Walka z alkoholizmem. Narzędzia i zasoby dla osób uzależnionych

W szponach nałogu znajdują się miliony ludzi na całym świecie. Choroba, jaką jest alkoholizm, nie zna rozgraniczenia na wiek, płeć czy zasobność portfela. Dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wciąż bywa problemem marginalizowanym, z którym zmagają się często ludzie doskonale radzący sobie w społeczeństwie. Celem artykułu jest przedstawienie różnorodnych narzędzi i zasobów dedykowanych osobom walczącym z alkoholizmem.

 

Psychoterapia i wsparcie psychologiczne

Samodzielna walka z nałogiem jest niezwykle trudna. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę każdy, kto w przeszłości musiał zmierzyć się z uzależnieniem od alkoholu. Istnieje przekonanie, że osoba uzależniona sama sobie nie poradzi z problemem, tym samym powinna skorzystać z profesjonalnej pomocy. Nieoceniona może okazać się psychoterapia indywidualna lub grupowa, które przeprowadzana jest pod okiem doświadczonych specjalistów. Dzięki nim można zyskać wiedzę na temat mechanizmów uzależnienia czy rozpoznać sygnały świadczące o nadchodzącym kryzysie.

Niezwykle pomocna jest terapia poznawczo-behawioralna. Warto też pamiętać o grupach wsparcia AA (przeznaczonych dla Anonimowych Alkoholików). Wszelkiego rodzaju pomoc specjalistów ma znaczenie w procesie wychodzenia z nałogu. Podczas terapii pacjent nabywa przede wszystkim wiedzę o działających w nim mechanizmach. Zyskuje szansę na rozwiązanie zakorzenionych od dawna problemów oraz znalezienie w sobie dawnych niewykorzystanych zasobów.

Programy leczenia i ośrodki terapeutyczne

Czy samodzielna walka z nałogiem jest w ogóle możliwa? Odpowiedź brzmi: tak, ale należy ją wspomóc terapią uzależnień. Niezwykle przydatne są różnego rodzaju programy, które wspomagają leczenie alkoholizmu. Można w nich skorzystać w stacjonarnych ośrodkach terapeutycznych. Nieocenione w walce z nałogiem są ambulatoryjne programy oraz terapie długoterminowe. Dostępność różnych form pomocy osobom uzależnionym sprawia, że mają oni szansę na szybkie i skuteczne rozprawienie się z uzależnieniem.

Leczenie farmakologiczne

Farmakologia powinna być jedynie uzupełnieniem terapii indywidualnej lub grupowej. Wiele osób uzależnionych decyduje się na wykonanie zabiegu, jakim jest wszywka alkoholowa. W połączeniu z terapią w grupie AA przynosi zadowalające efekty leczenia alkoholizmu. Chorym podawane są również leki, które ograniczają objawy delirium alkoholowego. Podczas terapii zastosowanie znajdują preparaty służące do wyrównania równowagi wodno-elektrolitowej oraz pozbycia się toksyn z organizmu. Podstawowym jej celem jest przerwanie tzw. ciągu alkoholowego. Leczenie powinno odbywać się pod okiem wykwalifikowanego personelu medycznego.

Wszywka alkoholowa

Wiele osób uzależnionych zastanawia się nad zabiegiem polegającym na implantacji leku o działaniu awersyjnym. Mowa o wszywce alkoholowej, która blokuje wytwarzanie enzymu dehydrogenazy aldehydowej. Organizm osoby „zaszytej” nie jest w stanie przemienić aldehydu octowego w nieszkodliwy kwas. Dlatego już po kilku minutach od wypicia alkoholu chory odczuwa objawy zatrucia etanolem. Z pomocą przychodzi odtrucie alkoholowe, które może przyczynić się do znacznej poprawy samopoczucia i funkcjonowania na co dzień. Dzięki niemu łatwiejsze jest utrzymanie abstynencji oraz walka z alkoholizmem. Odtrucie daje też możliwość przerwania ciągu alkoholowego, co znacząco wpływa na proces terapeutyczny. Ze szczegółami oferty placówek leczenia uzależnień można zapoznać się na stronie https://meditus.eu/.

Programy rehabilitacyjne i terapie uzupełniające

Osoby uzależnione wspomagają się często alternatywnymi metodami. Zaliczyć do nich można np. trening relaksacyjny. W drodze do trzeźwości kluczową rolę odgrywają także terapie zajęciowe oraz programy umiejętności społecznych. Warto zastanowić się nad wykorzystaniem metod uzupełniających. Za popularne formy wsparcia i rozwoju uznaje się m.in. terapię zajęciową, ruchem czy sztuką.

W procesie terapeutycznym powinni wziąć też udział najbliżsi osób uzależnionych. Może mieć to znaczenie dla sukcesu terapii odwykowej. Niezbędna jest edukacja rodzin na temat alkoholizmu i metod pomocy osobie uzależnionej. Terapia i udział w spotkaniach grup wsparcia może posłużyć jako miejsce wymiany doświadczeń. Pozwala zrozumieć, o co należy dbać podczas psychoterapii i jak powrócić do zdrowego stylu życia. Może też umożliwić nabranie krytycyzmu względem picia i w większym stopniu kontrolować się na co dzień.

Jak zwalczyć alkoholizm?

Walkę z uzależnieniem warto rozpocząć od znalezienia odpowiedniej formy terapii oraz wsparcia. Terapeuci zachęcają do otwartej dyskusji na temat nałogu, która może uwidocznić osobie uzależnionej skalę problemu. Niezwykle pomocne może okazać się skorzystanie z usług profesjonalnych ośrodków terapeutycznych, w których pracują wykwalifikowani terapeuci uzależnień oraz lekarze. Ważnym elementem terapii jest uczestnictwo w grupach AA oraz wykonanie wszywki alkoholowej.

 

materiał zewnętrzny

Sprawdź również

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.