Wkrótce rusza składanie obowiązkowych deklaracji o źródłach ciepła w naszych domach

Od 1 lipca każdy obywatel lub zarządca budynku będzie zobowiązany złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Dla budynków, które już istnieją właściciel lub zarządca będzie miał 12 miesięcy, Dla nowo powstałych budynków termin ten będzie wynosił 14 dni.

 

Celem stworzenia centralnej bazy jest poprawa jakości powietrza – likwidacja głównej przyczyny zanieczyszczeń – emisji substancji powodujących smog.

CEEB będzie ważnym narzędziem wspierającym wymianę starych kotłów grzewczych, będzie również miejscem gdzie dostępne będą informacje na temat wszystkich programów finansowania wymiany pieców. Dzięki szczegółowym danym o budynkach będziemy wiedzieć o wiele więcej na temat sytuacji w mieszkalnictwie. CEEB stanowić będzie również narzędzie dla organów administracji centralnej i samorządowej do realizacji polityki niskoemisyjnej.

 

Dla obywateli zostaną uruchomione usługi, które przyczynią się do poprawy stanu technicznego budynków w zakresie bezpieczeństwa, np. zamówienie przeglądu kominiarskiego czy inwentaryzacji budynku.

 

Deklaracja będzie zawierała takie informacje jak:

 

  • Imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu oraz adres miejsca zamieszkania lub siedziby;
  • adres nieruchomości, w obrębie której eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw;
  • informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych paliwach;
  • numer telefonu właściciela lub zarządcy (opcjonalnie);
  • adres e-mail (opcjonalnie).

 

Deklarację można będzie złożyć:

 

  • W formie elektronicznej, czyli przez internet – jest to najszybszy oraz najwygodniejszy sposób. Oprócz tego, że umożliwia to oszczędność czasu a także pieniędzy, niewątpliwą zaletą jest również to, że deklarację można złożyć nie wychodząc z domu,
  • W formie papierowej – wypełniony dokument można będzie wysłać listem albo złożyć osobiście we właściwym Urzędzie (zgodnie z lokalizacją budynku).

 


 

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
3 lat temu

deklaracje podatkowe, deklaracje śmieciowe, baza zaszczepionych i na kwarantannie, 500 rejestrów a teraz do tego baza jaki masz piec w domu… a celem jest zapewne dojenie Obywatela i totalna inwigilacja (masz niewłaściwy piec – płać, masz wybrukowane podwórze a nie bagno – płać, masz worek plastiku a nie 20 jak sąsiad – płac tyle samo. „CEEB stanowić będzie również narzędzie dla organów administracji centralnej i samorządowej do realizacji polityki niskoemisyjnej.” aha dla organów.

Magda
Magda
3 lat temu
Reply to  Tomasz

Wiadomo, że nie dla obywatela. Dla nas tylko obowiązki i kary. Do tego dochodzi (oczywiście obowiązkowy) spis powszechny. Pod groźbą grzywny musisz pochwalić się numerami PESEL współlokatorów, wyznaniem, nieformalnymi związkami i metrażem domu. Pętla na naszych szyjach się zaciska.

xcx
xcx
2 lat temu
Reply to  Magda

Chyba pani jest bardzo młoda skoro nie pamięta poprzednich spisów , które odbywały się co 10 lat, ale wówczas nie było hejtowania (: