WOT mają swój pierścień honorowy. Srebro, złoto, diamenty i rubiny

Pierścień Honorowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej jest w  założeniu widocznym znakiem przynależności i nienagannej służby w szeregach WOT oraz zewnętrznym symbolem żołnierskiej solidarności. Pierścień jest wykonany z rodowanego srebra, korona ze złota oraz czarnej emalii, elementy boczne na szynie oraz napis na rewersie korony są wykonane ze złota. W obwodzie platy umieszczono 24 diamenty i 24 rubiny.

 

Motywem przewodnim pierścienia jest umieszczona w koronie Odznaka Pamiątkowa DWOT, nawiązująca do cnót rycerskich: honoru, dumy, odwagi i męstwa, oraz podkreślająca przejęcie tradycji AK przez Wojska Obrony Terytorialnej. Z kolei na bokach szyny, z lewej strony, znajduje się Orzełek Wojsk Obrony Terytorialnej a z prawej strony znak Polski Walczącej wg. wzoru Anny Smoleńskiej z 1942 r.

 

W obwodzie platy umieszczono diamenty i rubiny symbolizujące barwy narodowe. Na rewersie korony widnieje łacińska wersja motta WOT: „Zawsze gotowi, zawsze blisko” – „SEMPER PARATUS SEMPER PROPE”. Na wewnętrznej stronie znajduje się wygrawerowany kolejny numer pierścienia oraz stopień/tytuł i nazwisko Kawalera/Damy pierścienia.

Elementy, jakie zawiera pierścień nie są przypadkowe, jak podkreśla jego twórca ppłk. Artur Sarzyński, weteran, Kawaler Orderu Krzyża Wojskowego klasy Komandorskiej. : „Każdy element pierścienia jest przemyślany i łączy się w jedną spójną całość. Wręczany wraz z pierścieniem tubus i umieszczony w nim Dyplom Kawalera/Damy Pierścienia Honorowego DWOT są wykonane na wzór przedwojennego Patentu Oficerskiego. Słownictwo i czcionka inspirowane są dokumentami z tamtego okresu.”

W listopadzie 2021 r. w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej podczas uroczystej zbiórki upamiętniającej 103. rocznicę odzyskanie niepodległości po raz pierwszy wręczono Pierścień Honorowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej – najwyższej formy uznania dla żołnierzy i pracowników oraz osób ze środowisk zewnętrznych zasłużonych dla formacji WOT.

 

M. Jabłońska

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tutejszy
Tutejszy
2 lat temu

Dziesiątki lat tradycji, zasługi dla kraju, doświadczenie w sytuacjach kryzysowych, pełen profesjonalizm uzyskany przez kilka tygodni niedzielnego szkolenia…. Gratulacje!
Co jeszcze wymyślicie?!?

Koza
Koza
2 lat temu
Reply to  Tutejszy

….zawsze blisko…dla kiełbasy zrobię wszystko !

Tutejszy
Tutejszy
2 lat temu

A wiem co jeszcze? Kolczyki honorowe!

Koza
Koza
2 lat temu
Reply to  Tutejszy

Dla majorów i pułkowników , generały po dwa 😂

Koza
Koza
2 lat temu

W kraju bieda i chaos a pieniądze wydawane na gówniane gadżety super

Rezerwista
Rezerwista
2 lat temu

To jest szczyt szczytów idiotyzmu polskiej pseudo armii. Gadżeciarze paskudni, do wojska im bardzo daleeeeko!

Ait
Ait
2 lat temu

Jak chcą gadżet to niech płacą za niego po cenie rynkowej.

Romek
Romek
2 lat temu

Czarny. Kojarzy mi się z niemieckim krzyżem żelaznym. Przypadek?