Wiosną sprawdź stan amortyzatorów i hamulców – Szkolna Stacja Kontroli Pojazdów zaprasza na bezpłatne badanie

Do 15 kwietnia kierowcy z powiatu przasnyskiego mogą bezpłatnie sprawdzić stan amortyzatorów i hamulców w swoim pojeździe w Szkolnej Stacji Kontroli Pojazdów mieszczącej się przy ulicy Gdańskiej 1 w Przasnyszu.

 

Stacja Kontroli Pojazdów Zespołu Szkół Powiatowych im. mjr  H. Sucharskiego w Przasnyszu realizuje kampanię na rzecz poprawienia bezpieczeństwa na drogach publicznych. Akcja prowadzona jest pod wspólnym patronatem Starosty Przasnyskiego  Krzysztofa Bieńkowskiego, Komendanta Powiatowej Policji w Przasnyszu, Tomasza Łysiaka i Komendanta Powiatowej PSP w Przasnyszu, Waldemara Białczaka.

– Komendant Powiatowej Policji insp. Tomasz Łysiak uważa, że prawidłowy stan układu hamulcowego oraz sprawność amortyzatorów pojazdów ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników naszych dróg. Dlatego warto na wiosnę sprawdzić ich stan – czytamy.

 

– Zima to okres, w którym najbardziej zużywa się nasze auto. Dlatego na wiosnę warto sprawdzić sprawność pojazdu, a w szczególności stan amortyzatorów i hamulców. Niewłaściwa praca amortyzatorów przekłada się na niewłaściwą trakcję i brak stabilności samochodu podczas pokonywania zakrętów oraz nierównych odcinków dróg. Poza tym, niewłaściwa praca amortyzatorów znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu (utrata przyczepności opony podczas jazdy po nawierzchni pokrytej wodą), nawet przy małych prędkościach – mówi pan Zenon, diagnosta samochodowy, na co dzień pracujący w stacji.

– Układy bezpieczeństwa, takie jak ABS i ESP wówczas nie będą funkcjonowały prawidłowo. Znacząco wzrasta droga hamowania pojazdu. W dobrej kondycji należy utrzymywać także układ hamulcowy. Należy zwrócić uwagę nie tylko na stan tarcz i klocków hamulcowych, lecz także na równomierność działania układu hamulcowego. W zimę bardzo często dochodzi do zacierania części prowadnic hamulcowych, co powoduje, że siła hamowania rozkłada się nierównomiernie na koła. Wówczas podczas hamowania pojazd ściąga na jedną stronę. Natomiast podczas gwałtownego hamowania pojazd może być nawet wyrzucony z drogi – dodaje.

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
obserwator
obserwator
1 rok temu

czy takie pojazdy będą rejestrowane i wpisywane do ewidencji danych o pojeździe? No bo jak się okaże, że pojazd ma niesprawne hamulce to co?