Wkrótce rusza rejestracja na dawkę przypominającą szczepionki przeciw Covid-19 dla osób w wieku 80+

W przyszłym tygodniu rusza rejestracja osób w wieku 80+, które są chętne przyjąć dawkę przypominającą szczepionki przeciw koronawirusowi.

 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od 20 kwietnia osoby, które ukończyły 80 lat, mogą przyjąć dawkę przypominającą szczepionki przeciw koronawirusowi. W nocy z 19 na 20 kwietnia rusza rejestracja.

– Osoby w wieku 80+, które otrzymały pełny schemat szczepienia podstawowego oraz pierwszą dawkę przypominającą preparatem mRNA przeciw COVID-19 , od 20 kwietnia mogą zapisać się na drugą dawkę przypominającą. Już po północy z 19 na 20 kwietnia ruszy rejestracja na szczepienie. Dla osób powyżej 80 lat, które przyjęły dawkę przypominającą mRNA, od której minęło minimum 150 dni, skierowania zostaną wystawione automatycznie. W przypadku braku skierowania, decyzję o wystawieniu podejmie lekarz – informuje ministerstwo.

 

Stosowana będzie szczepionka firmy Pfizer lub połowa dawki Moderny.

– Większość osób starszych pierwszą dawkę przypominającą przyjęła już ponad 5 miesięcy temu, a odporność poszczepienna spada wraz z czasem. Doświadczenia innych krajów, które wprowadziły już drugą dawkę poszczepienną dla osób starszych pokazują, że podanie kolejnej dawki zmniejsza ryzyko zakażenia, ciężkiego zachorowania i zgonu na COVID-19 – dodaje ministerstwo.

Na szczepienie osoby w wieku 80+ mogą zarejestrować się przez całodobową infolinię Narodowego Programu Szczepień (989), a także elektronicznie poprzez e-rejestrację, lub aplikację mojeIKP, SMSem na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie, albo skontaktować się z wybranym punktem szczepień.

 

j.b.

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments