Wilk zaatakował jelenia. Tuż pod płotem mieszkańców Jednorożca

Wilk zagryzł jelenia zaledwie 10 metrów od zabudowań – poinformowali nas czytelnicy i przesłali zdjęcia.

 

Wilk zagryzł jelenia – alarmują czytelnicy i dodają, że zdarzenie miało miejsce zaledwie 10 metrów od zabudowań. O ile sam fakt ataku wilka na dzikie zwierzę raczej nie dziwi, to mieszkańcy zaniepokoili się faktem, że zwierzęta podeszły niemal pod sam płot.

Jak mówi nam wójt Krzysztof Iwulski, wójt gminy Jednorożec o zdarzeniu nie słyszał, te nie zostało zgłoszone również do gminy.

– Fakt zauważenia padłego zwierzęcia należy zgłaszać do Kół Łowieckich, chyba że zwierzę leży przy drodze, to wówczas do zarządcy drogi, czyli np. do gminy – stwierdza. Dodaje, że ataki wilków na zwierzęta gospodarskie w gminie zdarzały się, ale rzadko.

 

Wilki znajdują się obecnie pod ścisłą ochroną gatunkową. Wymagają zaangażowania człowieka w przetrwanie gatunku, ze względu na niewielką ich liczebność i rolę jaką pełnią w środowisku. Ich populacja stopniowo się odradza, dlatego coraz częściej same zwierzęta lub pozostawione przez nie ślady są zauważalne.

Najczęstszą przyczyną ludzko-wilczych animozji są szkody wśród zwierząt gospodarskich. Sytuacji takich można uniknąć, dzięki właściwej opiece nad inwentarzem oraz stosowaniu odpowiednich zabezpieczeń. Jak informuje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska proste, a skuteczne w użyciu, są fladry (cienkie sznury z przywieszonymi paskami czerwonego, zwiewnego materiału) oraz pastuchy elektryczne, którymi otacza się pastwiska. Istotną sprawą jest także zabieranie na noc zwierząt z pastwisk. Pozostawione bez opieki mogą się stać łatwą zdobyczą dla wilków.

Odszkodowania za szkody wyrządzone przez wilki wypłacane są przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, do której należy się zwrócić z odpowiednim wnioskiem. Aby odszkodowanie mogło zostać wypłacone, konieczne jest dopełnienie wszystkich formalności.

 

Warto pamiętać, że wilki co do zasady nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia dla ludzi. – Wilk jest zwierzęciem płochliwym i bardzo rzadko podchodzi w pobliże ludzkich zabudowań. Może być widywany na skrajach lasów, szczególnie w okolicy paśników, gdzie zimą ma łatwiejszy dostęp do zwierzyny. Jeśli już zdarzy nam się spotkać wilka w lesie, najlepiej zachować spokój i poczekać, aż wilk po prostu się oddali – informuje RDOŚ.

Lęk przed człowiekiem jest cechą charakterystyczną tych zwierząt.

– Wilk może jednak ten lęk zatracić w wyniku zaburzeń spowodowanych np. chorobą (taką jak świerzbowiec, wścieklizna i in.) lub na skutek nieodpowiedzialnego zachowania ludzi próbujących wilki dokarmiać lub wręcz oswajać. W przypadku młodych wilków, zaburzenia mogą być spowodowane rozbiciem watahy na przykład po śmierci rodziców, dlatego wszelkie działania kłusownicze muszą być za każdym razem penalizowane i zasługują na największe słowa potępienia – informuje RDOŚ.

Wydanie decyzji o eliminacji pojedynczych osobników jest ostatecznością i musi mieć mocne uzasadnienie.

 

 

ren

Sprawdź również
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kkk
kkk
1 miesiąc temu

jak by to napisać dziwne by było żeby wilk poszedł do sklepu i sobie kupił mięso na obiad czy kolacje życie karmi sie życiem

Ktoś
Ktoś
1 miesiąc temu

U mnie niedaleko jednorożca również wilk gonił sarnę która wbiła mi się w zamknięta furtkę wszystko nagrała kamera 😛po czym wyszła rozrywając siatkę. Niedługo wilki po podwórkach będą chodzić.

Amator
Amator
1 miesiąc temu
Reply to  Ktoś

5G wpuścili do lasu a zwierzę głupie nie jest to ucieka.

Gajowy
Gajowy
1 miesiąc temu

Tam od razu wilk.
Ciemno bylo ,ludzie spali , jeszcze na gazie to to slabo widzieli.

Ot Marek wyszedl na spacer sie przewietrzyc..
Co w owczej skorze z podeszwami odciskow wilka nie mozna?
A ze mu wlazla w droge?
no coz ,
sama sobie winna
PO co tamtedy szla?
KOgo szukala?

Konrad
Konrad
1 miesiąc temu
Reply to  Gajowy

Albo Nitras zaatakował i zagryzł

Osto
Osto
1 miesiąc temu
Reply to  Konrad

Przsnyszanka Pani Justyna jak by przy sobie nie miala tabletki to i tak by ukatrupila golymi recami 

z usmiechem na twarzy 😉

Rudy
Rudy
1 miesiąc temu

Na razie nie można źle pisać o wilkach bo to biedne NIE liczne zwierzęta –pogadamy za ok 8 lat choć przy tej polityce myślę że znacznie wcześniej będziemy bardzo zdziwieni i zszokowani nieuniknioną (konsumpcią lub ciężkim okaleczeniem prawdopodobnie dziecka lub osoby starszej).Wtedy się zacznie nagonka w stronę przeciwną–ale tak u nas jest nic po środku. W przeciwieństwie do ludzi wilki to bardzo mądre zwierzęta i myślą (po co mają biegać za zwierzyną leśną)…