W Szpitalu Narodowym bizantyjskie koszty, a w Przasnyszu umiera opieka paliatywna.

Nie mamy wysokiego zdania o polskiej klasie politycznej (bez względu na opcję), ale doceniamy, kiedy posłowie ułatwiają mediom pracę. Członkowie PO podjęli interwencję poselską, która pozwoliła ustalić, ile kosztuje nas Szpital Narodowy. Koszty idą w dziesiątki milionów złotych, a liczba pacjentów jest niewielka. W kontekście decyzji o zamknięciu jedynej w promieniu 100 km poradni medycyny paliatywnej trudno o parlamentarny komentarz.

 

Szpital Narodowy to droga impreza. Jeszcze grudniu media obiegła wieść, że sprzątanie w warszawskim szpitalu tymczasowym kosztuje ponad milion złotych miesięcznie. Wirtualna Polska dotarła do dokumentu, dotyczącego kompleksowych usług utrzymania czystości w lecznicy na Stadionie Narodowym. Cena, jaką wpisano to 1 223 000 złotych netto miesięcznie.

Sprawę skomentował na Twitterze poseł Michał Szczerba z Koalicji Obywatelskiej: „1 223 000 zł netto miesięcznie za sprzątanie Szpitala Narodowego, w którym przebywa maksymalnie kilkadziesiąt osób! […] Druga fala przekrętów?”.

Głos zabrał także Bartosz Arłukowicz, europoseł z Platformy Obywatelskiej: „1,2 mln za sprzątanie pustego szpitala miesięcznie! Netto! Grubo tam sprzątacie koledzy”. – czytamy w jego wpisie na portalu społecznościowym.

 

Koszty Szpitala na Stadionie Narodowym idą w dziesiątki milionów

Wróćmy jednak do dokumentów, do których dotarli posłowie. Pierwszy z nich został przedstawiony przez zastępcę szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zawiera on informację, że udostępnienie i przystosowanie terenu Stadionu PGE Narodowego, w tym obiektu i pomieszczeń dla szpitala tymczasowego, pochłonęło ponad 29 mln zł. Z kolei koszty, związane z funkcjonowaniem lecznicy na stadionie w listopadzie i grudniu wyniosły ponad 17,5 mln zł. Po zsumowaniu obu kwot suma przekracza 46 mln zł.

Posłowie uzyskali też informację o liczbie osób zatrudnionych w Szpitalu Narodowym. Jest ona wyższa od liczby przebywających w lecznicy chorych. Sam szpital podał, że od początku działalności do 5 stycznia leczono tam łącznie 350 pacjentów.

Poseł Michał Szczerba 11 lutego 2021 r. opublikował na Twitterze dokument, dotyczący zatrudnienia we flagowej covidowej lecznicy: „Nowe fakty w sprawie #SzpitalNarodowy. Trzy razy więcej personelu niż pacjentów. Listopad 2020: 148 pacjentów, 452 personelu. Grudzień 2020: 185 pacjentów, 610 personelu. Łączne koszty przygotowania i funkcjonowania szpitala: 46,6 mln zł” – czytamy we wpisie.

W tego samego dnia w komunikacie Szpitala Narodowego podano, że liczba personelu Szpitala Narodowego jest dopasowywana do liczby hospitalizowanych pacjentów, jak również liczby szczepień realizowanych na jego terenie. „Szpital posiada pulę pracowników, z którymi zawarł umowy cywilnoprawne (ponad 500 umów), dzięki czemu może na bieżąco kompletować zespół niezbędny do prac” – czytamy.

Z komunikatu wynika ponadto, że w ciągu 24 godzin w Szpitalu Narodowym jest 8 zmian zespołów, kadry dostosowane są do obsługi 84 łóżek, podczas gdy w Szpitalu Narodowym obecnie hospitalizowanych jest 47 pacjentów.

Wobec horrendalnych kosztów funkcjonowania, mało pomocnego w zwalczaniu COVID-19, Szpitala Narodowego, w sytuacji, gdy z powodu braku właściwego finansowania w naszym powiecie zamyka się jedyna na północnym Mazowszu Poradnia Opieki Paliatywnej, trudno powstrzymać się od użycia słów powszechnie uważanych za obelżywe. Dlatego w tym miejscu postawimy kropkę.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
guest
21 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu

Sprzątanie pustego szpitala za ponad milion miesięcznie.
Jak to Becia mówiła? Wystarczyło nie kraść?

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lat temu

Vincent mówił że piniendzy nie ma i nie będzie.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

Ale kradł? Czy nie kradł?

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lat temu

250 mld poszło w niepamięć

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

Możesz jakieś konkrety podać? Czy bazujesz tylko na bzdurach zasłyszanych w TV Trwam?
Skoro ukradli tyle kasy, to dlaczego do dziś nikt nie siedzi? Macie policję, prokuraturę i pół sądownictwa.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

Aha, Vincent niestety mówił prawdę. Wszystkie te pisowskie plusy są rozdawane z kredytów. Zobacz, o ile miliardów zwiększyło się zadłużenie Polski od początku dobrej zmiany. Ktoś to kiedyś będzie musiał oddać.

Slawek
Slawek
2 lat temu

Tyle komentarza w sprawie Narodowego A jakie argumenty za ,,paliatywnym ,, w Przasnyszu ? Ja mogę poświadczyć że w trudnej dla mnie sytuacji zdrowotnej zespół medyczny pod kierownictwem Dr Potaczek mnie bardzo pomógł. Znam też inne osoby które z opieki korzystały. Skuteczną pomoc uzyskalem od Pani doktor po wizycie domowej która miała miejsce po powrocie ze szpitala. Otrzymałem zapewnienie opieki lekarza i pielęgniarki w domu przez całą dobę.Tą drogą skladam wyrazy uznania dla ciężkiej pracy zespołu. W mojej ocenie praca każdego lekarza w okresie pandemi jest wartością nie do przecenienia. Zespół OP w Przasnyszu bardzo dobrze spełnia swoją rolę. Wzywam… Czytaj więcej »

Joanna
Joanna
2 lat temu
Reply to  Slawek

Popieram w 100procentach!!!!!!!!! . TYLKO I WYŁĄCZNIE DZIĘKI ZESPOŁOWI Pani dr Potaczek ciężko chorzy mogą liczyć na całodobowe wsparcie i pomoc a takze ulgę w cierpieniu. Nie tylko chorzy, ale i ich najbliżsi nie są pozostawieni bez wparcia. Nie wyobrażam sobie, że Palcówka ta zniknie z naszego miasta. Są to Ludzie, dla których liczy się dobro i godność Człowieka. Piszę to, gdyż sami korzystaliśmy z opieki Poradni i Pani Doktor, za co będziemy dozgonnie wdzieczni.

Edward
Edward
2 lat temu

Złodziej krzyczy „łapać złodzieja! ”
A platformowcy byli lepsi? Już nie pamiętacie. To jedna banda.

sitwa psl
sitwa psl
2 lat temu
Reply to  Edward

sitwa była tylko jedna . na szczescie jest juz na smietniku historii

taaaaa
taaaaa
2 lat temu

Wolne Media, takie jak Wirtualna Polska :”Jak wynika z zestawienia ministerstwa zdrowia, szpitale tymczasowe w Polsce, które zostały utworzone z myślą o przyjęciu ok. 6 tysięcy pacjentów, hospitalizowały przez kilka miesięcy jedynie niewielką liczbę osób chorych na COVID-19. Tym samym, według stanu na koniec stycznia, koszty leczenia jednego pacjenta w takiej placówce wynoszą ponad 250 tys. złotych. Według oficjalnych danych z Kancelarii Premiera budowa szpitali tymczasowych w Polsce pochłonęła już ponad 536 milionów złotych. Oficjalne dane obejmują jednak koszt adaptacji ok. 20 placówek. A szpitali utworzono 39. Spośród nich aktywnych jest obecnie 17 a pasywnych 22. Realne koszty są więc… Czytaj więcej »

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  taaaaa

Dlatego od roku mówię, że wirusek to z nieba spadł tym nieudacznikom i złodziejom. Można się nachapać, a wszystkie niepowodzenia złożyć na Covida.

Vic
Vic
2 lat temu

Wybór tematów przez redakcję uważam za tendencyjny. Kto jest wlascicielem tej strony? Czy aby nie lewackie, niemieckie media?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Vic

ePrzasnysz .pl czeka na Ciebie już dziś! Tam wybór tematów jest znacznie lepszy ???

Biczon
Biczon
2 lat temu

Skończce z tym eprzasnysz, to nie media a strona starosty. To nawet redakcji nie ma, a jedynie wklejają teksty innych

Kazio
Kazio
2 lat temu
Reply to  Vic

Pewnie tak, a na pewno sympatycy TVN i i tej narracji

Iga
Iga
2 lat temu
Reply to  Kazio

Ale z was bezmyślne pisowskie dzbany. Jak ktoś nie wielbi waszego rządu to od razu jest lewakiem albo Niemcem. Każdy normalnie myślący POLAK jest przeciw temu co wyprawia ten rząd.

koral
koral
2 lat temu
Reply to  Iga

pusty komentarz nic nie wnoszacy

Iga
Iga
2 lat temu
Reply to  koral

Macie dane przed oczami ślepcy. Wasz rząd pluje wam w twarz a wy im brawo bijecie. Sprzedaliście się za parę złotych obleśne świnie.

JankoChP95
JankoChP95
2 lat temu

Pierw to się naucz pisać ? nwm co za idioci piszą posty na infoprzasnysz ale serdecznie ich Pozdrawiam ?

Marek
Marek
2 lat temu

dzięki InfoPrasznysz jako nieliczni piszecie o tym całym szwindlu. oczywiście w mediach ogólnopolskich cisza… ani w tv ani w radiu ani na portalach – tam tylko „liczniki zgonów”…