Włamał się na konto społecznościowe i rozesłał prośby o pożyczki. Nabrały się dwie osoby

W środę (26.07) funkcjonariusze zostali zawiadomieni o kolejnym oszustwie, za pomocą popularnego komunikatora na jednym z portali społecznościowych. Sprawca włamał się na konto mieszkańca powiatu ciechanowskiego.

 

– Na jednym z internetowych portali ogłoszeniowych wystawił na sprzedaż przyczepkę samochodową. Gdy 43 – letni mieszkaniec odpowiedział na ogłoszenie sprzedawca wysłał mu link, za pomocą którego pokrzywdzony zalogował się na swój profil na portalu społecznościowym. Umożliwiło to oszustowi przejęcie konta 43 – latka i wysłanie wiadomości do znajomych z prośbą o przesłanie kodu systemu płatności mobilnej – informuje asp. Magda Zarembska.

Niestety córka mężczyzny, która otrzymała taką wiadomość, wysłała kod na kwotę 200 zł.

– W prośbę pożyczki uwierzył również kolega 43-latka, który nic nie podejrzewając przesłał kod na kwotę 500 zł – dodaje.

 

Policjanci przypominają – często stosowaną przez oszustów metodą jest podszywanie się pod znajomych na portalach społecznościowych i zwracanie się z prośbą o pilną pożyczkę. Przestępcy proponują łatwy sposób przelania gotówki poprzez wygenerowanie kodu w systemie płatności elektronicznej. Przekazany kod wystarczy, by sprawca mógł natychmiast wypłacić pieniądze.

– Jeśli otrzymujemy prośbę o pożyczkę, nie działajmy pochopnie. Sprawdźmy najpierw, czy osoba, która do nas napisała lub której prośba dotyczy, rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy – zadzwońmy do tej osoby i potwierdźmy jej prośbę. Pamiętajmy o tym, aby nigdy nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, nie przesyłać ich na podane przez obce osoby numery kont, nie podawać nikomu danych do logowania na nasze konta bankowe, nie przekazywać obcym osobom kodów do płatności mobilnych. Zadbajmy o prawidłowe zabezpieczanie swoich danych osobowych, haseł i numerów dostępowych do portali i komunikatorów. Pamiętajmy również o tym, aby nie klikać w linki przesłane nam od nieznanych osób – podają funkcjonariusze.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Borewicz
Borewicz
9 miesięcy temu

A jedyne zadanie milicji to wysłanie kartki „Sprawę umorzono”