W sąsiednim powiecie powstaje Pokazowa Zagroda Żubrów

W Nadleśnictwie Dwukoły, na terenie powiatu mławskiego powstaje właśnie Pokazowa Zagroda Żubrów. Prace terenowe już się rozpoczęły.

 

– To właśnie na terenie naszej jednostki – w Mławie, w Krajewie powstanie Pokazowa Zagroda Żubrów. Jesteśmy jednym z 25 nadleśnictw, które uczestniczą w projekcie „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 – informuje Nadleśnictwo Dwukoły.

– Prowadzenie hodowli zamkniętych, które tworzą rezerwę genetyczną gatunku to jeden ze sposobów restytucji gatunków uważanych za zagrożony. Prace terenowe już się rozpoczęły – czytamy.

 

Pokazowa Zagroda Żubrów w Krajewie ma spełniać funkcje ochrony przyrody, poprzez stworzenie rezerwy genowej odizolowanego stada jak i funkcję dydaktyczną i poznawczą, poprzez przybliżenie społeczeństwu biologii tego pięknego majestatycznego zwierzęcia. Istotny jest również fakt, że zagroda powstaje w miejscu gdzie w promieniu 130 km  nie ma jeszcze żubrów. Będzie to także jedyna na tą chwilę zagroda pokazowa żubrów na Mazowszu. Infrastruktura powstająca w ramach tej inwestycji pozwoli na wygodną i bezpieczną obserwację żubrów również przez osoby niepełnosprawne.

Wsiedlenie stada planowane jest na ostatni kwartał 2023 r.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aj.
Aj.
1 rok temu

A jak na You Tube wpiszecie : DZIAŁDOWO – BUDOWA ZALEWU 04.10.2022
Będziecie mieli film, jak obecnie wygląda budowany zalew w Działdowie.
Budowany w tym roku, koszt 3 mln, wkład własny miasta 0,5 mln. reszta dofinanowanie.
Zbiornik 3.5 hektara, średnia głębokość około 3 metrów i oczywiście plaża.