Ważne zmiany w programie 500+. Co zrobić, by nie stracić świadczenia.

Najważniejszą zmianą w rządowym programie 500+ jest nowy okres rozliczeniowy. W 2021 roku będzie on naliczany od 1 czerwca do początku maja kolejnego roku, a to wiąże się z koniecznością złożenia nowego wniosku.

 

Wnioski o wypłatę świadczenia będzie można składać już od:

  • 1 lutego 2021 r. drogą elektroniczną,
  • 1 kwietnia 2021 r. drogą tradycyjną.

 

Jak złożyć wniosek o 500+?

Wniosek można złożyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej, platformy ePUAP lub strony empatia.mpips.gov.pl. Tradycyjne papierowe wnioski można wysłać pocztą lub złożyć osobiście w urzędzie miasta, gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce zajmującej się wypłatą świadczeń.

 

Terminy wypłat świadczenia „500+”

Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 30 kwietnia oznacza przyznanie oraz wypłatę świadczenia za czerwiec maksymalnie do 30 czerwca tego roku.

W przypadku kompletnych i prawidłowo wypełnionych wniosków złożonych w okresie od 1 do 31 maja danego roku, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż do 31 lipca tego roku.

Jeżeli osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 czerwca do 30 czerwca danego roku, ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż do dnia 31 sierpnia tego roku.

Uwaga!

Złożenie wniosku później, czyli po 30 czerwca, oznacza, że prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone, a świadczenie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku. Tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.


 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments