Wirus ptasiej grypy u kotów. Główny Lekarz Weterynarii wydał specjalny komunikat

Wirus grypy H5N1 pojawił się w próbkach pobranych od kotów. Główny Lekarz Weterynarii wydał specjalny komunikat. Daria Gutowska, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Przasnyszu zaleca stosowanie się do wytycznych.

 

Od kilkunastu dni na terenie całego kraju krążą informacje o dziwnych chorobach kotów. Poinformowano, że odnotowano kilka przypadków zachorowań z takimi objawami, jak hiperglikemia, otępienie, sztywność kończyn, duszność, źrenice niereagujące na światło, a także drgawki, ataki padaczkowe, czy też spadek saturacji. Każdy podobny przypadek powinien być konsultowany z lekarzem. Sprawą medialnych doniesień zainteresował się także Główny Lekarz Weterynarii. W poniedziałek, 26 czerwca wydał komunikat w sprawie przebadanych próbek.

– Do 26 czerwca do godz. 11:00 przebadano 11 próbek w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach, z czego 9 dało wynik dodatni w kierunku grypy H5N1. Dodatnie próbki pochodzą z Poznania, Trójmiasta oraz Lublina. Trwają dalsze szczegółowe badania materiału genetycznego wirusów. Wstępne badania wykluczają pochodzenie wirusa grypy, który powodował w ostatnich tygodniach zachorowania u mew. W dniu dzisiejszym odbyło się posiedzenie Rady Sanitarno-Epizootycznej, podczas którego omówiono plan dalszego postępowania. Trwają prace nad ustaleniem protokołu monitorowania choroby u kotów w celu zbierania bardziej szczegółowych danych o jej przebiegu oraz występowaniu. Na chwilę obecną nie udało się ustalić źródła zakażeń – informuje Główny Lekarz Weterynarii.

 

Do komunikatu odniosła się także Daria Gutowska, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Przasnyszu.

– Obecnie na terenie powiatu przasnyskiego nie stwierdzono żadnych zachorowań wśród kotów, ale także nie były kierowane do badań żadne próbki. Warto jednak stosować się do zaleceń przygotowanych przez Głównego Lekarza Weterynarii – dodaje Daria Gutowska.

Zasady zapobiegania możliwemu kontaktowi kotów z wirusem powinny polegać na:

  • Utrzymywaniu, jeśli to możliwe, kotów w domach. Ewentualne wypuszczenie zwierzęcia na balkon, taras powinno być poprzedzone myciem podłoży z użyciem standardowych detergentów;
  • Zapobieganie kontaktów kotów z innymi dzikimi zwierzętami, w tym ptakami;
  • Zapobieganie kontaktów kotów z obuwiem, które używane jest poza domem;
  • Karmienie kotów pożywieniem pochodzącym wyłącznie ze znanych źródeł;
  • Mycie rąk po kontakcie ze zwierzętami (zachowanie standardowych zasad higieny po przyjściu z dworu).

 

ren

 

Sprawdź również
Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wojtuś
Wojtuś
1 rok temu

Będzie mniej zasrańców…

Srojtek
Srojtek
1 rok temu
odpowiada  Wojtuś

To weź rozbieg i mur sam cię znajdzie

Ewa
Ewa
1 rok temu
odpowiada  Wojtuś

Chyba takich jak ty idioto !!!!

Ewka
Ewka
1 rok temu
odpowiada  Wojtuś

Ty jesteś największym zasrancem. Szczepil się na covid leciałeś pierwszy się szprycowac ..uwierzyłeś w srandemie itd i w co jeszcze uwierzysz w atak Putina na Polskę hiiii

Ilona
Ilona
1 rok temu
odpowiada  Wojtuś

Lepiej żeby takich jak Ty osób było mniej a nie kotów

Mag
Mag
1 rok temu

Trwa właśnie legislacja zmian w ustawie Prawo geologiczne i górnicze, która po ich wprowadzeniu będzie skrajnie niekorzystna dla Polaków. Temat ten jest zupełnie przemilczany. Proszę o nagłośnienie tej sprawy puki jeszcze jest czas na zablokowanie wprowadzenia zmian w przepisach. „Projekt ustawy wprowadza niebezpieczne zmiany takie jak: 1. Ustanawia ochronę wszystkich złóż w Polsce na czas nieograniczony bez prawa zabudowy. 2. Wywłaszcza bez odszkodowania ze swojej ziemi Polaków mieszkających i posiadających pola uprawne nad złożami i miejscami zatłaczania pod ziemię spalin z cementowni, elektrowni, spalarni śmieci itp. Obszar taki według map obejmie 2/3 terytorium Polski. Nie pozwoli na remonty i rozbudowę… Czytaj więcej »

Ewka
Ewka
1 rok temu
odpowiada  Mag

To prawda ale tv milczy o co w tym chodzi. Do własnej ziemi nie będziesz miał praw!