Wicestarosta: w chorzelskiej strefie miało powstać 6 firm i 50 miejsc pracy, będziemy zmuszeni do zwrotu środków unijnych wraz z odsetkami

W czasie grudniowej sesji rady powiatu wicestarosta Waldemar Trochimiuk poinformował, że jest duże prawdopodobieństwo, że starostwo będzie musiało zwrócić środki unijne wraz z odsetkami z powodu nieosiągnięcia wskaźników zapisanych w projekcie dotyczącym uzbrojenia strefy gospodarczej w Chorzelach. Wywiązała się dyskusja.

 

– Projekt „Dyfuzja procesów rozwojowych” czyli uzbrojenie strefy gospodarczej w Chorzelach podobnie jak inne tego typu projekty w ramach konkursu są na bieżące monitorowane przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych. Zgodnie z założeniami podpisanej umowy na uzbrojenie strefy, do końca 2023 roku w chorzelskiej strefie miałoby powstać 6 firm i 50 miejsc pracy zlokalizowanych w uzbrojonych terenach. Już dzisiaj widać, że ten sztywny wskaźnik, nie z naszej winy, nie zostanie osiągnięty i będziemy zmuszeni do zwrotu środków unijnych wraz z odsetkami – poinformował w czasie grudniowej sesji wicestarosta powiatu przasnyskiego Waldemar Trochimiuk.

– W strefie tej praktycznie cały teren został sprzedany inwestorowi w 2017 roku i nie mamy wpływu na rozpoczęcie przez inwestora inwestycji w tym miejscu, co mogłoby dawać nadzieję na spełnienie wskaźników – dodał.

 

Słowa wicestarosty skomentował Zenon Szczepankowski, obecny radny i były starosta powiatu przasnyskiego.

– Sprzedane zostało niecałe 100 hektarów, na pewno więc co najmniej 40 hektarów jest nie sprzedane. Nie jest tak, że nie można znaleźć firm, które mogłyby zainwestować, tylko po prostu straciliście cztery lata nie dokończyliście projektu, a teraz chcecie oddać pieniądze, co jest niedopuszczalne – stwierdził i dodał: – Trudno jest znaleźć chętnego na grunty, które nie są do końca uzbrojone. Trzeba było więc najpierw dokończyć ich dozbrajanie, a potem robić przetarg. Bo tylko uzbrojone grunty są coś warte, a sprzedaż bez uzbrojenia się nie powiedzie. Nie ma chętnego bo nie ma uzbrojenia.

Po jego słowach zaczęło się wzajemne odbijanie piłeczki. Wicestarosta odparł, że na terenie strefy w Przasnyszu, działki są uzbrojone i posiadają pełną infrastrukturę medialną i też bardzo dużo z nich jest niesprzedanych.

– Jeśli chodzi o Chorzele to przypomnę, że poprzednie władze mówiły, że firma rozwinie swoją działalność  i wokół niej powstaną nowe firmy, co łącznie da 50 miejsc pracy. Nie wydaje mi się żeby obecne władze popełniły jakieś błędy, które nie pozwalają nam na rozwinięcie określonej działalności i spełnienie warunków, które zostały określone we wniosku o dofinansowanie. To co mogliśmy, to sprzedaliśmy, w chwili obecnej nie ma żadnego zainteresowania. Mamy dobrą promocję wielokrotne ogłaszanie przetargów, więc – zarząd powiatu niczego nie zawalił.

 

– W Przasnyszu problemem jest brak możliwości kupna działek na własność. Przedsiębiorcy nie wiedzą co to jest użytkowanie wieczyste, oni chcą mieć działki na własność – odpowiedział z kolei Zenon Szczepankowski.

– Przedsiębiorstwa ze strefy w Chorzelach czeka na zgodę RDOŚ, bo powstały stowarzyszenia, które zablokowały decyzję środowiskową i dlatego tej fabryki tam dziś nie ma. Te postępowania są bardzo długie, zwłaszcza jeśli trafią się stowarzyszenia, które chcą to blokować – dodał.

I tu również odmiennym zdaniem na ten temat podzielił się Waldemar Trochimiuk. – To nieprawda. Inwestor nie oczekuje na rozstrzygnięcia RDOŚ. Te rozstrzygnięcia zostały dawno zablokowane przez decyzję środowiskową, którą wydała burmistrz Chorzel i tak jest prawda – stwierdził po czym dyskusja na wspomniany temat się zakończyła.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
28 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
karol
karol
11 miesięcy temu

Cóż to za tajemnicza fabryka miała tam powstać?

Qwerty
Qwerty
11 miesięcy temu
Reply to  karol

Kronospan -płyty warstwowe do produkcji mebli itp..

imie
imie
11 miesięcy temu

„Przedsiębiorcy nie wiedzą co to jest użytkowanie wieczyste, oni chcą mieć działki na własność – odpowiedział z kolei Zenon Szczepankowski.” Pan Szczepankowski chyba miał słabsze chwile intelektualnie, opowiadając takie bzdury jak w cytacie powyżej. Kazdy kto wydaje swoje pieniądze na nieruchomości wie doskonale czym rozni sie prawo własnosci od uzytkowania wieczystego. Jezeli nawet na początku nie wie, to kazdy prawnik mu to w szczególach wyjasni. No ale coz wymagac od człowieka ktory wypromował w WPZ lotnisko, które od wiosny do jesieni nie daje mieszkancom WPZ i okolic wypocząc we własnych ogrodach, oczywiscie samemu mieszkając w Chorzelach, gdzie tego nieszczęcia nie… Czytaj więcej »

Adam
Adam
11 miesięcy temu

Mam nadzieję że to jedyna kadencja tego nieudacznika

Wega
Wega
11 miesięcy temu
Reply to  Adam

Nieudacznikiem to był poprzednik, brał kredyty obiecywał a nic nie robił, teraz się mądrzy, a co zrobił przez tyle lat

nie tak.
nie tak.
11 miesięcy temu
Reply to  Wega

gdzie te kredyty ? Chodzi Ci chłopie o ten kredyt na strefie w Chorzelach? „ Pozostałe tereny, w części zostały zastawione za kredyt dla szpitala, który w całości został zaciągnięty w obecnej kadencji. Trudno jest znaleźć inwestorów na grunty obciążone hipoteką.” Poprzednik nic nie robił ? Kto zbudował nowoczesny szpital w Przasnyszu ? Obwodnicę Chorzel – kto ? Inkubator w Zdziwoju – kto ? A kto pisał donosy na ten inkubator ? A kto, dziś płaci 5 mln, żeby jakaś tam szkoła niby była ? Nooooooo ktooooooo? Kto budował drogi w powiecie ? kto ? Kto rozpoczął inwestycje kolejowe Ostrołęka-Chorzele – kto… Czytaj więcej »

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 miesięcy temu
Reply to  nie tak.

Ludu Smoleńskiego i tak nie przekonasz. Oni wiedzą lepiej. A Ty zaraz się dowiesz, że jesteś lewakiem, aborcjonistą, czytasz wyborczą i na pewno wspierasz pedofilię.

Byku
Byku
11 miesięcy temu

Całą prawdę napisałeś o sobie kacapie🤣🤣🤣

Kolia101
Kolia101
11 miesięcy temu

Ja juz tez do nich tez nie mam sily. Nawet zachodni eksperci z tefauena ostatnio ich nie przekonuja. Nic tolka wojna, po dobroci. Wraku i skrzynek im nie oddadza bo przeciez juz maja wierne kopie-zapomnieli?. Kopacz sama kopala na metr glebokosci cale lotniskowzdluz i wszerz ! Glusi na to. I na kawusie tez ja do kostnicy rebiata przyjeli, ugoscili. 'Pull up’-jezyka angielskiego na pewno piloty nie znaly ani russkomu jazyku bo gdyby rozumieli to odeszliby na wyzszy krag , ale nie, uparli sie. Nawet nekanie Jaro jedynie slusznym pytaniem publicznie przez glosniki nic nie pomaga ” Jaro ka-za-les bra-tu lon-do-wac?” Teraz towarzysz balbina sienie przyzna. Nawet… Czytaj więcej »

Muza
Muza
11 miesięcy temu
Reply to  Kolia101

ptaku- beda znikac ludzie
youtube.com/watch?v=amJPgakOi30

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
10 miesięcy temu
Reply to  Kolia101

Ile Ci płacą ruski trollu.

Kolia101
Kolia101
10 miesięcy temu

Jak to mi ? chyba ile nam Markusza placa?wmiestie czyli razem
Ty toze diengi poluczajesz. Mamy podpisy i wszystko sie zgadza. Rabotajem razem towariszcz oganiok

Andrzej
Andrzej
11 miesięcy temu

Jedni czyli poprzednicy zdobyli pieniądze i budowali, teraz drudzy rozkładają ręce i mówią, że będą oddawać, to że ich wybrano to największy dramat tego terenu, jak oddacie kasę, to siebie podajcie do dymisji, co wy robicie ludzie ? Pan Trochimiuk to lepiej już niech się nie wypowiada. Ile lat rządzą już powiatem z Panem Bieńkowskim? A co robili do rej pory w tej sprawie? Gdzie nowe firmy? Gdzie ślad po jakichś rozmowach ?

Wega
Wega
11 miesięcy temu
Reply to  Andrzej

Zdobywali ,bo PSL był przy władzy, a dlaczego nic nie zrobili skoro kasę mieli,inkubator w duczyminie rozpoczęli, który był i jest nikomu niepotrzebny

ANDRZEJ
ANDRZEJ
11 miesięcy temu
Reply to  Wega

Doradzałbym jednak wziąć w rękę mapę Gminy Chorzele . Zapoznać się z tym gdzie jest Duczymin a gdzie Zdziwóje Nowy i Stary. Dopiero później zabierać głos w dyskusji . Podobno lepiej zamilknąć i dać powody do domysłów o swojej wiedzy niż odezwać się i upewnić wszystkich o swoim ignoranctwie.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 miesięcy temu

Skoro w 2017 roku sprzedawaliście działki, to czy w momencie zakupu inwestor nie powinien się zobowiązać do stworzenia miejsc pracy? Tyle lat rządzicie i znowu wszystko zwalacie na poprzedników? Nie wstyd wam? Nie wasza wina? A czyja? Moja? Bierzecie się za remont drogi krajowej na Mławę, choć to nie jest droga powiatowa. Ale wtedy moglibyście się pochwalić wydatkami inwestycyjnymi. No ale to zadanie też was przerosło. I też oczywiście nie wasza wina. Za to wydać lekką ręką 20 baniek na sadzawki się udało. Będzie można sukces odtrąbić. Szkoda tylko że kadencję wydłużyli, do wyborów te podesty już zaczną się rozpadać.… Czytaj więcej »

Kaziu
Kaziu
11 miesięcy temu

Rządy kadencyjne to jak bieg sztafetowy, każdy bierze odpowiedzialność za swoją zmianę i za cały bieg. Teraz pałeczkę maja PiS z koalicjantem i w 100% odpowiadają za bieg. Powinni dać z siebie wszystko dla dobra mieszkańców, nie oglądać się do tylu i krytykować tych z poprzedniego etapu! A propo od początku rządzą Ci sami w różnych koalicjach!!!

Marta
Marta
11 miesięcy temu

i teraz pajace włodarze powinni bulić ze SWOJEJ kieszonki. ależ jesteście skuteczni, ależ kapitału naściągaliście menadżer. ale podwyżki pod koniec 2021 po 100% to za co sobie daliscie????

Wega
Wega
11 miesięcy temu
Reply to  Marta

Chcecie zmiany,zastanówcie się, bo zaraz wszystko zabiorą ,też obiecywali że wiek emerytany zostanie a co zrobili,to oszuści co cały czas kłamią

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 miesięcy temu
Reply to  Wega

Podwyżka wieku emerytalnego jest nieuchronna. Matematyki nie oszukasz. Inaczej to wszystko pizd*ie.

Byku
Byku
11 miesięcy temu

Jprdl,pracuś się znalazł.Uwierzylbym jakbym cię nie znał.

Kolia101
Kolia101
11 miesięcy temu

Markusza calu pravdu wam cierpliva objasniajet. Sluchajtie jewo.

Albo POdwyzka wieku emerytalbego do smierti albo jak Miedwiezonok przewidzial rozbiur priwislianskowo kraju.

Proste jak rownanie z czterema seryjnymi niewiadomymi

i dwoma jedynie slusznymi rozwiazaniami.

Wynikow nie oszukasz!

PO co? czytaj PO KO?

nie tak.
nie tak.
11 miesięcy temu
Reply to  Wega

Oceń to – raz jeszcze se wstawię : Oceń. Jak ocenisz przykładowo, taka elastyczność pewnego lokalnego samorządowca. Który w 2015 roku, będąc radnym powiatowym i będąc w opozycji do starosty Szczepankowskiego, upominał się o budowę lodowiska „pobudowanie lodowiska jako samodzielnej części Mazowieckiego Centrum Sportów Zimowych w Przasnyszu. – przypomniał Bieńkowski.” W 2018 roku, gdy starosta Szczepankowski, podjął się budowy lodowiska, ten sam radny ( to już na krótko przed wyborami) o lodowisku mówił tak : „Radny powiatowy Krzysztof Bieńkowski skrytykował decyzję o przeznaczeniu aż 17 milionów złotych z budżetu powiatu na budowę krytego lodowiska, którego nie oczekiwali mieszkańcy. ” A w 2020 roku,… Czytaj więcej »

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 miesięcy temu
Reply to  nie tak.

Kłamią. Ale chodzą do kościoła i jeżdżą na pielgrzymki. I koszulkę mają z JPII. Dla wielu to wystarczy. Ten naród jest tak ogłupiony propagandą, że stracił umiejętność podejmowania racjonalnych decyzji. Dziś Morawiecki wychodzi I mówi, że ceny paliw na koniec 2022 roku były zawyżane dla dobra kierowców, bo dzięki temu nie będzie znacznych podwyżek w 2023. Przecież to się w głowie nie mieści, żeby być tak bezczelnym. A jednak dalej poparcie dla tych złodziei to około 35 %.

www.....
www.....
11 miesięcy temu

O jaki prawdziwek(tfu) sfrustrowany.Miód na moje serce……

Bogdan
Bogdan
11 miesięcy temu
Reply to  Wega

Nie mam na myśli ciebie Wega. Ja nie życzę PIS zwycięstwa,chciałbym i marzy mi się aby wybory parlamentarne wygrali POko sroko koko.Abyście znowu usłyszeli że piniędzy niema i nie będzie. Chce aby zlikwidowali wszelkie programy prorodzinne i prospołeczne. Aby znowu 2 miliony Polaków wyjechało za granicę w poszukiwaniu lepszego życia i pracy. Aby znowu ludzie pracowali za 5 zł.na godzinę. Aby ponownie podwyższyli nie tylko do 67 roku życia ale do 70 !!! Tego wam życzę. Moze wtedy kiedy wszystko stracicie,docenicie to co robi teraźniejszy rząd. Wkurwia mnie krytykanctwo i narzekanie. Może jak jeszcze raz Polacy dostaną w dupę i… Czytaj więcej »

Konstanty
Konstanty
11 miesięcy temu
Reply to  Bogdan

Pamietaj Bogdan ze w pribaltycve tego czerwonego nasienia jest 40 procent Estonia-V kolumny. Autohtonow wyslali na wieczne wczasy w glab syberii a piekne kamienice zasiedlili nowi 'priatiele’ sasiedzi. Na Lotwie niewiele lepiej. Na Ukrainie smiem twierdzic po uciekinierach i niechetnych do obrony nawet do 50 procent. Nie ludz sie ze u nas w Polsce kilkunastu tysiecy czerwonych pop -pelniacych obowiazki paliaka z rodzinami , potomkami nie ma. Sa i jest ich za duzo. Wszystkie te POpapranstwa, kodziasrstwa, strajki kobiet , palikoternia-czaki 2050 i dodatkowo sporo pozytecznych idiotow. Niemiecke polskojezyczne media dzialaja wespol. I stad takie czerwone 'prawdziwki’ na forach jak… Czytaj więcej »

Bogdan
Bogdan
11 miesięcy temu
Reply to  Konstanty

Ja to wszystko wiem i niestety w 100% masz rację.