W Przasnyszu zainaugurowano jubileuszowe obchody 100-lecia Pasjonistów w Polsce [FOTO]

17 czerwca 2023 roku w Przasnyszu uroczyście zainaugurowano jubileuszowe obchody 100-lecia Pasjonistów w Polsce. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. bp Szymon Stułkowski, ordynariusz diecezji płockiej. W obchodach wziął udział przełożony generalny pasjonistów o. Joachim Rego, delegaci innych prowincji Zgromadzenia, przedstawiciele zakonów męskich i żeńskich, blisko 50 kapłanów oraz wierni z Przasnysza i innych miejsc obecności pasjonistów w Polsce.

 

Dzień uroczystości poprzedziła msza św. i modlitwa za zmarłych zakonników, krewnych i dobroczyńców Zgromadzenia. Modlitwie przewodniczył o. Łukasz Andrzejewski – przełożony prowincjalny w obecności współbraci z różnych klasztorów i sióstr pasjonistek. Główne obchody rozpoczęła modlitwa w kościele parafialnym św. Wojciecha w Przasnyszu.

– Dokładnie 100 lat temu, z tej świątyni parafialnej, stanowiącej wówczas centrum życia religijnego miasta, trzech pierwszych pasjonistów wyruszyło w asyście mieszkańców, aby podjąć życie zakonne w murach zniszczonego działaniami pierwszej wojny światowej klasztoru i kościoła Świętych Jakuba i Anny. Także my dziś w tej świątyni chcemy rozpocząć nasze jubileuszowe dziękczynienie, od modlitwy za kapłanów, osoby konsekrowane oraz o nowe, święte powołania do służby Bożej – mówił o. Wiesław Wiśniewski.

 

Po wspólnej modlitwie zebrani w procesji wyruszyli na skwer przy ulicy o. Bernarda Kryszkiewicza, któremu w ostatnim czasie radni Miasta Przasnysz nadali nazwę Pasjonistów Męczenników Obozu Koncentracyjnego w Działdowie. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej ufundowało natomiast pamiątkową tablicę.

Przed odsłonięciem tablicy i poświęceniem Prowincjał przypomniał historię działdowskich męczenników: „Dnia 2 kwietnia 1941 roku należący do wspólnoty przasnyskiej pasjoniści zostali wraz z siostrami kapucynkami i osobami świeckimi aresztowani przez gestapo. Więźniów osadzono w obozie koncentracyjnym w Działdowie, gdzie dołączyli do biskupów płockich Antoniego Nowowiejskiego i Leona Wetmańskiego, a także innych uwięzionych księży. W czasie pobytu w obozowych murach, nieustannie poniżani, upokarzani i torturowani dali wielkie świadectwo wiary i ufności Bogu. Wskutek brutalności obozowych strażników w lipcu 1941 roku zginął br. Franciszek Glinka, pozostali dołączyli do niego w męczeńskiej śmierci kilkanaście dni później. Panująca wówczas w obozie działdowskim epidemia tyfusu, skłoniła Niemców do myślenia o likwidacji niewygodnych więźniów. O. Eugeniusza Załogę, o. Sylwiusza Pajewskiego, o. Józefa Rosińskiego, o. Wawrzyńca Bugaja i braci Tadeusza Siwowskiego i Leonarda Kuskowskiego rozstrzelano prawdopodobnie w lesie Białuckim nieopodal Działdowa, rankiem 5 sierpnia 1941 roku. Ich jedyną winą była wiara katolicka, wierność ślubom zakonnym i Ojczyźnie”.

 

W kościele pasjonistów o. Łukasz Andrzejewski – prowincjał pasjonistów przywitał wszystkich zebranych i przypomniał historię fundacji. Potem rozpoczęła się msza św., której przewodniczył ks. bp Szymon Stułkowski – ordynariusz diecezji płockiej.

– W swojej homilii nawiązał do historii Zgromadzenia i jego misji ukazując jej aktualność i wartość. Po kazaniu zebrani odmówili przed wizerunkiem Niepokalanej Przewodniczki “Akt poświęcenia Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny” – informują Pasjoniści.

 

 

ren

 

Źródło passio.info.pl
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Alina
Alina
11 miesięcy temu

A Pan szczepankowski to kogo tam reprezentuje,jak się nie mylę to jest dyrektorem szkoły, a nie przedstawicielem miasta czy kościoła

magda
magda
11 miesięcy temu
Reply to  Alina

Marszałka Struzika

myto
myto
11 miesięcy temu
Reply to  Alina

Pan Szczepankowski jest radnym powiatowym oraz przywódcą PSL na powiat./chyba się nie mylę/.

Marian
Marian
11 miesięcy temu
Reply to  myto

Tak, wiemy że to Twój wódz. Wódz plemienia zielonych apaczy

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 miesięcy temu
Reply to  Marian

Lepsze to niż być wodzem plemienia ruskich agentów działających pod szyldem bogobojnych patriotów.

nelka
nelka
11 miesięcy temu

Piękna uroczystość, Dobrze ,że pan Szczepankowski był obecny jako były starosta , świetnie, że nie było małego ludzika

Alina
Alina
11 miesięcy temu
Reply to  nelka

Ale jesteś śmieszny, bo co były starosta był ale już jego czas się skończył,mógł być ale jako zwykły obywatel, ale jak widać parcie na szkło pozostało

Zygmunt
Zygmunt
11 miesięcy temu
Reply to  Alina

Mylisz się i to bardzo, Pan Szczepankowski po wyborach wróci na stanowisko Starosty, i znowu będziecie skamleć. Wasz starosta pokazał że jest tylko wygadanym nieudacznikiem który potrafi tylko gadać i robić fotki i filmiki na tiktoku, stracona kadencja dla powiatu.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 miesięcy temu
Reply to  nelka

A kto to mały ludzik?

Marian
Marian
11 miesięcy temu
Reply to  nelka

Naucz się stawiać przecinki w odpowiedni sposób, Xenon jest teraz nauczycielem, to może Cię nauczy

Hymn
Hymn
11 miesięcy temu

Czy byla jakas piekna piesn na chwale Dobrego Jedynego Boga Ojca Wszechmogacego?
jezelei tak to super.
Ja polecam te po angielsku-przepiekne slowa.
Holy, Holy Holy (Swiety, Swiety, Swiety)

youtube.com/watch?v=39ZfrO0UW_s
youtube.com/watch?v=2qCmtUhiKcA
youtube.com/watch?v=zzM9P_Gqw-s
youtube.com/watch?v=7eGwAlZxNfQ

Marian
Marian
11 miesięcy temu
Reply to  Hymn

Z pewnością było tylko disco. Weź się zastanow