Wariant Omikron nie dotarł do powiatu przasnyskiego. Sprawdziliśmy

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych przypadkach zachorowania na koronawirusa i drastycznym wzroście ich liczebności. Sprawdziliśmy sytuację epidemiologiczną w powiecie przasnyskim. Jak się okazuje do chwili obecnej na naszym terenie nie wykryto wariantu Omikron.

 

Padł kolejny rekord. Jak mówi minister Adam Niedzielski, tak źle jeszcze nie było. W czwartek, 20 stycznia podano liczbę prawie 33 tys. nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia wirusem Covid-19 w kraju z czego 18 na terenie powiatu przasnyskiego.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w Polsce wariant Omikron stanowi obecnie 20 procent wszystkich zakażeń. Postanowiliśmy sprawdzić jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w powiecie przasnyskim oraz szkołach na naszym terenie.

 

W rozmowie z Marią Śliwińską, dyrektorem Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Przasnyszu, dowiedzieliśmy się, że w powiecie przasnyskim jest obecnie kilka ognisk koronawirusa w placówkach oświatowych:

  • Szkoła Podstawowa nr 1 z oddziałami integracyjnymi w Przasnyszu – 10 osób zakażonych, 187 na kwarantannie i 52 osoby w nadzorze epidemiologicznym
  • Szkoła Podstawowa w Czernicach Borowych – 2 osoby zakażone, 87 osób na kwarantannie i 5 osób w nadzorze epidemiologicznym.
  • Szkoła Podstawowa w Krasnem – 3 osoby zakażone,  19 osób w kwarantannie i 22 osoby w nadzorze epidemiologicznym
  • Szkoła Podstawowa w Rostkowie – 2 osoby zakażone,  25 osób w kwarantannie i 9 osób w nadzorze epidemiologicznym

 

Pojedyncze przypadki trafiają się także w przedszkolach i żłobku w Przasnyszu, a także w szkole w Parciakach. Dodatkowo pojawiło się kolejne ognisko koronawirusa w przasnyskim Domu Pomocy Społecznej. Tam zakażone są 4 osoby, 11 przebywa na kwarantannie i 4 osoby są w tak zwanym nadzorze epidemiologicznym.

O sytuację epidemiologiczną zapytaliśmy również w przasnyskim szpitalu. Z informacji przekazanych nam przez Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej wiemy, że na dzień 19 stycznia hospitalizowanych było 41 pacjentów zakażonych SARS-CoV-2, w tym 21 mieszkańców powiatu przasnyskiego.

 

Na chwilę obecną w szpitalu wolne są 52 łóżka. Ze statystyk prowadzonych przez szpital wynika, że 17 pacjentów z koronawirusem to osoby w wieku poniżej 60. roku życia. Z ogółu osób zakażonych, zaszczepionych przeciwko Covid-19 jest 13 pacjentów, pozostali – 28 przypadków, stanowią osoby niezaszczepione.

Zarówno z informacji przekazanych nam przez Marię Śliwińską jak i Grzegorza Magnuszewskiego, dyrektora przasnyskiego szpitala wynika, że wariant Omikron do powiatu przasnyskiego jeszcze nie dotarł. Nie stwierdzono go w żadnym przypadku badanym przez przasnyska służbę zdrowia.

 

j.b.

Sprawdź również
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
michał
michał
3 miesięcy temu

Kto wierzy w statystyki pisowskiej propagandy? W Polsce wykonuje się 3 tys. badań na Omikron z ogólnej liczby około 100 tys. Czy to rzetelne dane? Wątpię!

Dwukrotnie zaszczepiony i po covidzie
Dwukrotnie zaszczepiony i po covidzie
3 miesięcy temu

W dniach 22.12.2021 do 22.01.2022 zakażonych zostało 342884 osób w tym 175205 (51%)w pełni zaszczepionych oraz 167679 niezaszczepionych (49%).
https:// basiw. mz. gov.pl/index.html#/visualization?id=3761