Wciąż brak porozumienia w sprawie finansowania basenu w Chorzelach

Trwa wymiana korespondencji pomiędzy Powiatem Przasnyskim, a Gminą Chorzele. Porozumienia co do finansowania basenu wciąż nie ma.

 

Do Rady Miejskiej w Chorzelach wpłynęło pismo ze Starostwa Powiatowego w Przasnyszu, w którym zwrócono się do chorzelskich radnych o zajęcie stanowiska w sprawie finansowania basenu.

„Czy to prawda, że Radni Rady Miejskiej w Chorzelach chcą zamknąć pływalnię i dlatego obniżyli propozycję wpłaty na pokrycie jej utrzymania” – czytamy w piśmie. „Czy radni chcą, aby Mazowieckie Centrum Sportów Zimowych Kompleks Chorzele nadal funkcjonowało. Jeśli tak, to czy w związku z tym powróci do systemu wspólnej odpowiedzialności za pokrycie kosztów jego działalności”.

Pismo zostało przekazane do komisji skarg, wniosków i petycji, która przygotowała w tej sprawie swoje stanowisko. Poinformowano w nim, że radni nigdy nie twierdzili, że basen powinien zostać zamknięty lub być jedynie finansowany ze środków powiatowych.

 

– Tak było w poprzedniej kadencji, kiedy środki na basen były przekazywane regularnie, i tak jest w obecnej kadencji. Radni zasiadający w tym momencie w Radzie Miejskiej są świadomi wagi tego obiektu, który znajduje się na naszym terenie, jak i jego pożytecznej roli w procesie edukacji dzieci z terenu naszej gminy i całego powiatu – informuje komisja.

Radni dodali, że zmniejszenie kwoty, jaka jest przeznaczona na finansowanie kompleksu było związane z pandemią koronawirusa i czasem, kiedy pływalnia była zamknięta. Dodatkowo przez kilka sesji była prowadzona dyskusja na ten temat. Radni zabiegali o spotkanie z władzami powiatu, ale do chwili obecnej do takiego nie doszło.

– W trakcie co najmniej kilku sesji radni podejmowali dyskusję na temat finansowania basenu i konieczności spotkania się z władzami powiatowymi, by ustalić najlepszą formę współpracy na tej dziedzinie. Do takiego spotkania nie doszło, mimo sygnalizowania przez nas konieczności takiej debaty – dodają radni.

 

 

W piśmie czytamy, że radni nadal są zainteresowani prowadzeniem dialogu z powiatem przasnyskim w sprawie finansowania Mazowieckiego Centrum Sportów Zimowych. Zaznaczają, że nie powinni być obarczani winą i odpowiedzialnością za obecny stan i problemy finansowe basenu.

– Byliśmy i jesteśmy zainteresowani dialogiem wszystkich stron w tej kwestii: starosty, radnych powiatowych, burmistrza i radnych miejskich. Cały czas jesteśmy też otwarci na spotkania w tej mierze i podtrzymujemy zaproszenie do dyskusji. Dlatego próba zepchnięcia odpowiedzialności za kłopoty związane z finansowaniem basenu wyłącznie na chorzelską radę miejską nie jest ani ani uprawnione, ani potrzebne – podsumowują chorzelscy radni.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
27 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Alina
Alina
2 lat temu

Budowa basenu w takiej mieścinie zamiast w mieście powiatowym to ewenement w skali kraju

ANDRZEJ
ANDRZEJ
2 lat temu
Reply to  Alina

W mieście powiatowym nie dało się zbudować nie tylko basenu ale także obwodnicy miasta , ronda na Zawodziu i na Królewieckiej , sprzedać działek dla inwestorów ,zalewu nad Węgierką naprawić ul. Świerczewo i kilku innych spraw. Basen w Chorzelach nie miał z tym nic wspólnego

Bolo
Bolo
2 lat temu
Reply to  ANDRZEJ

Dokładnie, to że nie ma basenu w Przasnyszu, czy obwodnicy, to nie wina ani władz Chorzel, ani mieszkańców. Przypomnijcie sobie kto wszystko w Przasnyszu blokował. Mieszkam w Przasnyszu i bardzo dobrze pamiętam.

obserwator
obserwator
2 lat temu
Reply to  Bolo

a Kto tak blokował? Wiesz to się podziel informacjami. Przecież robili to ludzie prowadzący publiczne działania. Można ich wymieniać z imienia i nazwiska.

Bolo
Bolo
2 lat temu
Reply to  obserwator

Przypomnij sobie działania poprzedniego burmistrza Przasnysza. Jak nie pamiętasz, wszystko znajdziesz w internecie.

Jacenty
Jacenty
2 lat temu
Reply to  Alina

Z tego co pamiętam to tych słów co tu jest opisane to użył Zenon Szczepankowski na sesji powiatu. Że radni są ugadani z kimś i chcą doprowadzić do zamknięcia basenu.

Bolo
Bolo
2 lat temu
Reply to  Jacenty

Ale w odniesieniu do niektórych radnych powiatu.

ANDRZEJ
ANDRZEJ
2 lat temu

Dla mnie ” budujące” jest ,że w powiecie gdzie wszyscy mówią jednym językiem ,gdzie wszyscy radni (gminno -miejscy i powiatowi ) znają się z imienia ,nazwiska i osobiście , potrzeba jest kilkanaście apeli by się spotkać i konstruktywnie porozmawiać jak rozwiązać prostą rzecz jaką jest partycypacja w finansowaniu basenu. Okazuje się ,że nawet to się nie udało .Wychodzi na to ,że łatwiej jest słać oficjalne pisma (jest podkładka dla „góry ” że coś robiłem ) niż spotkać się jak normalni ludzie. Dowodzi to tylko dosyć smutnej sprawy ,że „górze” udało się skutecznie skłócić nawet ludzi którzy do tej pory normalnie… Czytaj więcej »

Olek
Olek
2 lat temu

Myślę, że tylko kwestią czasu jest zamknięcie tego obiektu. Jak widać nikt nie chce tego utrzymywać.

wvrerbwbr
wvrerbwbr
2 lat temu

Dawniej w każdym małym miasteczku była masarnia, browar, młyn i mleczarnia. Teraz nie ma nic. Czy to postęp cywilizacyjny czy regres?

Jacenty
Jacenty
2 lat temu
Reply to  wvrerbwbr

W Chorzelach mleczarnia jest. Basen też. I obwodnica.

kasia
kasia
2 lat temu
Reply to  Jacenty

Ha ha ha obwodnica prowadząca do nikąd

Aneta
Aneta
2 lat temu
Reply to  kasia

Może zastanówmy się przez kogo ta obwodnica jest do nikąd… Basen jest dostępny dla mieszkańców całego powiatu więc niech powiat go utrzymuje.

obserwator
obserwator
2 lat temu
Reply to  Aneta

basen jest dostępny dla wszystkich mieszkańców świata. Więc dlaczego świat za to nie płaci

Bolo
Bolo
2 lat temu
Reply to  obserwator

Płaci, wchodzi i kupuje bilet.

Chorzelak
Chorzelak
2 lat temu
Reply to  wvrerbwbr

Teraz jak grzyby po deszczu otwierane są sklepy alkoholowe. Piją na potęgę i zaśmiecają miasto butelkami i puszkami.

obserwator
obserwator
2 lat temu
Reply to  Chorzelak

zawsze jak kończy się dobrobyt a zaczyna piszczeć bieda to władza stawia na alkohol

Romek
Romek
2 lat temu

Gmina jak chce żeby to zniknęło i się nie podniosło to niech dalej się upiera i nie płaci.

Jacenty
Jacenty
2 lat temu
Reply to  Romek

Płacila żona jak starostą był jej mąż.

Bolo
Bolo
2 lat temu
Reply to  Romek

Nie pisz takich bredni! Kto chce zamknąć basen to wszyscy dobrze to wszyscy dobrze wiemy. Staroście B nie podoba się że to poprzednik zrobił i szuka głupich pretekstów, aby wszystkich skłócić. Ciekawe jak taki pobożny człowiek stanie przed Bogiem?

Aneta
Aneta
2 lat temu
Reply to  Bolo

Racja, katolik i ojciec 4 synów, wielkie osiągnięcia w życiu…

ORMO
ORMO
2 lat temu

Jak wybudował basen we wsi to niech wieś go utrzymuje, gdy nie myśli się racjonalnie to trzeba ponosić konsekwencje niech płacą Chorzele i mieszkańcy Chorzel chcieli zbawiciela to teraz ponosić koszty jego decyzji. A odnośnie obwodnicy to jak wszyscy zaczną omijać tą wioskę obwodnicą to będzie to wiocha zabita dechami.

Bolo
Bolo
2 lat temu
Reply to  ORMO

Tak rozumując, to na wsi nie powinno być szkoły, dróg, świetlic, placów zabaw, bo tam ludzie nie mieszkają. Prymitywne to twoje myślenie.

Ait
Ait
2 lat temu
Reply to  Bolo

Basen to nieporównywalne koszty utrzymania w stosunku do świetlic, dróg, placów zabaw dla dzieci tak więc prymitywne myślenie to jednak twoja domena.

G.K
G.K
2 lat temu

Przyglądając się milionowej dotacji powiatu dla Inkubatora w Ździwoju, w sprawie basenu można wysnuwać wnioski, że komuś chodzi raczej tylko o budowanie konfliktu na bazie finansowania pływalni.
– Działalność prowadzona przez Operatora musi być zgodna z przeznaczeniem i funkcją Inkubatora, a także celami projektu określonymi we wniosku o dofinansowanie. Z tytułu administrowania Inkubatorem Operator będzie otrzymywał od Powiatu wynagrodzenie, zgodnie ze złożoną przez siebie ofertą, czyli 4,48 mln zł za 48 miesięcy obowiązywania umowy – czytamy.”

Ait
Ait
2 lat temu
Reply to  G.K

Wynająć budynek i jeszcze za to najemcy zapłacić to jest prawdziwy polski nowy wał.

michał
michał
2 lat temu

Niech Szczepankowscy dokładają!