Wieża ciśnień w Ciechanowie w TOP 10 najlepszych inwestycji w Polsce ostatniej dekady. Miała iść na złom

Choć groził jej upadek i przetop w hucie, ciechanowska wieża ciśnień po remoncie i budowie parku nauki Torus, została ogłoszona inwestycją wnoszącą największy wkład dla gospodarki, regionu i mieszkańców. To werdykt Rady Konsultacyjnej plebiscytu Top Inwestycji Komunalnych, czyli konkursu Portalu Samorządowego.

 

Najlepsze inwestycje 10-lecia wyłoniła Rada Konsultacyjna Top Inwestycji Komunalnych, w której zasiadają samorządowcy, ekonomiści, menedżerowie, eksperci i urzędnicy. W najlepszej 10. uplasowała się właśnie rewitalizacja wieży ciśnień i budowa Parku Nauki w Ciechanowie. Plebiscyt obchodzi w tym roku jubileusz 10-lecia.

– Rewitalizacja dotyczyła zabytku techniki i jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście, jakim jest wieża ciśnień w Ciechanowie. Obok wieży miasto wybudowało nowoczesny budynek z przeznaczeniem na park nauki. Wartość inwestycji wyniosła blisko 11 mln zł – informuje Portal Samorządowy.

 

Obiekt został zaprojektowany w 1972 roku jako zbiornik wyrównawczy. Od lat 80. był całkowicie nieużytkowany, a bezużyteczny niszczał, przez co groziła mu rozbiórka i wywózka na złom. Choć rdzewiejącej wieży groziło unicestwienie, lokalni patrioci zwyciężyli w walce o ocalenie tego zabytku techniki

Proces rewitalizacji górującej nad miastem wieży zakończył się w 2018 roku. Inwestycję zwieńczyło powstanie Parku Nauki Torus, który sfinansowano ze środków własnych miasta Ciechanów.

Nieco wcześniej, bo w roku 2013 z roku, ciechanowska wieża ciśnień w rankingu The World Geography  znalazła się na 5. miejscu najbardziej niezwykłych wież na świecie, pokonując znane wieże z USA, Francji, Japonii, Tajlandii i Kanady.

Prócz inwestycji miasta Ciechanów w Top 10 inwestycji komunalnych ostatniej dekady znalazły się także: Oceanarium w ZOO we Wrocławiu, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, Pomorska Kolej Metropolitalna, Modernizacja energetyczna obiektów użyteczności publicznej w Płocku, dwie łódzkie inwestycje: „Mia100 Kamienic” w Łodzi oraz Rewitalizacja Elektrowni EC1.

 

W rankingu zwyciężyły także: Udostępnienie terenów inwestycyjnych „Tucznawa” w Dąbrowie Górniczej, Strefa Kultury w centrum Katowic, Poprawa atrakcyjności turystycznej centrum Opola oraz Infrastruktura sportowo-rekreacyjna nad jeziorem Krzywym w Olsztynie.

 

Przedstawiciele miast odbiorą laury podczas uroczystej gali, która odbędzie się 21 września w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

 

 

 

Sprawdź również
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
michał
michał
1 rok temu

Myśl techniczna z czasów PRL została doceniona, a nie zburzona. To się chwali!