Wojewoda mazowiecki rekomenduje utworzenie grzebowisk padłego drobiu w każdej gminie

Podczas wizyty w Ciechanowie wojewoda mazowiecki rekomendował utworzenie grzebowiska w każdej gminie objętej ptasią grypą. Obecnie padłe ptaki przewożone są do zakładów utylizacyjnych. Większość ognisk udało się już w ten sposób wygasić, jednak na Północnym Mazowszu powstają kolejne.

 

– Problemy związane ze zwalczaniem ptasiej grypy możemy rozwiązać tylko razem. Pamiętajmy, że to samorządy zezwalają na budowę ferm i powinny również brać odpowiedzialność za sytuacje kryzysowe. Szybka utylizacja zabitego drobiu jest ważna z punktu widzenia ograniczenia rozprzestrzeniania się grypy ptaków, a co za tym idzie zminimalizowania strat poniesionych przez hodowców oraz firmy współpracujące. Tak więc powinien być to nasz wspólny cel. Dziś można powiedzieć, że dzięki sprawnemu działaniu służb państwowych, w tym weterynaryjnych udało nam się wygasić większość ognisk. Dziękuję za tę ogromną pracę  – mówił podczas wczorajszego briefingu prasowego wojewoda Radziwiłł.

 

Jak podają służby wojewody, obowiązek utylizacji zwłok drobiu lub innych ptaków należy do posiadaczy zwierząt, którzy działania te wykonać mają pod nadzorem powiatowych lekarzy weterynarii. Na określonych przez ustawę warunkach przysługuje za to zwrot kosztów z budżetu państwa. Jednak w przypadku, gdy właściciele zwierząt nie wykonają tego obowiązku, organizuje to w zastępstwie inspekcja weterynaryjna.

Obecnie na terenie województwa mazowieckiego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) występują w powiatach: żuromińskim (63), mławskim (36), płockim (2), sierpeckim (2), wyszkowskim (1), ostrowskim (2), ciechanowskim (1) oraz gostynińskim (1).

 


 

Źródło codziennikmlawski.pl
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
QWERTY
QWERTY
2 lat temu

Lepszym pomysłem były by spalarnie, gdzieś na uboczu, żeby nikomu nie przeszkadzało. Zakopywanie nic nie da.