W Szkole Podstawowej w Lesznie działa ekopracownia. Przeprowadzono już warsztaty ekologiczne

Gmina Przasnysz realizuje zadanie pod nazwą „Eko-przygoda – nasza wymarzona pracownia do badania przyrody”. Jego koszt to 83.338,70 zł, z czego 75 tys. złotych samorząd pozyskał z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

 

– Wkład własny wynosi 10 % całkowitej wartości zadania. Zadanie jest realizowane w Szkole Podstawowej im. Św. Stanisława Kostki w Lesznie, w ramach którego został przeprowadzony remont ekopracowni, wyposażenie ekopracowni, przeprowadzono warsztaty ekologiczne oraz przygotowano ulotki edukacyjne o tematyce odnawialnych źródeł  energii – informuje Gmina Przasnysz.

– W pracowni wymieniono podłogę, gdyż posiadała mechaniczne uszkodzenia. Ściany były popękane na skutek pracy budynku, dlatego trzeba było je wygładzić przed pomalowaniem. Dzięki pomalowaniu pracownia zyskała nowe życie. Stała się miejscem, w którym przyjemnie się przebywa – dodaje.

Pomoce dydaktyczne oraz sprzęt, które pojawiły się w ekopracowni pozwolą prowadzić nauczycielom różnorodne zajęcia kształtujące i podnoszące świadomość ekologiczną uczniów szkoły.

– Zakupione pomoce pozwolą na pracę w parach, swobodny dostęp do możliwości eksperymentowania i samodzielnego wyciągania wniosków, a tym samym pozwoli to na aktywny udział w zajęciach wszystkim uczniom. Pomogą uświadomić uczniom, jaki jest wpływ zanieczyszczeń  powietrza na zdrowie ludzi, na środowisko  oraz, że za jakość powietrza w swoim otoczeniu odpowiedzialny jest każdy człowiek. Rozwiną poczucie odpowiedzialności za stan środowiska – wyjaśnia samorząd.

W szkole udało się już przeprowadzić warsztaty ekologiczne z zakresu odnawialnych źródeł energii.

– Pozwoliły one uczniom poznać przyczyny zmian klimatycznych, dowiedzieć się  skąd się bierze energia i jak trafia do naszych domów. Czym jest energia odnawialna, jak ją pozyskać?  Na czym polega oszczędzanie oraz gromadzenie energii i w jaki sposób pomaga to naszej planecie? Wydrukowane ulotki zostały zaprojektowane przez uczniów i w przystępny sposób pokazują problemy związane z zanieczyszczeniem środowiska oraz sposoby zapobiegania im, a także promują odnawialne źródła energii. Zostaną rozdane  podczas dnia otwartego i pikniku ekologicznego – dodają.

 

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments