Wcześniejszy powrót dzieci do szkół i likwidacja kwarantanny z kontaktu. Minister Zdrowia mówi o nadchodzącym końcu pandemii

Dziś po południu odbyła się wspólna konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Padły zapowiedzi dotyczące łagodzenia obostrzeń sanitarnych.

 

– Według prognoz luty będzie tym miesiącem, w którym spadki zakażeń powinny być duże. Wyczerpie się wówczas poważne zagrożenie dla opieki zdrowotnej i mam nadzieję, że w marcu będziemy mogli podejmować odważne decyzje dotyczące zniesienia restrykcji – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. – Zwykle wyrażałem się w dość pesymistycznych słowach, ale dziś jestem optymistą i myślę, że mamy właśnie początek końca pandemii – obwieścił.

– W piątej fali liczba hospitalizacji jest mniejsza. Wczoraj mieliśmy do czynienia nawet ze spadkiem. Przebiegi choroby są wyraźnie łagodniejsze. Jeżeli porównany to z czwartą falą, to spada czas hospitalizacji – wówczas średnio było to 10 dni, dziś wynosi 7. Zajętość płuc u pacjentów też jest nieco niższa i mniejsze jest zapotrzebowanie na tlen – dodał minister i przedstawił zmiany w obostrzeniach na najbliższe dni.

 

Wśród nich:

– zmniejszenie liczby łóżek na walkę z covidem o ok. 5 tys. i przywrócenie ich do leczenia pacjentów w innych zakresach (obecnie baza stanowi 30 tys. łóżek, zajętych jest ok. 2/3)

– modyfikacja przepisów związanych z kwarantanną i izolacją:

  • od 15 lutego – 7-dniowa izolacja (w miejsce 10-dniowej)
  • od 15 lutego –kwarantanna dla współdomowników wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny
  • od 11 lutego – całkowita likwidacja kwarantanny z kontaktu

W czasie konferencji głos zabrał również minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który zapowiedział, że dzieci wrócą do szkół wcześniej, niż pierwotnie zakładano.

– 21 lutego definitywny koniec nauki zdalnej. Wszystkie dzieci wrócą do szkół. Dla województwa mazowieckiego oznacza to, że zdalnie po feriach dzieci będą uczyły się tylko jeden tydzień – poinformował.

 

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kasia
kasia
2 lat temu

I bardzo dobrze,kwarantanna dla.osob które miały kontakt z osobą chorą była nagminnie wykorzystywana po ty by mieć wolne w pracy