.

– Zgodnie z rozporządzeniem nr 49 Wojewody Mazowieckiego, od 31 grudnia 2021 r. na właścicielach kotów (którzy są mieszkańcami terenu objętego obszarem zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt) spoczywa obowiązek zaszczepienia kota – w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia – informuje wojewoda mazowiecki.

 

Obecnie powiat przasnyski nie jest jeszcze objęty zagrożeniem , ale w sytuacji, gdy tylko pojawią się takie przypadki u nas, brak szczepienia psa oraz kota, może okazać się wykroczeniem. Grozić za to może mandat karny w wysokości do 500 złotych.

W styczniu, Urząd Wojewódzki w Warszawie wraz z Mazowieckim Kuratorium Oświaty planują  przeprowadzenie wśród dzieci oraz młodzieży akcji edukacyjnej, która poruszałaby tematykę zagrożeń dla zdrowia i życia człowieka wynikających z sytuacji rozprzestrzeniania się w województwie mazowieckim wirusa wścieklizny.

– W ramach tej akcji przygotowane zostały film animowany, prezentacja multimedialna, zawierająca problematykę wirusa wścieklizny oraz ulotki uświadamiające o zagrożeniach – dodaje wojewoda mazowiecki.

 

j.b.

Sprawdź również
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jola
jola
21 dni temu

W Polsce nie ma prawnego wymogu szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie. Decyzję podejmuje właściciel/opiekun zwierzęcia. Szczepienie przeciwko wściekliźnie zalecane jest u kotów, które wychodzą na zewnątrz lub mieszkają przy gospodarstwie domowym. Koty takie mogą mieć kontakt z chorymi bezpańskimi zwierzętami, zwierzętami dzikimi oraz nietoperzami.

Michał
Michał
21 dni temu
Reply to  jola

Chyba ze zostaję wydane rozporządzenie nakazujące szczepienie tak jak w tym przypadku. Naucz się czytać ze zrozumieniem