W weekend szkolili się by dziś stanąć do walki z wirusem.

Piątek, 30 października był pierwszym dniem w dotychczasowej historii 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, kiedy wszyscy żołnierze otrzymali wezwania do natychmiastowego stawiennictwa w swoich pododdziałach. Powodem wezwania była potrzeba uzupełnienia wybranych kompetencji przez cały stan osobowy oraz dokonanie synchronizacji działań we wszystkich liniach wysiłku operacji Trwała Odporność do końca 2020 roku.

 

Już w czwartek po południu rozpoczęło się alarmowanie żołnierzy. Zgonie z wytycznymi Dowództwa WOT ze stawiennictwa zostali zwolnieni żołnierze zatrudnieni w systemie ochrony zdrowia, komunikacji miejskiej, transporcie międzynarodowym oraz druhowie OSP zaangażowani w działania przeciwkryzysowe. Łącznie do Brygad OT oprócz żołnierzy zaangażowanych już w operację, przybyło dodatkowo 19 503 żołnierzy, co stanowi 84% stanów osobowych.

 

Przez weekend żołnierze 5MBOT z Ciechanowa, Komorowa, Siedlec i Zegrza odbywali szkolenia, ukierunkowane na nabycie kompetencji, które zostaną wykorzystane w działaniach przeciwkryzysowych. Są to szkolenia medyczne, przeciwepidemiologiczne, ale też topografii wojskowej na potrzeby zwiększonego zaangażowania w monitoring kwarantanny. Przeglądowi i uzupełnieniu poddano całe wyposażenie medyczne, w tym również to, wydane żołnierzom OT do domu. Oprócz samych szkoleń opracowano plany służb i powołań żołnierzy do końca roku. Celem jest ich zdekonfliktowanie z osobistymi i zawodowymi zobowiązaniami żołnierzy w długookresowej perspektywie czasu. Żołnierzom WOT w czasie weekendowego powołania zostało też wydanych do całodobowej dyspozycji niemal 2 000 plecaków medycznych. Otrzymali je Ci żołnierze, którzy posiadają kompetencje co najmniej na poziomie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Zgodnie z poleceniem, mają nimi dysponować w domu, pracy oraz w czasie innych czynności codziennych np. w szkole, sklepie oraz innych miejscach.

Dowództwo WOT szczególne docenia postawy pracodawców żołnierzy i kieruje do Nich słowa żołnierskiego podziękowania. Dołożymy wszelkich starań by planowane służby żołnierzy w jak najmniejszym stopniu wpłynęły na ich cywilną aktywność zawodową.

Dziś w walkę z koronawirusem zaangażowanych jest blisko 250 żołnierzy 5. Mazowieckiej Brygady Obronny Terytorialnej. Główny wysiłek został skierowany do wsparcia służby zdrowia.

Żołnierzy z ciechanowskich pododdziałów można dziś spotkać m.in. w szpitalu w Żurominie, Płońsku i Warszawie, gdzie oprócz wykonywania pomiaru temperatury, pobierają wymazy. Terytorialsi pomagają także personelowi szpitala w Ciechanowie oraz wykonują prace administracyjne w przasnyskim i mławskim sanepidzie oraz w Departamencie Służby Zdrowia w Warszawie.

Terytorialsi z batalionu stacjonującego w Komorowie natomiast wspierają działanie punktów wymazowych w Ostrowi Mazowieckiej oraz Pułtusku, a także od niedawna rozpoczęli ponownie służby w DPS w Brańszczyku.

Do pobierania wymazów zostali również skierowani żołnierze 53 blp z Siedlec. Pobierają materiał do badań  oraz wspierają administrację punktów wymazowych w szpitalu Siedlcach,  Łosicach, Mińsku Mazowieckim, Sokołowie Podlaskim i Węgrowie. Można ich również spotkać w Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Siedlcach.

Żołnierze 54 batalionu z Zegrza natomiast wspierają szpital w Wołominie, gdzie oprócz pobierania wymazów są również zaangażowani w zabezpieczenie szeroko rozumianej logistyki szpitala, pomiar temperatury na wejściu do placówki czy prowadzenie tirażu. Zegrzyńskich terytorialsów można również spotkać w Specjalistycznej Przychodni Wojskowej i RWKL w Legionowie.

Do tej pory żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wykonali ponad 2600 wymazów na obecność koronawirusa.

Źródło 5MBOT
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
8 miesięcy temu

Jedno proste pytanie. Dlaczego nikt nie siedzi za akcję z respiratorami?
Pieniądze wpłacone 3 godziny po podpisaniu. Cena dużo wyższa od rynkowej. Do dziś nie ma ani respiratorów ani zwrotu gotówki. Winnych nie ma?

J.G
J.G
8 miesięcy temu

Czy to pytanie retoryczne?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
8 miesięcy temu
odpowiada  J.G

Nie, nie jest to pytanie retoryczne. Podobno za PO kradli dzień w dzień, a później nastała dobra zmiana. Więc ja się pytam, gdzie jest te 200 baniek. Ludzie zaczynają umierać bo nie ma respiratorów. Mogliśmy kupic respiratory od GE, które już byłyby dawno dostarczone.

Ja znajoma, może Ty napiszesz o co chodzi? Tak dzielnie bronisz tych nieudaczników.

Jarek
Jarek
8 miesięcy temu

A na dodatek pani wiceminister coś tam-Żelazko “nie wyklucza możliwości dalszej współpracy z Jastrzębskim”zresztą od 30 lat tak naprawdę nikt nie odpowiedział za żadne afery(oprócz paru kozłów ofiarnych) bo każda ekipa się boi że następni mogą ich rozliczyć-jedna banda -niby demokracja a politycy mentalnie w PRL-u dalej uważają że jak państwowe to niczyje

cilick
cilick
8 miesięcy temu

A ile tych z WOT poszło na zwolnienia lekarskie 🙂