
W Świętym Miejscu powstała tężnia solankowa
Gmina Przasnysz zakończyła budowę tężni solankowej w miejscowości Święte Miejsce. Inwestycja powstała w ramach programu „Mazowsze dla klimatu 2023”.
– Tężnia zasilana jest panelami słonecznymi, wyposażona w zintegrowane siedziska dla osób o zróżnicowanej sprawności fizycznej. Aerozol solankowy jest produkowany tylko w czasie, gdy system za pomocą czujnika wykryje obecność osób – wyjaśnia samorząd.
Gminna tężnia wytwarza mgiełkę inhalacyjną z oryginalnej solanki uzdrowiskowej z Zabłocia. Wydobywana jest od ponad 120 lat z głęboko położonych złóż leczniczych wód jodowo – bromowych.
Na ten cel pozyskano dofinansowanie w kwocie 85 143,00 zł z Samorządu Województwa Mazowieckiego. Całkowity koszt prac budowlanych wyniósł 117 834,00 zł.
– Aby skorzystać z inhalacji solankowej należy po prostu usiąść na ławeczce. Urządzenie samo rozpozna naszą obecność i rozpocznie generowanie solankowego aerozolu. Jeśli mamy ochotę pospacerować, śmiało możemy to zrobić. Tężnia będzie generowała mikrokropelki solanki jeszcze przez dłuższy czas po opuszczeniu ławki – dodaje samorząd.
Inhalacje w tężni solankowej – wskazania lecznicze i profilaktyczne:
- Przewlekłe i nawracające stany zapalne układu oddechowego
- Nerwica
- Nadciśnienie tętnicze
- Praca w znacznym zapyleniu, w wysokiej temperaturze
- Przebywanie w dużej aglomeracji miejskiej
- Palenie tytoniu
- Niedoczynność tarczycy
- Alergie
- Zapalenie zatok.
j.b.
Klawo jak cholera.
idealne na wedzenie kebaba w srodku
tzw. win win
solanka i kebab