Włosy wysokoporowate — czym się charakteryzują i jak o nie dbać?

Czym są włosy wysokoporowate? To przede wszystkim ten typ, który ciężko ujarzmić, wymaga dużego zaangażowania w pielęgnację, by doprowadzić do prawidłowego ułożenia się łusek w strukturze włosów i tym samym ułatwić sobie ich układanie na co dzień. Niestety im większa porowatość włosów, tym większa ich podatność na uszkodzenia, osłabienie, które może powodować w konsekwencji wypadanie włosów. Po czym da się rozpoznać wysokoporowatość włosów?

 

Po czym można poznać włosy wysokoporowate?

Łuski keratynowe stanowiące podstawę budowy włosa, które są mocno rozchylone i otwarte, zwiększają podatność włosów na oddziaływanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Tym samym osłabiają rdzeń znajdujący się pod nimi, co przekłada się na większe uszkodzenia włosów objawiające się ich zmatowieniem, szorstkością w dotyku, puszeniem, suchością, problemem z ich układaniem, a także widocznie rozdwojonymi końcówkami. Co więcej, przy dotykaniu takich włosów można wyczuć wyraźnie uszkodzoną strukturę — najczęściej najbardziej rozszerzone łuski znajdują się na końcach włosów. Gdy jednak zauważyć je można także u nasady, konieczna jest jak najszybsza reakcja w trosce o poprawienie ich stanu oraz kondycji.

Włosy wysokoporowate są bardzo podatne na wysokie temperatury i stylizację, dlatego podczas ich suszenia może dojść do ich wyraźnego puszenia się, a efekt ich prostowania może okazać się odwrotny do oczekiwanego. Większa porowatość pojawia się po zbyt częstych zabiegach fryzjerskich, w których stosowane są silne środki chemiczne. Najbardziej podatne na wysokoporowatość są włosy kręcone.

 

Jak zregenerować włosy wysokoporowate i o nie zadbać?

Włosy, które są suche i matowe, nieprzyjemne w dotyku, trudne do ułożenia i puszące się, wymagają zwiększonej troski, by doprowadzić do zmniejszenia ich porowatości. Można zdecydować się na specjalistyczne zabiegi regeneracyjne lub rozpocząć w pierwszej kolejności od domowych sposobów przywracania im miękkości i blasku.

 

Maseczka na włosy wysokoporowate

Jednym ze sposobów jest wykonanie maseczki, najlepiej takiej zawierającej keratynę. Aby jednak jej nałożenie przyniosło efekty, w pierwszej kolejności należy umyć włosy, dokładnie spłukać, zaaplikować wybrany preparat i owinąć głowę ręcznikiem. Kolejny krok to kierowanie na ręcznik ciepłego strumienia powietrza z suszarki. Tak owinięte włosy nie ulegną przesuszeniu i przegrzaniu. Ich łuski delikatnie się otworzą, umożliwiając wchłonięcie keratyny i innych wartości odżywczych. Następnie wystarczy spłukać maseczkę i pozwolić włosom wyschnąć bez suszarki.

Wspomniany składnik przyczynia się do zwiększenia elastyczności i gładkości włosów oraz jest naturalnym składnikiem białkowym struktury włosa. Jego uzupełnienie pomaga w przywróceniu włosom gładkości i ochrony ich przed wysoką temperaturą czy efektem puszenia się.

 

Olejowanie włosów

Innym sposobem na radzenie sobie z wysokoporowatością jest olejowanie włosów. W przypadku tych o mocno otwartych i rozwartych łuskach konieczne jest sięgnięcie po olejki z awokado, migdałów, jojoba lub lnu. Zabezpieczają one włosy przed utratą wilgoci, dodatkowo je nawilżając i doprowadzając do odpowiedniego ułożenia łusek, co przekłada się na zdrowszy wygląd włosów, ich gładkość i mniejszą podatność na rozdwajanie. Oczywiście takie olejki nakłada się na kilka godzin, po czym wystarczy spłukać włosy, umyć je szamponem i pozostawić do wyschnięcia.

 

Suplementacja

O odżywienie włosów należy zadbać także od środka. Mowa tutaj o wspomagającej suplementacji, która dostarcza włosom i skórze głowy odpowiednich substancji odżywczych, minerałów i witamin wzmacniających strukturę tkanek, cebulek i samej łodygi włosa.

Dobrym pomysłem jest sięgnięcie po suplementy Vitapil, które stanowią wsparcie w dbaniu o poprawę kondycji włosów, ich wygląd, odporność na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Odpowiednio opracowany skład każdej kapsułki przyczynia się do zwiększonej stymulacji porostu włosów, wzmocnienia ich cebulek, zwiększenia skuteczności zabiegów regeneracyjnych i dostarczenia włosom wszystkich tych substancji, które z różnych względów nie mogą być dostarczone za pośrednictwem diety i preparatów pielęgnacyjnych. Kompleksowe podejście do pielęgnacji włosów może przynieść oczekiwane efekty i rezultaty.

 

materiał zewnętzrny

Sprawdź również

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.