Wilki atakują także w powiecie przasnyskim. W biały dzień zagryzły ważącą 500 kg jałówkę w gminie Chorzele

Niedawno informowaliśmy o atakach wilków na stada zwierząt hodowlanych w powiecie makowskim, w gminie Różan. Sytuacja była na tyle poważna, że burmistrz Różana wydał w tej sprawie specjalny komunikat. Dziś otrzymaliśmy wiadomość, że tego typu problemy występują również w powiecie przasnyskim, o czym poinformowała nas czytelniczka, którą drapieżniki naraziły na wysokie straty, zagryzając jałówkę.

 

„Witam. Dziś nad ranem między godziną 6.00 – 8.00 wilki zaatakowały moje stado jałówek i zjadły jedną z nich ważąca około 500 kg. Moje pytanie brzmi: jak się mamy przed nimi bronić, skoro one już w dzień atakują?! Miało to miejsce pomiędzy kolonią Olszewki a Poścień – Zamion” – pisze kobieta w wiadomości przesłanej do redakcji, dołączając zdjęcia.

Fotografie są jednak na tyle drastyczne, że musieliśmy je ocenzurować. Wśród czytelników naszego portalu są osoby nieletnie i wrażliwe, dlatego nie zdecydowaliśmy się na publikację zdjęć bez przeróbek.

Podejmując próbę odpowiedzi na pytanie czytelniczki, posłużymy się radami  zamieszczonymi na stronie internetowej Stowarzyszenia Dla Natury „Wilk”, które od 1996 r. zajmuje się ochroną dużych ssaków drapieżnych – wilków, rysi i niedźwiedzi.

 

– Jedyną metodą ograniczenia ataków wilków jest lepsza ochrona inwentarza. Eliminacja (zabijanie) wilków na danym terenie daje bardzo krótkotrwały efekt, po kilku tygodniach czy miesiącach osiedlają się na takim obszarze nowe drapieżniki. Jeśli inwentarz nadal nie jest zabezpieczony, szkody się powtarzają – informuje stowarzyszenie.

Jeśli do strat już dojdzie, podobnie jak stało się to w przypadku naszej czytelniczki, nie pozostaje nic innego wystąpić o odszkodowanie.

– W Polsce funkcjonuje jeden z najlepszych w Europie systemów szacowania i wypłaty odszkodowań za szkody powodowane przez chronione gatunki zwierząt, w tym przez wilki. Żeby otrzymać odszkodowanie, należy zabezpieczyć ślady i bezzwłocznie zgłosić telefonicznie stwierdzoną szkodę do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Nie należy angażować w to policji, czy myśliwych, ponieważ nie mają oni uprawnień do szacowania szkód – radzi organizacja społeczna.

Szczegółowe informacje, w jaki sposób zabezpieczyć stada przed atakami wilków oraz jak przebiega procedura odszkodowawcza, można znaleźć na stronie internetowej Stowarzyszenia Dla Natury „Wilk”.

 

 

M.Jabłońska

Sprawdź również
guest
20 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wkur...ny
Wkur...ny
12 dni temu

Tak się dzieje gdy dochodzi do nadmiernego rozrostu populacji jednego z gatunków. Nieważne czy jest to wilk, sarna czy mysz. Czy się to podoba ekoidiotom czy nie potrzebna jest redukcja populacji wilka i łosia. Takie są fakty.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 dni temu
Reply to  Wkur...ny

Od łosi to się odczep.

Wilk
Wilk
11 dni temu
Reply to  Wkur...ny

Nie musisz się martwić na zaś i za kogoś. Jeśli gosposia wiarygodna była to RDOŚ z % odszkodowanie wypłaci. No a jeśli to tylko ściema i bydło na noc sobie zostawało no to wtedy,, Figa z Makiem ”
Ps:Jesli masz za dużo myszy to możesz sobie zredukować!
A od Łosia i Wilków to łapki z daleka!

PeoJednoZlo
PeoJednoZlo
11 dni temu
Reply to  Wkur...ny

Trzymaj nerwy i wcurv na wodzy a portki na szelkach 😉 Pewne gatunki zwierzat sa pod ochrona, a tereny, inwestycje zostały zablokowane z ramienia unijnych ekologow na wiele miesięcy lub nawet na kilka lat, bo odkryto na ich terenie np. rzadki gatunek chrząszcza czy minoga rzecznego Unia i peo jedno zlo. A ginace dorsze teraz na pewno sie obrazily na mnie. Oczywiscie to delikatna ironia. Nie bierzcie tego super serio. Zlota mysl peo na dzisiaj ” gdyby natura chciala to by ten kanal sueski i panamski przekopalaby sama, i sama uregulowala trwale niezmienne glebsze koryta rzeki takie jak Ren dla ulatwienia transportu rzecznego… Czytaj więcej »

rolnik
rolnik
12 dni temu

Żurawie wyjadają wsianą kukurydzę dziki niszczą ją przed zbiorem wilki dziesiątkują bydło- drogie to nasze hobby

Pasjonat
Pasjonat
12 dni temu
Reply to  rolnik

Dotacje dostajesz ? Najbardziej uprzywilejowana grupa społeczna.

Mieszanka
Mieszanka
11 dni temu
Reply to  Pasjonat

Nie wypowiadam się na tematy o których o mam zielonego pojęcia. Tobie radzę to samo. Nie ośmieszaj się.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 dni temu
Reply to  rolnik

Najlepiej wszystko wystrzelać.

PeoJednoZlo
PeoJednoZlo
11 dni temu

spadek formy?

Liczylem na komentarz prawdziwka w stylu ,ze za PiSu nawet wilki wyszly z lasu i atakuja 😉

Ahmed przyjdzie i zrobi porzadek z wilkami i na rynku wybuduje meczecik

Wpuscmy ich w koncu , Kim sa sprawdzi sie po gwaltach 😉

Gdyby nie PIS dzisiaj mielibysmy za przyzwoleniem peo pelno nachodzcow bliskiego wschodu , afryki i od lutego 2022 oczywiscie naplywajacych Ukraincow tez by wpuscili wiec Polacy juz byli by w mniejszosci wielonarodowej i wielokulturowej.

Dzialo by sie

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 dni temu
Reply to  PeoJednoZlo

Jasne. Niedźwiedzie chodziłyby po ulicach, a zgodnie z ukazem Tuska z każdego donubjedna kobieta musiałaby się 2 razy w miesiącu oddać przyjezdnemu.

Ale może inflacji by nie było 20%. I kary za Izbę Dyscyplinarną nie trzeba byłoby płacić.

PeoJednoZlo
PeoJednoZlo
11 dni temu

Pobudka , otrzezwiej nawet przy dworowaniu.  Niedzwiedzie chopie to unia czy jak to sie kiedys zwalo wybila wszystkie , w tym Polska dawno temu. Ostaly sie jeno w naszych gorach na poludniowym wschodzie kraju i sa pod ochrona.  Wolutarnie to wszyscy z peo powinni sie zadeklarowac ze kazda ich kobieta w rodzinie uzyczy , da sie ubogacic kulturowo  ile razy trzeba nachodzcom szczegolnie kolorowym, ktorzy maja to w obowiazkach religijnych wobec niewiernych , byleby nie placic inflacji , ktora o dziwo dotknela wszystkich na calym swiecie. Swoja droga doskonaly pomysl dla maro na bizes szycia burek i hijab dla polskich kobiet chroniacych przed zbiorowyymi… Czytaj więcej »

Wojtuś
Wojtuś
11 dni temu

Pisowski frajer🤣

jan
jan
11 dni temu
Reply to  rolnik

Tatuś ziemi nie przepisał?

Amazonka
Amazonka
11 dni temu
Reply to  jan

Ciekawe gdzie dają fundusze na młodego cielę lub hydraulika.

Wilk
Wilk
11 dni temu
Reply to  rolnik

A dla mysliwych też drogie (Krwawe) hobby, a jedni i drudzy najlepszymi się furami bujają… Żenujące 👎

Wojtuś
Wojtuś
12 dni temu

Jak dzik mi wpadnie pod samochód i go zniszczy to nikt się do niego nie chce przyznać i zostaje człowiek z rozwalonym autem i bez odszkodowania, ale jak wezmę kuszę i odstrzelę dzika to wszystkie służby chcą ukarać bo to jest ich wtedy człowieka nawet osadzili by na karę śmierci….

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 dni temu
Reply to  Wojtuś

To po h** tego dzika przejechałeś?

Wojtuś
Wojtuś
11 dni temu

Bo nie mogłem ciebie😀

Pasjonat
Pasjonat
11 dni temu
Reply to  Wojtuś

Bo jedziesz przez jego teren, to dostosuj prędkość.

Wkur...ny
Wkur...ny
11 dni temu
Reply to  Pasjonat

„przez jego teren” o kur… padłem, ten komentarz mnie rozbroił. Dobry jesteś as 😉