WEŹ SERCE W SWOJE RĘCE ! RUSZA WIELKA PROZDROWOTNA AKCJA STAROSTWA DLA MIESZKAŃCÓW POWIATU

Rusza zapowiadana wielka prozdrowotna akcja starostwa powiatowego w Przasnyszu dla mieszkańców powiatu przasnyskiego. Bezpłatne badania kardiologiczne, zajęcia na basenie, pikniki z nagrodami, warsztaty edukacyjne, zdrowa żywność, zajęcia rekreacyjne, urządzenia  do ćwiczeń oraz kontroli stanu zdrowia. Wszystko bezpłatnie. Wartość projektu to 3,6 mln. zl.  Koszty pokryją Norwegowie oraz budżet Państwa. Realizowane usługi medyczne umożliwią mieszkańcom Powiatu Przasnyskiego wykonanie wstępnej diagnostyki w kierunku chorób układu krążenia, a w przypadku wskazań również diagnostyki specjalistycznej.

 

POWIAT WYGRAŁ KONKURS NORWESKI

Współpraca powiatu przasnyskiego ze Związkiem Powiatów i Miast Norweskich rozpoczęła się w roku 2010, kiedy to nasz powiat został uznany przez Norwegów za lidera wśród polskich powiatów w obszarze infrastruktury drogowej i usług zdrowotnych. Do Norwegii został zaproszony wówczas Zenon Szczepankowski, starosta przasnyski i Anna Tworkowska, skarbnik powiatu. W 2014 r. Wydział Zdrowia, Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Przasnyszu pod kierunkiem Ryszarda Juklaniuka przygotował projekt pn. „Profilaktyka chorób układu krążenia szansą na poprawę sytuacji zdrowotnej mieszkańców powiatu przasnyskiego”. Projekt znalazł się na pierwszym miejscu w gronie laureatów konkursu finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i budżetu państwa. Norwegia postanowiła sfinansować ten projekt kwotą 3,6 mln zł. Udział finansowy pochodzi również z budżetu Państwa.

 

BEZPŁATNE BADANIA, SZKOLENIA I ZAJĘCIA NA BASENIE

Projekt ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat czynników chorób układu krążenia i postaw prozdrowotnych dla serca i układu krwionośnego oraz zwiększenie odsetka osób korzystających z opieki kardiologicznej. Realizowane w ramach projektu badania przesiewowe w kierunku chorób układu krążenia oraz promowanie postaw prozdrowotnych (warsztaty edukacyjne, zajęcia na basenie – możliwe do kontynuowania również po zakończeniu projektu) mają przyczynić się do zmniejszenia zachorowalności i umieralności na choroby układu sercowo-naczyniowego. Z projektu skorzystają przede wszystkim aktywni i bierni palacze, osoby po 45-tym roku życia i rodziny osób z chorobami układu krążenia.

PIKNIKI MEDYCZNE Z NAGRODAMI I ZDROWĄ ŻYWNOŚCIĄ

Badania profilaktyczne będą połączone z piknikami medycznymi o tematyce zdrowego stylu życia. Uczestnikom zajęć edukacyjnych  zostaną przedstawione korzyści badań profilaktycznych układu krążenia przeprowadzanych w ramach projektu oraz przewidywane efekty przedsięwzięcia. Oprócz zajęć edukacyjnych dla dorosłych i dzieci, zaplanowano także ćwiczenia usprawniające z instruktorem. Pikniki medyczne będą miały na celu rozpowszechnianie zdrowego stylu życia, przewidziano więc catering ze zdrową żywnością oraz przeprowadzenie konkursów, w których nagrodami będą rowery. Pikniki medyczne odbędą się w okresie maj-grudzień 2015. Pierwszy piknik medyczny planuje się na 30 maja w Przasnyszu.

 

10 TYSIĘCY UCZESTNIKÓW AKCJI

Liczbę osób uczestniczących w programach promocji zdrowia, łącznie z uczestnikami akcji promujących zdrowia szacuje się na około 10.000 osób. Planuje się przeprowadzenie min. 1 300 zestawów badań podstawowych oraz minimum 720 badań pogłębionych dla osób, które będą wymagać dalszej diagnostyki w obliczu wyników badań podstawowych.

ZGŁOSZENIA PODCZAS PIKNIKÓW I W PRZYCHODNIACH

Badania podstawowe będą dostępne dla wszystkich osób z grupy docelowej, którzy zgłosili się na nie podczas pikników medycznych, bądź do przychodni, które uczestniczą w projekcie, z kolei z badań pogłębionych skorzystać będą mogły te osoby u których wyniki badań przesiewowych wskazały na konieczność przeprowadzenia dodatkowych procedur diagnostycznych. Zarówno badaniom podstawowym, jak i pogłębionym towarzyszyć będą również konsultacje lekarskie udzielane przez specjalistów w zakresie chorób wewnętrznych/kardiologii.

ZAKRES BEZPŁATNYCH BADAŃ

W ramach badań podstawowych zakłada się realizację następujących procedur medycznych:

– pomiar ciśnienia tętniczego

– badanie poziomu cukru we krwi

– badanie cholesterolu całkowitego, HDL i LDL oraz trójglicerydów

– pomiar masy ciała i wzrostu

Osoby, których wyniki badań będą wskazywały na konieczność zrealizowania dalszych badań
i konsultacji, otrzymają skierowania projektowe (poza systemem NFZ) na jedno/kilka z poniższych badań:

– badanie spirometryczne

– badanie RTG klatki piersiowej

– badanie echokardiograficzne

– badanie EKG

– badanie metodą Holtera

BEZPŁATNE URZĄDZENIA MEDYCZNE

Osoby z grupy wysokiego ryzyka w zależności od diagnozy i zaleceń lekarza będą mogły otrzymać BEZPŁATNIE:

– elektroniczny ciśnieniomierz naramienny

– urządzenie do samodzielnego pomiaru cholesterolu, trójglicerydów i cukru

– kijki do nordic walking-u i krokomierze

– zestawy do badmintona

BEZPŁATNE ZAJĘCIA NA BASENIE I ĆWICZENIA USPRAWNIAJĄCE

Kolejnym działaniem promocyjnym będzie organizacja zajęć na basenie oraz ćwiczeń usprawniających, które będą się odbywały w okresie czerwiec 2015 r. – marzec 2016 r.  Zajęcia te będą skierowane do osób, które brały udział w piknikach medycznych. Po zajęciach sportowych będzie serwowany catering ze zdrową żywnością.

KONTAKT I INFORMACJE

 

Szczegółowych informacji udzielą:

Pracownicy zarządzający Projektem: Biuro Projektu, ul. Joselewicza 6, 06-300 Przasnysz (wejście do Powiatowego Urzędu Pracy, pokój nr 3).

INFORMACJE TAKŻE NA STRONIE WWW.PROFILAKTYKA-PRZASNYSZ.PL


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments