Wojna na Ukrainie – zmiany w polskich szkołach

Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki podpisał rozporządzenie, na mocy którego zostaną wprowadzone dodatkowe miejsca w klasach 1-3 i w przedszkolach dla dzieci uchodźców wojennych z Ukrainy. Nowe przepisy będą obowiązywać do końca roku szkolnego, czyli do 31 sierpnia.

 

Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że w obecnym roku szkolnym będzie możliwość zwiększenia liczby dzieci w oddziałach przedszkolnych oraz w klasach I-III szkoły podstawowej.

– Rozwiązania te są podyktowane szybkim włączeniem dzieci z Ukrainy do polskiego sytemu oświaty, szczególnie w sytuacji kiedy nie można utworzyć dla nich oddziału przygotowawczego. Minister Edukacji i Nauki podpisał rozporządzenie w tej sprawie – informuje ministerstwo.

 

Zgodnie z podpisanym rozporządzeniem do oddziału przedszkolnego w publicznym przedszkolu na terenie danej gminy będzie można przyjąć dodatkowo, maksymalnie 3 dzieci będących obywatelami Ukrainy, co oznacza, że maksymalna liczba wyniesie 28 osób w grupie. Podobnie będzie wyglądała sytuacja w klasach I – III publicznych szkół podstawowych.

– Obecnie liczba uczniów w oddziale klas I–III szkoły podstawowej wynosi maksymalnie 25. Liczbę tą można zwiększyć o nie więcej niż 2 w sytuacji, gdy w okresie od rozpoczęcia do zakończenia zajęć dydaktyczno – wychowawczych zostaje przyjęty z urzędu uczeń mieszkający w obwodzie tej szkoły. Wprowadzone przepisy dopuszczają możliwość zwiększenia liczby uczniów w oddziale klas I–III szkoły podstawowej powyżej 25, tj. o 4 uczniów będących obywatelami Ukrainy – dodaje ministerstwo.

Maksymalna liczna osób w tych oddziałach będzie wynosiła 29 uczniów.

 

j.b.

Sprawdź również
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
michał
michał
8 miesięcy temu

Czarnek plus edukacja dzieci to nieszczęście!