Wkrótce będziemy mogli zastrzec swój numer PESEL. Ustawa została opublikowana

Niedługo ma powstać powszechny, bezpłatny rejestr zastrzeżeń numeru PESEL. Ustawa została już opublikowana. Rejestr ruszy po opublikowaniu komunikatu przez Ministra Cyfryzacji.

 

Nowy rejestr ma służyć ograniczeniu wyłudzeń przez zaciąganie zobowiązań finansowych na inną osobę, m.in. umów kredytów i pożyczek czy sprzedaży nieruchomości bez wiedzy i zgody właściciela.

„Obecnie to ofiara przestępstwa kradzieży tożsamości musi udowodnić, że to nie ona zaciągnęła zobowiązanie. Nowe przepisy zdejmą tą uciążliwość z pokrzywdzonych. W przypadku zaciągnięcia zobowiązania w trakcie obowiązywania zastrzeżenia, instytucja finansowa nie będzie miała możliwości domagania się zaspokojenia roszczeń, a sąd zbada tą okoliczność z urzędu dzięki dostępowi do elektronicznego rejestru” – tłumaczenia rządu przywołuje Polska Agencja Prasowa w serwisie samorządowym.

 

Zgodnie z ustawą, dostęp do rejestru zastrzeżeń będą mieć: organ gminy, wojewoda, minister właściwy do spraw wewnętrznych oraz minister właściwy do spraw informatyzacji.

Zastrzeżenia lub cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL będzie możliwe elektronicznie – także przy użyciu aplikacji mObywatel – lub osobiście w siedzibie dowolnej gminy. PESEL zastrzec będzie można też w placówce bankowej oraz na poczcie.

Ustawa, o której mowa, została już opublikowany w Dzienniku Ustaw, ale sam rejestr ruszy na podstawie komunikatu, który opublikuje Minister Cyfryzacji – najpóźniej do 31 grudnia 2023 r.

 

ren

 

 

Sprawdź również
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments