W Starostwie Powiatowym w Przasnyszu podpisano porozumienie o współpracy Powiatu Przasnyskiego z Politechniką Warszawską
W Starostwie Powiatowym w Przasnyszu podpisano porozumienie
o współpracy Powiatu Przasnyskiego z Politechniką Warszawską
plany są imponujące
Zgodnie z zapowiedzią, w dniu 8 listopada b.r. w Starostwie Powiatowym w Przasnyszu podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Powiatem Przasnyskim i Politechniką Warszawską. Następnie dziesięcioosobowa delegacja pracowników naukowych uczelni, z Rektorem prof. dr hab. inż. Janem Szmidtem oraz Prorektorem do spraw rozwoju Politechniki prof. dr hab. inż. Stanisławem Wincenciakiem wraz z władzami powiatu udała się wspólnie, aby zapoznać się z terenami inwestycyjnymi Starostwa Powiatowego: w Sierakowie (Przasnyska Strefa Gospodarcza), Przasnyszu i Chorzelach.
Inicjatywa starosty wzbudziła jednoznaczne poparcie władz Politechniki Warszawskiej
Z inicjatywą nawiązania współpracy z Politechniką Warszawską wyszedł starosta przasnyski Zenon Szczepankowski. Szczegóły planowanych przedsięwzięć, przedstawione przez naszego starostę władzom politechniki oraz niektórym wydziałom, wzbudziły duże zainteresowanie co najmniej kilkunastu profesorów, którzy opowiedzieli się jednoznacznie za nawiązaniem ścisłej współpracy z powiatem przasnyskim. Zainteresowanie powodzeniem tych projektów wykazało Ministerstwo Gospodarki i Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. O kierunkach przyszłej współpracy można zorientować się po składzie delegacji Politechniki Warszawskiej na inauguracyjnym spotkaniu w Starostwie w dn. 8.11.br.: prof. dr hab. inż. Jan Szmidt- Rektor Politechniki Warszawskiej, prof. dr hab. inż. Stanisław Wincenciak- Prorektor ds. Rozwoju PW, prof. nzw. dr hab. inż. Paweł Pyrzanowski – Prodziekan ds. studenckich Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa, prof. dr hab. Bronisław Pura - Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej, prof. dr hab. inż. Paweł Szczepański – Dyrektor Instytutu Mikroelektroniki i Optoelektroniki Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych, dr hab. inż. Hanna Jędrzejuk – Kierownik Zakładu Chłodnictwa i Energetyki Budynku Instytutu Techniki Cieplnej Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa, dr hab. inż. Ryszard Piramidowicz – Zastępca Dyrektora ds. Naukowych Instytutu Mikroelektroniki i Optoelektroniki Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych, dr inż. Piotr Biczel – Instytut Elektroenergetyki Wydziału Elektrycznego, mgr inż. Wojciech Frączek – Zakład Samolotów i Śmigłowców Instytutu Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa mgr inż. Krzysztof Wieczorek – Pełnomocnik Rektora ds. inżynierii finansowej projektów.
Porozumienie Powiat – Politechnika podpisano
Wizytę rozpoczęło spotkanie Zarządu Powiatu z delegacją Politechniki, gdzie wstępnie omówiono niektóre aspekty wspólnej inicjatywy. Następnie na sali konferencyjnej wypełnionej pracownikami naukowymi uczelni, lokalnymi przedsiębiorcami, samorządowcami, zarządem powiatu i radnymi powiatowymi, dyrektorami szkół średnich, lokalną społecznością, przedstawicielami mediów lokalnych i centralnych oraz gośćmi zaproszonymi do współpracy przy realizacji przedsięwzięcia, jak pułkownik Ryszard Tarnopolski – były z-ca dowódcy przasnyskiej Jednostki Wojskowej, później z-ca szefa Biura Koordynacyjnego w Sztabie Generalnym – dokonano aktu podpisania porozumienia o współpracy. Ze strony powiatu podpisali je starosta przasnyski Zenon Szczepankowski i wicestarosta Tomasz Osowski, a ze strony Politechniki rektor prof. dr hab. inż. Jan Szmidt oraz prorektor ds. rozwoju prof. dr hab. inż. Stanisław Wincenciak.
Współpracę wspiera Urząd Marszałkowski i marszałek Adam Struzik jak również Ministerstwo Gospodarki
Starosta Zenon Szczepankowski odczytał list marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, który także zaangażował się we wsparcie inicjatywy i pogratulował podjętej współpracy, będącej cennym impulsem naukowo – technicznym dla dalszego rozwoju powiatu i regionu, jak również zapoczątkowanej strategicznej współpracy biznesu ze światem nauki. Marszałek podkreślił, że kilkanaście lat funkcjonowania stref gospodarczych w różnych regionach kraju dowiodło, że stymulują one rozwój społeczno – gospodarczy obszarów, na których działają.
Możliwości współpracy są obiecujące
Wcześniej zgromadzeni obejrzeli film promujący powiat przasnyski i jego walory inwestycyjne, a w swoim wystąpieniu Rektor uczelni nie krył uznania dla oferty samorządu powiatowego, planów na przyszłość, sposobu ich promowania i szerokich możliwości współpracy na ich bazie. W dyskusji padło wiele pytań dotyczących konkretów współpracy. Rektor Politechniki oświadczył, że wszystkie szczegóły będą teraz omawiane w grupach roboczych, ale odnosząc się do zaprezentowanych możliwości powiatu i energii jego władz stwierdził, że każdy wspólny pomysł jest możliwy do realizacji, łącznie z uruchomieniem kształcenia zamiejscowego w Przasnyszu w ustalonych kierunkach, jak również studiów podyplomowych. Jest wiele możliwości przeniesienia doświadczeń naukowych uczelni na teren powiatu przasnyskiego, tym bardziej, że nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej na lata 2014-2020 przewiduje duże środki finansowe na wsparcie nowoczesnych technologii, gospodarki opartej na wiedzy i innowacyjnych rozwiązań znajdujących swoje zastosowanie w wielu branżach, w tym. m.in. w przemyśle lotniczym, elektronice cywilnej i wojskowej, energetyce odnawialnej, czy też ochronie środowiska. Wszystko będzie wypracowywane w zależności od lokalnych potrzeb. W zależności od zapotrzebowania i tradycji tego regionu strony siądą do rozmów szczegółowych i wspólnie określą kierunki działania. Politechnika wesprze starania władz powiatu i potencjalnych inwestorów dla lokalizacji na przygotowanych terenach inwestycji różnych branż. Zdaniem Rektora podpisanie porozumienia jest dla obu stron niesamowicie istotne, a teraz można będzie realizować w Przasnyskiej Strefie Gospodarczej innowacyjne przedsięwzięcia przy wsparciu naukowym uczelni. W planach jest również złożenie wspólnego z Politechniką i przedsiębiorcami, jak również niezależnych wniosków unijnych na te cele, pod kątem lokalizacji ich właśnie w Strefie. Niezbędne zdaniem Rektora jest oczywiście, poza wspomnianymi walorami i zaangażowaniem władz powiatu, poparcie społeczne dla wspólnych działań. Podsumowując Rektor stwierdził, że Politechnika dołoży wszelkich starań i udostępni swoje możliwości dla wsparcia realizacji planów rozwojowych obu stron.
Starosta już ma koncepcję przyszłej współpracy
Starosta Zenon Szczepankowski podkreślił, że Powiat widzi dla siebie rolę moderatora i organizatora kontaktów pomiędzy innowacyjnym biznesem i światem nauki, która na terenie naszej strefy w Sierakowie i Chorzelach, a także w samym Przasnyszu, urządzi perspektywiczny poligon doświadczalno-wdrażający służący przemysłowi lotniczemu, elektronice cywilnej i wojskowej, energetyce odnawialnej, budownictwu pasywnemu, ochronie środowiska, budowie zaawansowanych urządzeń elektrycznych, przedsiębiorczości i innym. Oczywiście powiat poczyni starania o lokalizację w Przasnyszu kształcenia kadr technicznych w porozumieniu z Politechniką Warszawską i Wyższą Szkołą Języków Obcych.
W Chorzelach również ciekawie i obiecująco
Po bardzo ciekawej i obiecującej dyskusji partnerzy udali się na wizytację terenów inwestycyjnych powiatu w Sierakowie (Przasnyska Strefa Gospodarcza), w Przasnyszu oraz w Chorzelach (Podstrefa Przasnyskiej Strefy Gospodarczej). Wizytę zakończyło spotkanie z młodzieżą ZSP i Gimnazjum w Chorzelach przygotowane przez dyrektor gimnazjum Hannę Wilgę oraz zastępcę dyr. ZSP w Chorzelach Elżbietę Konarską. W bilateralnej rozmowie kanclerz WSJO dr Elżbieta Sternal omówiła zasady możliwej współpracy pomiędzy WSJO i PW dot. kształcenia dwujęzykowego w zawodach technicznych.
Podsumowując wizytę w Chorzelach burmistrz Chorzel Beata Szczepankowska stwierdziła, że podpisanie porozumienia pomiędzy Powiatem Przasnyskim i Politechniką Warszawską stwarza nowe, ogromne możliwości rozwojowe dla całego powiatu, w jeszcze większym stopniu umożliwi podnoszenie konkurencyjności i wykorzystanie szans, jakie daje nowa perspektywa unijna na lata 2014-2020.
Sławomir Czaplicki
Kierownik
Referatu Rozwoju Gospodarczego,
Promocji i Rynku Pracy
Rzecznik Prasowy