Wieści i zdjęcia z odbudowy kolei do Chorzel.

Przygotowania do przebudowy odcinka linii kolejowej nr 35 postępują pełną parą, a ekipy remontowe prowadzą prace na odcinku Ostrołęka – Chorzele.

Linia kolejowa nr 35 łącząca Ostrołękę ze Szczytnem przebiegająca przez powiat przasnyski jest nieczynna od lat. Najpierw w 2001 roku została wyłączona z eksploatacji, a w 2010 roku przeznaczona do likwidacji na odcinku Ostrołęka – Wielbark. Ostatecznie została zachowana, ale do przywrócenia ruchu konieczne jest poniesienie dużych nakładów finansowych. Wieloletnie starania władz powiatu o reaktywację kolei zostały zwieńczone sukcesem.

25 lipca 2019 r. na dworcu kolejowym w Ostrołęce odbyła się konferencja prasowa, na której wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel w obecności starosty Krzysztofa Bieńkowskiego ogłosił, że linia kolejowa nr 35, która prowadzi do Szczytna, będzie modernizowana na odcinku do Chorzel.

W ramach inwestycji przebudowane zostaną stacje: Ostrołęka, Grabowo, Jastrząbka, Chorzele oraz przystanki Nowa Wieś Kościelna, Zabiele Wielkie, Parciaki, Olszewka. Perony mają zostać wyposażone w nowe ławki, wiaty i funkcjonalne oświetlenie.

31 stycznia poznaliśmy najnowsze wieści i zdjęcia dotyczące modernizacji trasy

– Na linii #Ostrołęka – Chorzele przygotowania do większych prac. Porządkowanie terenu, dostarczanie materiałów na budowę. Koniec robót planowany w 2022 r. Dzięki inwestycji pociągi powrócą na trasę po 18 latach nieobecności. Wartość proj. 314,7 mln zł netto – czytamy  na twitterowym profilu PKP PLK SA.

Prace na odcinku Ostrołęka – Chorzele obejmą prawie 60 km torów. Dzięki modernizacji pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 120 km/h, a składy z towarami do 80 km/h. Przebudowanych zostanie 20 obiektów inżynieryjnych w tym 14 przepustów i 6 mostów. W ramach prac wymieniona zostanie m.in. konstrukcja 250 – metrowego mostu na rzece Narew. Powstanie też nowe lokalne centrum sterowania ruchem kolejowym (LCS) w Ostrołęce. Roboty planowane są od 2020 roku, a zakończenie w 2022 r. Projekt realizowany będzie w systemie „projektuj i buduj”.

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zawarła umowę na zarządzanie i sprawowanie nadzoru nad realizacją zadania inwestycyjnego w ramach projektu „Modernizacja linii kolejowej nr 35 na odcinku Ostrołęka – Chorzele” z ECM Group Polska.

Transport kolejowy na tej trasie to przede wszystkim udogodnienie dla zlokalizowanej w Chorzelach Strefy Ekonomicznej, fabryki IKEA w Wielbarku, ale też transport pasażerski do lotniska Olsztyn – Mazury zlokalizowanego w Szymanach. Reaktywacja linii ma także zwiększyć potencjał gospodarczy powiatu przasnyskiego i możliwości transportu towarów.

M. Jabłońska

fot. Paweł Troć, Przemysław Kędzielewski, PKP

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
Tomek
4 lat temu

A co z przystankiem w miejscowości Raszujka.tam zawsze najwięcej osób wsiadało do pociągu

Marek W.
Marek W.
4 lat temu

dawno temu wysiłkiem wielu ludzi zbudowano tą linię aby potem na ptrzełomie lat 90/00 zaorać wszystko. na torach wyrósł las… nic się nie opłacało. a teraz?

Kosman
Kosman
4 lat temu
Reply to  Marek W.

Teraz będzie sie oplacac. Zwlaszcza przewozy pasazerskie. Szybko się zwroci inwestycja z biletow :).

Tadek
Tadek
4 lat temu
Reply to  Kosman

możne i tak, jeśli projekt połączy lotnisko z Olsztynem szybką kolejką a w drugą stronę na Ostrołeką i potem do Warszawy. tylko to wymaga tez żeby połączenie było bez przesiadki i bez 40 przystanków po drodze.

zibi
zibi
3 lat temu
Reply to  Tadek

Dokąd latają samoloty z Szyman i jak dużo pasażerów przewożą?Ludzie puknijcie się w głowę.Pociągi będą woziły powietrze.

Marek ze Szczytna
Marek ze Szczytna
4 lat temu

Na odcinku Chorzele – Szymany rosną krzaki i drzewa. Na tym odcinku nic się nie dzieje. Nie ma nawet żadnej decyzji co do remontu tych kilkunastu kilometrów linii. Marszałek warmińsko-mazurski Brzezin ma to w głębokim poszanowaniu. Jaki jest więc sens tego remontu?

Ela
Ela
4 lat temu

Dokładnie, to nie w Olszewce a w Raszujce powinien być przystanek.