Wernisaż wystawy „Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia” w Muzeum Historycznym w Przasnyszu [FOTO]

W piątek o godzinie 13.00 w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbył się wernisaż wystawy „Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia”.  Wystawa, która po raz pierwszy w historii muzealnictwa polskiego łączy archeologię z komiksem przyciągnęła mieszkańców.

 

Wystawa „Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia”  porównuje dwa światy: znalezisk archeologicznych oraz podobnych zabytków wykorzystanych na kadrach komiksów Janusza Christy. W gablotach znajdujemy bezcenne eksponaty archeologiczne, a na planszach równie bezcenne poczucie humoru i przygodę. Wystawę tę oprócz pracowników Muzeum Archeologicznego w Gdańsku tworzą Wojciech Łowicki, znany promotor komiksu w Polsce, Paulina Christa, wnuczka oraz dziedziczka artysty oraz pasjonaci twórczości Janusza Christy działający w ramach bloga „Na plasterki!!!”.

 

Wystawa ma, zgodnie z klasyczną doktryną dobrego komiksu, bawiąc uczyć. Anegdota przewija się tutaj z wiedzą historyczną, najzabawniejsze sceny z komiksów z opisem prawdziwych wydarzeń jakie rozegrały się dawno temu na ziemiach naszego kraju. Przeznaczona jest dla przedstawicieli wszystkich pokoleń, bez wyjątku. Z jednej strony ma charakter edukacyjny i jest skierowana do młodszego pokolenia zwiedzających, a z drugiej, poprzez swój wymiar sentymentalny, zainteresuje dorosłych widzów – tych, których komiks ten bawił i uczył przed laty.

Osoby, które nie mogły wybrać się na wernisaż, świetną okazję do zwiedzenia jej będą miały już jutro, w sobotę, 14 maja. Na ten dzień bowiem przypada Noc Muzeów – muzea pozostają otwarte dla zwiedzających do późnych godzin wieczornych.

 

 

 

Sprawdź również
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Halina
Halina
7 dni temu

Wystawa świetna, ale po raz kolejny widać, że miastem rządzą dzieci, które nie są w stanie przyjść na poważniejsze ekspozycje, gdzie goszczą przasnyszanie reprezentujący miasto na arenie międzynarodowej.

Pasjonat
Pasjonat
7 dni temu
Reply to  Halina

Każdy woli przyjść na coś ciekawego, a nie na sztukę dla sztuki …

Krzycho
Krzycho
7 dni temu
Reply to  Pasjonat

Jeśli edukacja dot. sztuki zaczyna i kończy się jedynie na kreskówkach, bo tu nie trzeba zbyt dużo myśleć, to gratuluję wyborów…

Zibi
Zibi
7 dni temu
Reply to  Krzycho

Jeżeli komiks utożsamia się wyłącznie z „kreskówką”, to gratuluję tej wiedzy na temat sztuki.

Krzycho
Krzycho
7 dni temu
Reply to  Zibi

Ależ ja się cieszę, naprawdę, że ktoś wie więcej i odniósł się do mojej sarkastycznej wypowiedzi😀 pozdrawiam serdecznie😀

Samuel
Samuel
6 dni temu

Widzę że wystawiany był również żywy posąg komuny czyli PZPR w XXI wieku Sz. P. Kałużyński. Każda możliwość pokazania parszywej mordy jest wykorzystana…