Ewelina Kubacz z przasnyskiego „Medyka” o wpływie promieniowania słonecznego na skórę człowieka

Wiosna w pełni, powoli zbliża się lato, a za oknami coraz częściej pojawia się słońce. W związku z tym – dziś kilka słów o promieniowaniu słonecznym, korzyściach z niego płynących, ale także o obowiązkowej ochronie.

 

Promienie słoneczne wykazują szereg pozytywnych skutków względem ludzkiego organizmu – poczynając od poprawy nastroju, kończąc na wzmocnieniu systemu odpornościowego. Podczas słonecznej, pięknej pogody czujemy się lepiej, mamy więcej energii, ze względu na uwalnianie endorfin i wzrost poziomu serotoniny, które odpowiadają za poprawę samopoczucia.

 

Niestety, nieodpowiednie i nieodpowiedzialne korzystanie z „kąpieli słonecznych” może mieć negatywne skutki. W wyniku zbyt długiej ekspozycji na promieniowanie słoneczne istnieje możliwość oparzeń posłonecznych, przesuszeń skóry, szybkiego pojawiania się zmarszczek, przebarwień, pękania powierzchniowych naczyń krwionośnych, a nawet udarów słonecznych. Szczególnie niebezpieczne jest wystawianie na słońce znamion, głównie barwnikowych, które w wyniku ekspozycji na promieniowanie UV mogą zmieniać barwę czy wielkość, co jest niepokojącym sygnałem, z którym należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Wszelkiego rodzaju znamiona wypukłe, o nieregularnym kształcie, stopniowo zwiększające swoją powierzchnię powinno się regularnie badać dermatologicznie.

Bardzo ważnym aspektem korzystania z promieni UV  jest ochrona przeciwsłoneczna – osłanianie oczu okularami przeciwsłonecznymi, zakrywanie głowy podczas największego nasłonecznienia oraz korzystanie z kosmetyków, które w swoim składzie zawierają filtry przeciwsłoneczne.

Obecnie przemysł kosmetyczny proponuje szereg kosmetyków zawierających w składzie SPF (ang. sun protection factor) o określonej wartości. Im większy współczynnik ochrony przeciwsłonecznej – tym lepsza i dłuższa ochrona. Szczególnie watro zadbać o skórę twarzy i wybrać produkt z filtrem o dosyć wysokim współczynniku, np. SPF 50.

 

Interesuje Cię tematyka związana z pielęgnacją i upiększaniem skóry?

Serdecznie zapraszamy do Medycznej Szkoły Policealnej w Przasnyszu – prowadzimy nabór na kierunek Technik usług kosmetycznych i wiele innych.

Technik usług kosmetycznych to kierunek realizujący kształcenie w formie zaocznej, trwa 2 lata. Słuchacze poznają tajniki prawidłowej pielęgnacji i upiększania skóry twarzy, szyi i dekoltu, a także całego ciała.

 

Zachęcamy do zapoznania się z całą ofertą Szkoły dostępną na stronie www.medykprzasnysz.pl
Jesteśmy szkołą bezpłatną, prowadzącą kształcenie osób dorosłych, absolwentów liceów bądź techników, przy czym nie wymagamy matury.

 

 

Ewelina Kubacz

Nauczyciel
p.o. Kierownik Szkolenia Praktycznego
w Medycznej Szkole Policealnej
w Przasnyszu


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments