Wernisaże dwóch wystaw w przasnyskim Muzeum Historycznym

W piątek, 8 września w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyły się wernisaże dwóch wystaw „Sto lat drogi ku wiedzy. Historia naszego Licem” i „Stefan Gołębiowski – poeta, tłumacz Horacego, społecznik”.

 

Za nami wernisaże dwóch wystaw. Pierwsza z nich to „Sto lat drogi ku wiedzy. Historia naszego Licem”.

– Powstała z okazji 100-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Przasnyszu. Składa się ona z kilkunastu tablic tematycznych, na których zaprezentowano chronologicznie rozwój i historię szkoły, począwszy od Miejskiego Gimnazjum Koedukacyjnego w Przasnyszu, aż po dzień dzisiejszy – wyjaśnia muzeum.

Podczas wernisażu zaprezentowano pamiątki związane z uczniami, nauczycielami i wychowawcami. Były to zeszyty szkolne z lat 30-tych XX wieku, legitymacje i świadectwa szkolne, zaproszenia na studniówki, kroniki szkolne, wspomnienia oraz opracowania uczniów i nauczycieli.

– Całość składa się na piękną i bogatą historię przasnyskiego Liceum, które przez sto lat kształciło i wychowywało młodzież z Przasnysza i okolic. Wystawa powstała ze zbiorów Muzeum Historycznego w Przasnyszu, LO im. KEN oraz osób prywatnych: M. Bartosiewicza, H. Fabrykiewicz, E. Gałęziewskiej, Z. Jasińskiej, J. Kaczyńskiego, A. Kołakowskiej, W. Krzyżewskiego, T. Mędrzyckiej, W. Rumińskiej, E. Sobierajskiej, M. Statkiewicz, W. Stepnowskiego i A. Śmigielskiej – dodaje przasnyskie muzeum.

Druga wystawa, jaką zaprezentowało muzeum to „Stefan Gołębiowski – poeta, tłumacz Horacego, społecznik”, która w całości była poświęcona pamięci Stefana Gołębiowskiego, nauczyciela języka polskiego w Miejskim Koedukacyjnym Gimnazjum w Przasnyszu z lat 1925-1939 oraz Szkoły Apostolskiej św. Gabriela Ojców Pasjonistów w Przasnyszu.

– Autorem scenariusza wystawy jest Lucyna Grabowska. W wernisażu wzięła udział delegacja z Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu z jego kierownikiem Jerzym Piotrowskim – dodają.

 

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
14 dni temu

I lansik przedwyborczy przy okazji.