Więcej policyjnych patroli w długi czerwcowy weekend

Przed nami długi czerwcowy weekend i święto Bożego Ciała. Dobra pogoda i poluzowanie obostrzeń związanych z epidemią, sprzyjają wyjazdom i spotkaniom. Warto jednak pamiętać o bezpieczeństwie. Więcej patroli pojawi się także na drogach. Pamiętajmy o nowych przepisach dotyczących pieszych oraz użytkowników elektrycznych hulajnóg. Przed wyjazdem zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie mienia.

 

Wyjazd na weekend – pamiętaj o nowych przepisach oraz zachowaniu szczególnej ostrożności

Od 1 czerwca weszły w życie nowe przepisy ruchu drogowego, zgodnie z którymi kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na nie. Policja apeluje o ostrożność zarówno do kierowców jak i do pieszych. Pomimo zmian w przepisach, pieszy nadal nie ma prawa wtargnąć na jezdnię, tuż przed nadjeżdżający pojazd. Natomiast kierowca, widząc pieszego przed przejściem powinien zatrzymać się i umożliwić pieszemu bezpieczne przejście. Pamiętajmy, że nie jesteśmy na drodze sami.

Nowe przepisy odnoszę się także do używania telefonu komórkowego przez pieszego. Podczas wchodzenia czy przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również na pasach, pieszy nie  może korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego, które mogłoby rozpraszać jego uwagę.

Wprowadzono także zakaz jazdy zbyt blisko pojazdu poprzedzającego na autostradach i drogach ekspresowych, czyli tzw. „jazdy na zderzaku”. Odstęp między pojazdami ma być nie mniejszy niż połowa prędkości, z jaką porusza się dany pojazd. Oznacza to, że kierowca jadący z prędkością 100 km/h powinien jechać w odległości 50 metrów za pojazdem przed nim. Wyjątkiem jest manewr wyprzedzania.

Nowe przepisy ujednolicają także dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym, obniżając ją do 50 km/h bez względu na porę dnia ( do tej pory było to 60 km/h w porze nocnej).

Nowe przepisy ruchu drogowego regulują także status hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego i urządzeń wspomagających ruch oraz zasady korzystania z tych urządzeń w ruchu drogowym. Zarówno hulajnoga elektryczna, urządzenie transportu osobistego, jak też urządzenia wspomagające ruch zyskały w ustawie – Prawo o ruchu drogowym swoją definicję, a osoby je użytkujące mają zarówno prawa, jak i obowiązki. Ich szczegółowe omówienie dostępne jest na stronie policja.pl

 

Zabezpiecz dom i mieszkanie przed wyjazdem

Planując weekendowy wyjazd, warto także pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu domu lub mieszkania przed włamaniem i kradzieżami. Oto kilka wskazówek:

  • zanim wyjedziesz, sprawdź czy zamknąłeś wszystkie okna, zakręciłeś gaz oraz wodę, żeby po powrocie do domu nie czekała niemiła niespodzianka;
  • wyjeżdżając na urlop poproś członków rodziny, sąsiadów, przyjaciół o tak zwaną „sąsiedzką czujność”;
  • poproś o odbieranie poczty oraz ulotek reklamowych;
  • poinformujmy zaufanego sąsiada o terminie powrotu, wszystkie podejrzane hałasy pochodzące z naszego mieszkania przed tą datą powinny być dla naszych sąsiadów sygnałem alarmowym;
  • współdziałaj z sąsiadami. Zwracaj uwagę także na ich mieszkanie. Podczas ich nieobecności interesuj się ludźmi stojącymi pod ich drzwiami, zwracaj uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej, wynoszenie sprzętów domowych przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów,
  • rozważ ubezpieczenie mieszkania, by w razie nieszczęścia chociaż częściowo mieć zrekompensowane straty.

 

Zasady bezpieczeństwa związane z epidemią COVID-19

Pomimo znacznego poluzowania obostrzeń, związanych z epidemią COVID-19, pamiętajmy o nadal obowiązujących nakazach oraz zasadach bezpieczeństwa, w tym o  zasłanianiu za pomocą maseczki ust i nosa w kinie, sklepie, komunikacji publicznej, galerii handlowej czy w kościele. W miejscach publicznych pamiętajmy o zachowaniu dystansu.

Aktualne zasady i ograniczenia dostępne są na stronie gov.pl.

 


 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments