Wiemy co z rondami na ulicach Orlika i Świerczewo w Przasnyszu.

O budowie nowych rond na drodze krajowej 57 w Przasnyszu słyszymy od lat. Kiedy w 2017 roku pojawiła się informacja, że wybudowane zostaną oba ronda, na ich tle doszło nawet do przepychanek pomiędzy ówczesnymi władzami miasta i powiatu. Każda ze stron odtrąbiła sukces. Ogłoszono go, zanim ronda jeszcze powstały. Na marginesie, nie ma ich do dziś. Udało nam się dowiedzieć, co dzieje się w sprawie.

Na początku odrobina historii: W lutym 2017 r. starostwo oznajmiło: „Gorący spór o ronda starosty i burmistrza w Przasnyszu zakończyła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie salomonowym kompromisem: będzie zarówno rondo na skrzyżowaniu DK 57 z ulicą Orlika w Przasnyszu, które zaprojektowało starostwo, jak i rondo przy ul. Świerczewo, które preferował burmistrz.” – czytamy na stronie starostwa.

W odpowiedzi Waldemar Trochimiuk w oświadczeniach przesłanych do przasnyskich mediów pisał: „Będą ronda i już. A zobaczymy je w 2018 roku. Mnie osobiście bardzo to cieszy. I nie mogę pominąć jednego faktu, że to dzięki dużej pomocy Pana Krzysztofa Bieńkowskiego doczekamy się obu rond, które zdecydowanie skrócą kierowcom czas oczekiwania na możliwość wjazdu na skrzyżowania oraz poprawią bezpieczeństwo komunikacyjne w tych rejonach” – pisał ówczesny burmistrz.

Przepychanki pomiędzy samorządami trwały dość długo i mimo gorącej wymiany oświadczeń, rond nie ma do dziś. Z biegiem czasu pojawiły się kolejne doniesienia o sukcesach, ale przebudowy skrzyżowań jak nie było, tak nie ma. Zwróciliśmy się do GDKiA, bo to ona (a nie zaś powiat czy miasto) jest odpowiedzialna za budowę rond na „krajówce”, z prośbą o informację dotyczącą terminów powstania nowych rond. Okazuje się, że nawet nie została jeszcze opracowana dokumentacja projektowa.

– GDDKiA planuje przebudowę odcinka drogi krajowej nr 57 wraz z budową dwóch rond. W marcu br. planujemy ogłosić przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem decyzji o Zezwoleniu na Realizację Inwestycji Drogowej. Dokumentacja projektowa powinna zostać opracowana do końca 2020 r., a w I kwartale  2021 r. powinien zostać ogłoszony przetarg na roboty budowlane, których realizacja powinna się zakończyć w grudniu 2021 r. Wskazane terminy są datami szacowanymi, które są uzależnione na przykład od przebiegu postępowań przetargowych – poinformowała Małgorzata Tarnowska Główny Specjalista ds. Komunikacji GDKiA.

Bardzo dużo tych planów i powinności, które nie wróżą niczego dobrego. A ponieważ nadzieja umiera ostatnia, mamy nadzieję, że tym razem zamiast szumnych i niewartych funta kłaków zapowiedzi doczekamy się w końcu tak potrzebnej budowy rond.

M. Jabłońska


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments