Wikipedia na Kurpiowszczyźnie – ruszyła trzecia odsłona tej wyjątkowej akcji

W Regionalnym Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu 25 lipca 2024 r. rozpoczęło się trzydniowe spotkanie inaugurujące kolejną edycję projektu „Wikipedia na Kurpiowszczyźnie”!  To  już trzecia odsłona tej wyjątkowej akcji organizowanej przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska, której celem jest zwiększenie widoczności regionu kurpiowskiego w największej encyklopedii świata za pomocą nowych treści oraz materiałów fotograficznych.

 

– W poprzednich latach odwiedziliśmy Kadzidło oraz Pułtusk, teraz zaś nadszedł czas na Myszyniec i okolice! Tematem przewodnim tegorocznego projektu jest muzyczne dziedzictwo regionu – informują Kacper Szymański i Maria Weronika Kmoch ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

W RCKK można było wysłuchać interesujących referatów dotyczących tradycji kurpiowskich oraz etnomuzykologii. Prelegenci i prelegentki działali z wielką pasją: Joanna Turek opowiedziała o inicjatywach towarzyskich, które opierają się na muzyce tradycyjnej, a Paweł Dąbkowski o społecznych zrywach tradycji na Kurpiach. Mirosław Grzyb przedstawił znaczenie muzyki kurpiowskiej w działalności Związku Kurpiów, Remigiusz Mazur-Hanaj opowiedział o dziedzictwie muzycznym Puszczy Białej i swoich badań w tym regionie, a Weronika Grozdew-Kołacińska przybliżyła muzykę kurpiowską zachowaną w zbiorach Instytutu Sztuki PAN oraz omówiła realia pracy nad źródłami z perspektywy etnomuzykologicznej. Dzięki Marii Weronice Kmoch można było poznać ideę, potrzeby oraz cele przyświecające organizacji projektów takich jak ten na Kurpiach.

Następnie po przerwie, podczas której można było spróbować wyśmienitych przysmaków kurpiowskich przygotowanych przez kobiety z Koła Gospodyń Wiejskich w Zalesiu, odbyło się szkolenie z edytowania Wikipedii. Przeprowadził je zespół wikitrenterski: Katarzyna Andrzejowska, Leszek Dobrowolski, Dorian Olszewski oraz Kacper Szymański.

Wieczorem, po obiedzie w Restauracji Marysieńka w Myszyńcu, dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Myszyniec, odbyło się otwarte spotkanie śpiewacze w rezerwacie przyrody Czarnia. Mistrzynią była śpiewaczka Weronika Zyśk z Wolkowych, a spotkanie prowadziły J. Turek i M.W. Kmoch, członkinie trio śpiewaczego Śpiewu Przyczyna.

Drugi dzień miał miejsce w Siedlisk Zuraśk w Zdunku. W niecodziennych okolicznościach, bo w stodole, Kacper Szymański przeprowadził krótkie szkolenie z podstaw edytowania Wikimedia Commons, po czym przyszedł czas na merytoryczną pracę.

–  Dzień zakończyliśmy spotkaniem śpiewaczym, podczas którego wraz z Kurpiowską Wspólnotą Pieśni śpiewaliśmy pieśni trampane,  relikt  dawnych  tańców  obrzędowych,  zachowany  dziś  tylko na Kurpiach Zielonych, oraz tradycyjną potańcówką w stodole przy grających na żywo Kapeli Dziki Sad, Kurpiowskiej Akademii Smyczkowej oraz Kapeli aż do rana – przekazują członkowie stowarzyszenia.

Tegoroczne spotkanie zamknął sobotni spacer po Myszyńcu, który prowadziła Małgorzata Makowska z Koła Przewodników Turystycznych „Kurpie” w Myszyńcu.

– Cieszy nas możliwość zgromadzenia i sieciowania osób działających na rzecz Kurpiowszczyzny – w tym roku szczególnie na terenie Puszczy Zielonej. A za rok… wracamy na Kurpie Białe? To się okaże. Pierwsze pomysły już są! Natomiast efekty tegorocznej akcji będziemy mierzyć po 15 października. Do tego dnia pracujemy zdalnie, skupiając się na tym, co nam wikikurpiowsko w duszy gra. Zachęcamy do dołączenia do projektu, który ma stronę w Wikipedii. W grupie na

Facebooku – bo także osoby nieobecne na spotkaniu mogą dołączyć do wikikurpiowskiej ekipy i działać zdalnie, na pewno uaktywnią się też uczestnicy i uczestniczki zeszłorocznych edycji projektu – wymieniamy się literaturą, pomagamy sobie technicznie i merytorycznie, wspieramy początkujące osoby – zapraszają Kacper Szymański, Maria Weronika Kmoch Stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 

 

ren

Sprawdź również
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wszystkowiedzący
Wszystkowiedzący
4 miesięcy temu

O tak, pani Maria Weronika to wszystko wie. Nawet jak nie wie, to też wie 😂

Tomasz
Tomasz
4 miesięcy temu

Śledzę wpisy na blogu pani Weroniki kilka lat, chyba od poczatku „Kurpianki w Wielkim Świecie”. To jest wielka i piękna historyczna robota.Pozdrawiam.