Wielkanoc 2021. Jak pobłogosławić pokarmy w domu?

Kolejny rok Wielkanoc przyjdzie nam celebrować w czasie pandemii. W rozporządzeniu Prymasa Polski czytamy, że tradycyjne błogosławieństwo pokarmów można zorganizować jedynie przy kościołach, na otwartym terenie z zachowaniem norm sanitarnych. Rzecznik Episkopatu przypomina, że pokarmy na stół wielkanocny można pobłogosławić również w domu.

 

W każdej rodzinie, w poranek wielkanocny, można przeprowadzić tak zwane „Błogosławieństwo stołu”. Polega ono na wspólnym odmówieniu modlitwy przed śniadaniem wielkanocnym. Prowadzi ją ojciec rodziny lub inna osoba wyznaczona do poprowadzenia błogosławieństwa.

 

Błogosławieństwo stołu przed posiłkiem – instrukcja

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:
Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie.
Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.
Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

Albo:

Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?
Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy  jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

Po odczytaniu tekstu, przewodniczący ceremonii mówi:
Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy:
Amen.

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący ceremonii mówi:
Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy:
Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Módlmy się:
Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen

 


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments