Wkrótce ferie zimowe. Ostrzegamy przed wyłudzeniami ❗❗❗

Przed nami upragniony zimowy wypoczynek. Warto zadbać, aby nie stał się początkiem koszmaru, bowiem wyłudzenia i kradzieże danych zdarzają się coraz częściej. Jak się przed nimi ustrzec? W wydanym komunikacie Urząd Ochrony Danych Osobowych przypomina zasady, na jakich można udostępniać swoje dane osobowe. Warto je poznać, by wypożyczenie nart lub sanek nie skończyło się wizytą komornika, który odwiedzi nas z powodu zaciągniętej na nasze nazwisko pożyczki.

Do UODO wciąż docierają sygnały o konieczności pozostawiania w zastaw dokumentu tożsamości w wypożyczalniach sprzętu w lub udostępnienia go do skserowania. Dlatego prezes urzędu przypomina, by ani dowodów osobistych, ani też innych dokumentów potwierdzających tożsamość, takich jak np. jak paszport, prawo jazdy czy legitymacja szkolna lub studencka nie oddawać w niepowołane ręce.

Warto pamiętać, że nikt zgodnie z prawem nie może tego od nas wymagać

– Dokumenty są wydawane w celach ściśle określonych przepisami prawa i zawierają wskazany w nich katalog danych osobowych, który jest szerszy niż ten, jaki można uznać za niezbędny dla realizacji określonego celu. Zatrzymywanie dokumentów potwierdzających tożsamość prowadzi nie tylko do naruszenia krajowych przepisów, ale także zasad zawartych w ogólnym rozporządzeniu ochronie danych (RODO). Chodzi o zasady: zgodności z prawem, ograniczenia celu oraz adekwatności (art. 5 RODO) – ostrzega prezes UODO.

Inną praktyką przy wypożyczaniu sprzętu jest kopiowanie dokumentów tożsamości. W tym przypadku Urząd także zaleca zachowanie ostrożności. W dalszym ciągu taka praktyka naraża nas na te same niebezpieczeństwa. Dlatego nie gódźmy się na to, nawet gdy przedsiębiorca tłumaczy, że to jest wymagane do dochodzenia ewentualnych roszczeń, np. za zniszczony czy nieoddany sprzęt. Do tego wystarczające powinno być spisanie z dokumentu informacji, które będą pomocne przy dochodzeniu ewentualnych roszczeń np. imienia i nazwiska czy numeru PESEL. Nieuzasadnione jest jednak przetwarzanie wszystkich danych widniejących np. w dowodach osobistych. Innym rozwiązaniem jest też wpłacenie kaucji za wypożyczony sprzęt.

Domagać się usunięcia danych!

Jeżeli jednak przedsiębiorca spisał dane z dowodu osobistego, to domagajmy się, by po tym jak oddamy wypożyczony sprzęt, usunął je albo zwrócił nam formularz lub notatkę, na których je zapisał.

Pamiętajmy, że utrata kontroli nad dowodem osobistym naraża nas na niebezpieczeństwo kradzieży tożsamości. A to z kolei, może wiązać się z przykrymi konsekwencjami, np. koniecznością spłacania zaciągniętych w naszym imieniu zobowiązań finansowych. Osoby lub firmy dysponujące kompletem informacji o nas, mogą bowiem „podszyć się” pod nas i np. dokonywać na nasze konto różnych transakcji, takich jak, chociażby zaciągnięcie kredytu w banku czy wypożyczenie drogiego sprzętu i niezwrócenie go (np. samochodu). Mogą również, korzystając z naszej tożsamości, zawrzeć w naszym imieniu różnego rodzaju umowy, np. telefonii komórkowej czy na mobilny Internet, za które to my będziemy musieli uiszczać rachunki.


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments