W tym roku gmina Krzynowłoga Mała stawia na inwestycje drogowe.

Gmina Krzynowłoga Mała, w tym roku postawiła na remont i przebudowę dróg gminnych. Środki zostały pozyskane głównie z Funduszu Dróg Samorządowych.

 

Stan polskich dróg, mimo ich systematycznej poprawy, nadal jest podstawową barierą, która ogranicza wzrost poziomu bezpieczeństwa i aktywność gospodarczą oraz inwestycyjną.

– Utworzenie Funduszu ma na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i parametrów technicznych lokalnej sieci drogowej, a także poprawę oraz zwiększenie atrakcyjności i dostępności terenów inwestycyjnych. Rozwój lokalnej infrastruktury drogowej stanowi przy tym działanie komplementarne do inicjatyw podejmowanych na szczeblu krajowym w odniesieniu do budowy systemu autostrad i dróg ekspresowych, przyczyniając się do stworzenia spójnego i zintegrowanego systemu transportowego – informuje rząd.

Źródłem dofinansowania Funduszu Dróg Samorządowych są przede wszystkim wpłaty z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także dotacje z budżetu państwa, Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz z zysku z tak zwanych jednoosobowych spółek Skarbu Państwa.

W rozmowie z Jerzym Humięckim, wójtem gminy Krzynowłoga Mała dowiedzieliśmy się, że w tym roku samorząd postanowił skorzystać z wszelkich dotacji, jakie zostaną im przyznane i przebudować niektóre odcinki dróg gminnych.

Jedną z nich jest przebudowa kilometrowego odcinka drogi gminnej Ulatowo Adamy – Ulatowo Czerniaki. Na tą inwestycję pozyskano 164 132, 95 zł z Funduszu Dróg Samorządowych. Wkład własny to 88 379,29 złotych. Obecnie gmina przygotowuje dokumentację przetargową.

Udało się już zrealizować natomiast przebudowę drogi w miejscowości Marianowo. Prace budowlane zostały odebrane 28 kwietnia. Jej długość to prawie kilometr. Na inwestycję pozyskano środki finansowe z Funduszu Dróg Samorządowych w kwocie 124 720,00 złotych, a wkład własny wyniósł 53 451,65 złotych.

Umowa z wykonawcą została podpisana w związku z przebudową drogi Świniary – Ulatowo Zalesie. Droga ma długość 999 metrów, a dofinansowanie z FDS to 82 143,00 złotych. Wkład własny gminy w tym przypadku wyniesie 35 204,54 złotych. Droga ma zostać przebudowana do końca lipca 2020 roku.

Dokumentacja przetargowa jest przygotowywana na jeszcze jedną inwestycję drogową, czyli modernizację drogi Ulatowo Borzuchy – Ulatowo Dąbrówka (560 metrów.) Na ten cel gmina pozyskała dofinansowanie w kwocie 45 tys. złotych z Urzędu Marszałkowskiego.

 

w.b.


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jaki
Jaki
3 lat temu

A kiedy po wstanie rondo na trasie Grudusk-Chorzele. Przasnysz-Janowo w Krzynowlodze Malej

Magda
Magda
3 lat temu
Reply to  Jaki

Dobre pytanie, zarzadcami tych dróg jest powiat i zarząd dróg wojewódzkich

Jaś
Jaś
3 lat temu

Ciekawe kiedy Pan Wójt przypomni sobie o Romanach – Janowiętach dalej jest dziura na dziurze, droga jest w stanie opłakanym, łatanie śmiećiami nic nie daje po 2 dniach znów są dziury. A obietnicę przed wyborczą szlak trafił, jak zwykle obiecanki cacanki.

mieszkaniec Piastowa
mieszkaniec Piastowa
3 lat temu

Panie Wójcie,Piastowo się kłania i przypomina o swoim istnieniu i drodze z Krzynowłogi do Piastowa.Droga jest w opłakanym stanie.Prosimy o pilny remont.Najlepiej nową nawierzchnię.Ale najpierw wytyczenie drogi.Bo droga ma podobno osiem metrów szerokości.A teraz miejscami trudno wyminąć się z samochodem z przeciwka.