Wiceminister Paweł Wdówik: opiekunowie osób z niepełnosprawnościami będą mogli pracować bez ograniczeń

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami.

 

– Rodzice i opiekunowie osób z niepełnosprawnościami, na które przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, będą mogli pracować bez jakichkolwiek ograniczeń – poinformował podczas briefingu prasowego wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

Kilka dni wcześniej prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami. Jak podkreślił, ustawa jest wykonaniem w całości wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który dotyczył zróżnicowania świadczeń zależnie od momentu powstania niepełnosprawności. W tej chwili, niezależnie od momentu powstania niepełnosprawności, świadczenia będą dokładnie takie same dla wszystkich.

W ocenie wiceministra Pawła Wdówika ustawa jest również realizacją postulatu, żeby rodzice dzieci z niepełnosprawnością mogli podejmować pracę podczas pobierania świadczenia pielęgnacyjnego.

 

– Ta ustawa całkowicie likwiduje jakikolwiek mechanizm wiązania pracy ze świadczeniem. Czyli rodzice i opiekunowie osób, na które przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, będą mogli pracować bez jakichkolwiek ograniczeń. To jest wielka zmiana, bardzo wyczekiwana i bardzo chwalona przez rodziców dzieci z niepełnosprawnością – podkreślił.

Ponadto na każde dziecko z niepełnosprawnością będzie wypłacane odrębne świadczenie pielęgnacyjne.

Nowe świadczenie wspierające

Ważna zmiana polega też na tym, że świadczenie pielęgnacyjne jest wypłacane do ukończenia 18. roku życia. Oznacza to, że w momencie, kiedy człowiek z niepełnosprawnością uzyskuje pełnoletność, świadczenie, które pobierają rodzice się kończy, a on sam nabywa prawa do innych świadczeń: do renty socjalnej, do świadczenia uzupełniającego, do nowego świadczenia, jakim jest świadczenie wspierające.

 

Jak podkreślił wiceminister Paweł Wdówik, świadczenie wspierające oparte jest nie o genezę niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, ale o poziom potrzeby wsparcia.

Ludzie, mimo posiadania tej samej niepełnosprawności, tego samego stopnia, różnią się między sobą – i to częstokroć bardzo te różnice są widoczne – w zakresie pomocy, jakiej potrzebują. To świadczenie jest dopasowane w taki sposób, żeby odpowiadać na potrzeby. Im większe potrzeby, tym większe świadczenie – powiedział.

Zaznaczył, że do oceny będzie używana specjalna skala, która obecnie jest przygotowywana i testowana.Ogłosimy ją w ustawowym terminie, dzięki czemu będziemy mogli zapewnić najwyższą jakość tej oceny i dopasowanie świadczenia – zapewnił pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
Paweł
1 miesiąc temu

Mam bliźnięta 23 lata.. z MPD. POBIERAŁEŁ 1 świadczenie pielęgnacyjne , po nowym roku nie będę mógł złożyć wniosku na drugie dziecko bo są pełnoletnie…. a co przyniesie nowe świadczenie wspierające, to zależy od orzecznika. Ile % przyzna za zabranie Świadczenia pielęgnacyjnego…bardzo pokretne i uznaniowe nowe świadczenie wspierające.. dobrze wiemy ilu w Polsce mamy ręcistów trzymają się bardzo dobrze..a ilu niepełnosprawnych którzy wegetują.. czuję się przrażony i niepewny jutra w opiece nad niepełnosprawnymi. O możliwości dorabiania nie wspomnę, to mogą robić Ci którzy chcą uciec od opieki nad niepełnosprawnym . Który zostanie san w domu ” z tymi tysiącami że… Czytaj więcej »

Irena
Irena
1 miesiąc temu
Reply to  Paweł

A co z osobami, które mają najniższą emeryturę i nie mogą pracować
Jaka pomoc m

Malajka
Malajka
1 miesiąc temu
Reply to  Paweł

A co z osobami ktore nie moga pracowac bo opiekuja sie chorym 24h/dobę? Jak pójdą do pracy? Rząd oczywiscie nie pomyslał o tych co wegetują i musza miec opiekuna przy lóżku

Paweł
Paweł
1 miesiąc temu

Co z osobami starszymi Niepełnosprawnymi które nie mają się gdzie wykompać tylko muszą zamówić transport do łaźni publicznej w Bielsku-Białej bo miasto nie mA mieszkań z łazienką jak rząd hce pomóc im ?odpowiedzi nie ma dalej !!Zapomnieli co z opiekunami starszych osób Niepełnosprawnych dalej mają żyć ze świadczenia pielęgnacyjnego bez prawa do dorobienia bo nowe prawo które będzie od2024 roku będzie blokowało opiekunòw osób niepełnosprawnych do podjęcia zatrudnienia czekam na odpowiedź politykòw

Adam
Adam
1 miesiąc temu
Reply to  Paweł

Ja przerobiłem łazienkę z dotacją petronu koszszowal mnie remont ze swoich funduszy 2000 a koszt całkowity 20000 także trochę prawdy

Opiekun Osoby Niepełnosprawnejbezprawadopracy
Opiekun Osoby Niepełnosprawnejbezprawadopracy
1 miesiąc temu
Reply to  Adam

W Bielsku Białej rządzi Koalicje obywatelska moja mama 80 letnia niepełnosprawna która stara się od 37 lat o lokal z łazienką dalej nie dostała przydziału odpowiedzi zgm Lipnickiej jest cały czas ta sama nie ma mieszkań i nie będzie bo jest kolejka i taka jest prawda mi nagłośnienie sprawy każdy mówi że miliardy daje państwo na pomoc dla osób niepełnosprawnych bez warunkòw do życia pytam się kto bierze te miliardy?? Gdzie one są?

Mariola
Mariola
1 miesiąc temu

Są też tacy ,którzy muszą być na okrągło przy dorosłym upośledzonym niepełnosprawnym mąż zmarł babcia dziadek zmarł i marka nie może iść do pracy zostawić syna aby spalił mieszkanie taki człowiek chory na umyśle musi mieć ciągła opiekę i co z tego ,że umie się niemiecki dobrze szkoła medyczna kiedyś pracowało się w Niemczech za duże pieniądze i teraz też można by było pracować za 2500 tys euro netto miesięcznie dobre papiery z Niemiec .wolałabym aby syn był zdrowy i mogłabym pracować w Niemczech niż siedzieć w domu a on potrzebuje opieki bo nawet nie wie jak się ubrać latem… Czytaj więcej »

Marek
Marek
1 miesiąc temu
Reply to  Mariola

Zapraszam do współpracy w projekcie edukacyjnym międzynarodowym. Praca on-line pozdrawiam serdecznie

Iza
Iza
1 miesiąc temu

WIELKIE OSZUSTWO! Pracować na świadczeniu pielęgnacyjnym będą mogli tylko opiekunowie/rodzice dzieci do 18 roku życia! Opiekunowie/rodzice starszych osób niepełnosprawnych pobierający świadczenie pielęgnacyjne nadal nie mogą dorobic nawet złotówki!!!

Anka
Anka
21 dni temu
Reply to  Iza

Masakra 🙁 co to za niesprawiedliwość :((

Manek
Manek
1 miesiąc temu

Mając Niepodległości od 2007 r do samodzielnej egzystencji na Rencie Inwalidzkiej przechodząc na Emeryturę jest już Osoba którą jest osobą która nie jest już inwalidą tylko zdrowy Emeryt już nie ma żadnej pomocy Państwa I Nic już nie mają żadnego Jak przechodzi z Renty na emeryturę to zdrowy i już Emerytów się nie Inwalidów się nie należy bo już Wydrowieli Cudownie już Sąsiedzi Opiekunowie z litość pomagają Bo już Państwo pozbawiło pomoc Emerytów inwalidów