Wiemy, jak będą wyglądać tereny zielone na przasnyskim rynku

Wkrótce, dzięki m.in. 100 tys. zł od samorządu Mazowsza, na rynku w Przasnyszu pojawią się nowe nasadzenia. Choć – ze względu na opór konserwatora zabytków – koncepcja przywrócenia zieleni wykluwała się dość długo, wszystko zmierza do szczęśliwego finału. Miasto niebawem ogłosi przetarg.

 

Przypomnijmy, że konsultacje społeczne dotyczące przywrócenia zieleni na rynku w Przasnyszu w ramach inicjatywy społecznej „Odbudujmy zielony Przasnysz” trwały od 12 listopada 2020 r. do końca lutego 2021 r.i przyniosły niemal jednoznaczne wskazanie, że mieszkańcy chcą, aby na rynku ponownie zagościła przyroda. 75,67% ankietowanych w internetowej sondzie przasnyszan odpowiedziało, że projekt zazielenia rynku im się podoba.

W sercu miasta posadzone zostaną nowe krzewy i niskopienne drzewa. Niestety konserwator zabytków sprzeciwił się zasadzeniu gatunków drzew, mogących osiągać duże rozmiary, ale oblicze rynku zostanie odmienione, ponieważ pojawi się tam ponad 3 tys. roślin. Roślinność i powierzchnia biologicznie czynna powinny poprawić mikroklimat i spowodować, że podczas letnich upałów betonowa nawierzchnia przestanie działać jak promiennik ciepła, choć rynek zachowa swój reprezentacyjny charakter.

 

Miasto zaplanowało prace rozbiórkowe (m.in. ręczną rozbiórkę nawierzchni z kostki rzędowej, wywóz gruzu), prace brukarskie (m.in. ułożenie nawierzchni z kostki granitowej, ułożenie obrzeży) oraz prace ogrodnicze (m.in. zakup i rozścielenie urodzajnej ziemi, plantowanie powierzchni gruntu, rozłożenie agrowłókniny oraz kory ogrodniczej o grubości 5 cm.).

 

Ponad 1000 metrów kwadratowych nasadzeń

–  Jesteśmy przed ogłoszeniem przetargu. Głównym założeniem jest podwyższenie funkcji rekreacyjno-wypoczynkowych terenu poprzez wzbogacenie w szatę roślinną – wyjaśnia wiceburmistrz Łukasz Machałowski, podkreślając, że realizacja projektu pozwoli na znaczne zwiększenie walorów estetycznych i funkcjonalnych tego terenu.

Projekt zakłada wykonanie ok. 1.132 m kw. nasadzeń (ok. 3.114 szt. roślin) m.in. berberys, bodziszek, cis, funkia, jałowiec, liliowiec, rozchodnik, rozplenica, róże, szałwia, śnieguliczka, tawuła japońska i szara, trzcinnik, trzmielina. Przewidziano poszerzenie głównych alejek z kostki granitowej, zlokalizowanych między nasadzeniami, wykonanie zatoczek z kostki brukowej pod ławki i pojemniki na odpady. Przewidziano także system nawadniania.

 

– Część roślinności, rosnącej obecnie pod drzewami wymienimy ze względu na jej zły stan. Powierzchnia projektowanie kostki brukowej wyniesie 43 m kw. Określona jest powierzchnia nasadzeń, która dostosowana będzie do istniejących płyt. Całość została zaakceptowana przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który uznał, że forma zazielenienia nie będzie ingerowała w podstawową funkcję historyczną rynku – zaznacza wiceburmistrz.

Koszt przedsięwzięcia będzie znany po otwarciu ofert, ale miasto otrzymało na jego realizację 100 tys. zł od Samorządu Województwa Mazowieckiego, a budżet przewidziany na realizację tego zadania to 330 tys. zł.

 

 

M.Jabłońska

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
28 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marian
Marian
1 rok temu

Kwestia gustu, a z gustem jest jak z dupa każdy ma swoją. Mi się takie upstrzenie nie podoba…

Kramer
Kramer
1 rok temu

tylko czarciej zapadki brak

Monika
Monika
1 rok temu

Tragedia. To wygląda wręcz tandetnie. Czyj to pomysł?

Marian
Marian
1 rok temu
Reply to  Monika

Tak to jest jak na siłę chce coś się poprawić…

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu

Mieliśmy na rynku ładne drzewa. Ale ponieważ kartonowe państwo nie radziło sobie i pijaczkami-zasikańcami, to wszystko zostało wycięte w pień i została betonoza. Teraz proponuje się jakąś protezę. Dobre i to, ale wycinka drzew podczas remontu była dużym błędem.

Adam
Adam
1 rok temu

Moze ktos powie tym dwóm dzieciakom z urzędu miasta zeby zajęli się zielenią która jest w Przasnyszu a wygląda dramatycznie. Jeżeli będą tak dbać o to jak o nowy park to szkoda pieniędzy. Poza tym pana pomysł machałowski jest paskudny!

Ala
Ala
1 rok temu
Reply to  Adam

Bardzo paskudny.TANDETA

Korsarz
Korsarz
1 rok temu

Na drugą kadencję nie wystarczy .

Igor
Igor
1 rok temu
Reply to  Korsarz

Myslisz że te dzieciaki mają w ogóle jakieś szanse na utrzymanie się u władzy? Cala ta kadencja to nieskończona kompromitacja. Haaa Tfuuu.

Olo
Olo
1 rok temu

Co to ma być 😮 Przerażające to jest… Jakaś cepeliada, żenujące upstrzenie rynku. Co oni robią!!! Chcą krzaki posadzić jakieś. ŻENADA!

Konowal
Konowal
1 rok temu

Ciekawe gdzie teraz odbędzie się druga najważniejsza impreza w mieście? Zlot foodtrucków

Amator
Amator
1 rok temu
Reply to  Konowal

A na co komu ta impreza z kebsami po 4 dychy?
Wygląda tragicznie bo wizualizacja jest zrobiona tragicznie.

Przasnyszanka
Przasnyszanka
1 rok temu

Grafika jest tandetna, ale zaczekajmy na wykonanie. Sama obecność roślin poprawi mikroklimat i wygląd tej bezdusznej, betonowej pustyni. Szkoda, że nie będzie dużych drzew, ale funkcjonariuszom państwa wydaje się, że wiedzą lepiej czego człowiekowi potrzeba do życia. A Przasnyszowi do życia potrzeba zieleni.

Ignacy
Ignacy
1 rok temu
Reply to  Przasnyszanka

Zgadzam się z komentarzem lecz jest jedno ale.”..ale zaczekajmy na wykonanie”. Nie można zaczekać, tylko trzeba przeszkodzić w realizacji tego planu, bo potem już nic nie poradzimy. Pieniądze zostaną wydane, głupi plan zrealizowany i zostaniemy ze szmira na długo.

Bolek
Bolek
1 rok temu

Funkie sadzic na tą patelnię ? Nawodnienie roślin ? Ponad 300000 PLN? Nawet menel spod sklepu szanuje każdą złotówkę, urzędnik przasnyski pojęcia nie ma o poszanowaniu pieniędzy tych publicznych …

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 rok temu

Teren przy cmentarzu też został ładnie zagospodarowany, a teraz co? chwasty zarastają wszystko, aż żal tych pięknych róż które wyglądają zza ostów. Nie ma gospodarza

jana
jana
1 rok temu
Reply to  Mieszkaniec

Zamiast pisać komentarze weż motykę i opiel chociaż jakąś część. Dołączę do pielenia.

Marian
Marian
1 rok temu
Reply to  jana

Od tego są odpowiednie służby miejskie… Ktoś za coś dostaje wynagrodzenie

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 rok temu
Reply to  jana

Ktoś za to odpowiada i bierze pieniądze

Waldemar
Waldemar
1 rok temu

Jestem przeciwny radykalnym zmianom na Rynku. Po obejrzeniu wizualizacji muszę stwierdzić, że będzie jeszcze gorzej jak myślałem.

Jamal
Jamal
1 rok temu

Tragedia, o ile jestem za tym aby zazielić teren ale nie w ten sposób. O te rabaty nikt nie będzie dbał i będzie to wyglądało jak na orlika. Dodatkowo tracimy miejsce na organizację imprez, choćby organizowanych przez AMK. Na takie rozpoczęcie sezonu motocyklowego zjechałi się tutaj miłośnicy 2 kółek z okręgu 100km jak nie lepiej. Był tu niedawno artykuł o wypowiedzi jakiegoś człowieka, że drzewa wokół rynku cały czas rosną, niebawem będą dawały sporo cienia, na upartego dosadzić parę drzewek na placu rynku i problem byłby załatwiony. To co przedstawia ta wizualizacja psuje wszelkie dotychczasowe koncepcje i wbrew pozorom fajny… Czytaj więcej »

was85
was85
1 rok temu
Reply to  Jamal

W pełni popieram. A jeśli latem brakuje cienia i zieleni, zawsze trzeba stworzyć strefy, gdzie na rozpiętej ukośnie siatce mogą piąć się szybkorosnące bluszcze. Nawet ogórki dadzą radę XD. Wystarczą im duże donice z ziemią i podlewanie. Nie rozumiem, czemu zaśmiecać płytę rynku w ten sposób, jak się to teraz planuje. Przecież żadnego cienia to nie da, a trzeba będzie wydać fortunę na utrzymanie w porządku.

amator
amator
1 rok temu
Reply to  Jamal

Mądrego dobrze poczytać. Takie rabaty równie dobrze mogły by być między chodnikiem a jezdnią.

Ala
Ala
1 rok temu
Reply to  Jamal

A on , burmistrz, zrobi większości na złość i upstrzy nasz Rynek.

amator
amator
1 rok temu

Włóknina i 5 cm kory to jest powierzchnia niezbyt biologicznie czynna.

Franek
Franek
1 rok temu

Zabierzcie zapałki tym durniom z UM bo Przasnysz spłonie. Chyba już dosyć tej zabawy w gospodarza-nieudacznika i jego popleczników, kompletnie nie mających pojęcia o organizowaniu życia społecznego.

karol
karol
1 rok temu

Jak to w pisie najpierw coś spier@dolic a potem odbudowywać .

Kamila
Kamila
1 rok temu

To już nawet nie jest śmieszne a żałosne. Myślę że my jako mieszkańcy powinniśmy mieć coś do powiedzenia? Zrywać kostkę żeby kłaść kostkę ? Co to wogole ma być? Kto robi te żałosne i karygodne projekty? Ławki bez grama cienia? Jakieś rabaty które będzie trzeba omijać, mało drzew, patelnia jaka była taka będzie. Naprawdę na to co się dzieje brakuje już słòw. Nie powinniśmy dopuścić do realizacji tego projektu!