W sobotę wchodzi w życie nowa ustawa o obronie ojczyzny

23 kwietnia wejdzie w życie ustawa o obronie ojczyzny, która zakłada zwiększenie armii i reguluje zasady mobilizacji do wojska.

 

W sobotę, 23 kwietnia w życie wejdzie nowa ustawa o obronie ojczyzny. Jej głównym celem jest zbudowanie dobrze wyszkolonej i wyposażonej 300 tysięcznej armii.

– Obecnie Wojsko Polskie liczy ok. 111,5 tys. żołnierzy zawodowych i 32 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Nowe przepisy przewidują, że polska armia docelowo zostanie zwiększona do ok. 300 tys. żołnierzy – 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej – informuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

 

Ustawa ma także uregulować na nowo zasady mobilizacji żołnierzy do wojska w sytuacji wybuchu wojny. Do tej pory szeregowi mogli być mobilizowani do wojska do chwili ukończenia przez nich 55. roku życia, a oficerowie i podoficerowie do 60. roku życia. Nowe przepisy mówią o podwyższeniu wieku dla szeregowych do 60 lat, a dla pozostałych rezerwistów do 63 lat. Obowiązek ten będzie dotyczył także kobiet od 18 lat, które nie są w ciąży, 6 miesięcy po porodzie lub nie opiekują się dziećmi.

Ustawa ma także wprowadzić nowy podział rodzajów służby wojskowej: dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, służba zawodowa (żołnierze zawodowi, podchorążowie), służba zasadnicza – dobrowolna (osoby odbywające szkolenie podstawowe i specjalistyczne) oraz obowiązkowa (w przypadku odwieszenia obowiązkowej służby zasadniczej), służba terytorialna i rezerwowa (ta podzielona na aktywną i pasywną).

 

Według nowej ustawy żołnierz zawodowy zyska świadczenie motywacyjne w kwocie 1500 złotych dla żołnierzy ze stażem służby wojskowej powyżej 25 lat oraz 2500 złotych dla żołnierzy ze stażem powyżej 28 lat i 6 miesięcy. Dodatkowo wszyscy żołnierze zawodowi będą mogli wybrać jedną z form zakwaterowania, czyli służbowe mieszkanie, miejsce w internacie lub też comiesięczne świadczenie mieszkaniowe na wynajem lokalu w kwocie od 360 do 900 złotych. Żołnierzom, którzy odchodzą z armii, a nie wykupili wojskowego mieszkania lub nie otrzymali go z Agencji Mienia Wojskowego przewidziano wyższą odprawę mieszkaniową.

Kolejną nowością jest wprowadzenie programu stypendialnego. Student uczelni cywilnej na kierunku, który zapewnia kwalifikacje przydatne wojsku, może starać się o stypendium. Aby je otrzymać musi podpisać umowę z MON.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mistrz
Mistrz
1 rok temu

Apache już na horyzoncie .będą niszczyły Moskali jak wycięły w pień wagnerowców

Adam
Adam
1 rok temu

Widać jak rządzący mają pełne gacie strachu. MON się bawił za pieniądze polaków, a teraz rzeczywistość okazała się brutalna. Wszystko wina durnej polityki (co to za politycy co nie znają się na polityce). Szkoda słów.

michał
michał
1 rok temu

Musztrą i W/F em zwyciężymy z Putinem, no i z NRF em!

Ewelina
Ewelina
1 rok temu

A czy Panie które będą w razie potrzeby miały obowiązek obrony kraju mogą liczyć na pakiet dostępu do nie ograniczonej aborcji w razie takiej potrzeby, bo ja tu widzę duży problem przecież wiadomo że okupant jako jedną z pierwszych metod ataku na kobietę wybierze przemoc seksualną.