W Przasnyszu stanęła pierwsza sygnalizacja świetlna w powiecie! Już planowana jest następna

Informowaliśmy już na naszym portalu, że w ramach przebudowy drogi wojewódzkiej 544, planowanej przez powiat przasnyski, sygnalizacja świetlna miała pojawić się w Karwaczu. Zanim jednak wykonawca przystąpił do prac, starostwo zaskoczyło wszystkich, ponieważ pierwszy w powiecie przasnyskim sygnalizator, zatrzymujący ruch pojazdów, pojawił się na ulicy Baranowskiej w Przasnyszu. Jest to tzw. aktywne przejście dla pieszych, które zamontowano dziś. Wiemy, że wkrótce może pojawić się kolejne.

 

Aktywne przejścia dla pieszych mają na celu ochronę pieszego w momencie, gdy znajduje się na przejściu lub w jego bezpośredniej okolicy. Tego rodzaju przejście nie działa w sposób ciągły, a jedynie aktywuje się w momencie gdy jest to potrzebne. Sygnalizator stanął na powiatowej ul. Baranowskiej i połączy chodnik przy cmentarzu parafialnym, nieopodal komendy straży pożarnej, z osiedlem Witosa.

Chodzi o zadanie pod nazwą „Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na przejściu dla pieszych przy ul. Baranowskiej w Przasnyszu na drodze nr 3227W”, które obejmuje swym zakresem m.in.: przebudowę chodników o nawierzchni z kostki betonowej – ok. 355 m kw, wykonanie instalacji elektrycznej sygnalizacji świetlnej, montaż na konstrukcjach wsporczych sygnalizatorów i detektorów oraz wykonanie przejść dla pieszych, w tym wykonanie oznakowania pionowego i poziomego.

 

Koszt realizacji zadania to 262 481,31 zł. Kwota pozyskanego przez powiat dofinansowania wyniosła 200 000,00 zł. Zadanie zostało zrealizowane pod nadzorem Powiatowego Zarządu Dróg.

Sygnalizacja świetna na ul. Baranowskiej w Przasnyszu to część większego projektu realizowanego przez starostwo, mającego na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych na przejściach dla pieszych w całym powiecie, co jest możliwe, dzięki pozyskaniu dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Celowego – Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w łącznej wysokości 840 tys. zł.

Dzięki temu już wkrótce zmieni się oblicze szeregu przejść dla pieszych na drogach powiatowych. Nie tylko w Przasnyszu, ale także w Świętym Miejscu, Krzynowłodze Małej i Zielonej. Modernizację przejdzie nawierzchnia dróg, zamontowane zostaną nowe słupy oświetleniowe z lampami LED, a przejścia dla pieszych zyskają wyraźne pionowe i poziome oznakowanie.

Na tym nie koniec planów, ponieważ o aktywnym przejściu dla pieszych marzy także burmistrz Łukasz Chrostowski. Miasto planuje montaż sygnalizacji świetlnej przy szkole nr 1 na ulicy Broniewskiego i złożyło do fundacji PZU wniosek o dofinansowanie tego zadania. Rozstrzygnięcie ma nastąpić w najbliższej przyszłości.

 

 

M.Jabłońska

 

Sprawdź również
guest
27 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
wpz
wpz
1 miesiąc temu

zróbcie szkolenie, bo niektórzy pierwszy raz na oczy takie coś zobaczą..

Ddd
Ddd
1 miesiąc temu
Reply to  wpz

Może i ostatni, bo najprędzej to nie będzie działać

Maciej AUTO SZKOŁA
Maciej AUTO SZKOŁA
1 miesiąc temu
Reply to  wpz

🤣zapraszam.

Patrycja
Patrycja
1 miesiąc temu
Reply to  wpz

Trzeba by było festyn powiatowy urządzić i panow dobrodziejów od sygnalizacyji ugościć. Snopami udekorować i wstęgę przeciąć. Niech nam się darzy.

Ania
Ania
1 miesiąc temu

Przydałoby się jeszcze rondo przy cmentarzu, na skrzyżowaniu Ostrołęka, Żwirki i Wigury,Baranowka

Adam
Adam
1 miesiąc temu

Chyba ktoś się pomylił o kilkanaście metrów. Ta sygnalizacja powinna być na skrzyżowaniu Baranowski i Żwirki.

Rrr
Rrr
1 miesiąc temu
Reply to  Adam

Sygnalizacja jest dla pieszych w tym miejscu

Zenek
Zenek
1 miesiąc temu
Reply to  Rrr

I jest totalnie z d…y. Widziałeś żeby jakiś pieszy miał tam problem z przejściem? Jeżdżę tamtędy codzień kilka razy, chyba wszyscy są uczuleni na te przejście bo doskonale widać pieszych. Jeszcze straż w sąsiedztwie i już widzę zamieszanie jak będzie wyjeżdżała na sygnale a tu czerwone… Nie mówię że nie jest potrzebna sygnalizacja (nawet) dla pieszych, ale naprawdę nie ma bardziej kolizyjnego przejścia w całym powiecie? Za dużo pieniędzy jest?

Joe
Joe
1 miesiąc temu
Reply to  Zenek

Poczytaj sobie kodeks drogowy, tam pisze, że straż poż. na sygnale to pojazd uprzywilejowany.

Zenek
Zenek
1 miesiąc temu
Reply to  Joe

Zapewne kojarzysz miejsce tych świateł. Jeśli nie to zrób sobie wycieczkę. A teraz wyobraź sobie że zapala się czerwone, od strony straży zatrzymują się 2 osobówki a za nimi tir. W tym samym momencie straż wyjeżdża na sygnale. Mają elegancko zastawiony wyjazd. Chyba nawet wystarczy tylko tir by częściowo zablokować wyjazd, a na pewno utrudni wyjazd. I co na to kodeks? Mandat! Teoretycznie. Tylko powiedz mi co z mandatu skoro czasu straconego nie zwróci. Takich sytuacji wcale być nie musi, ale po co je prowokować?

Kazio
Kazio
1 miesiąc temu
Reply to  Adam

Może nie potrafią, to by było zbyt skomplikowane jak na Przasnysz.

Mirek
Mirek
1 miesiąc temu

Bareja miałby co robić

aaaa
aaaa
1 miesiąc temu

Lepiej by zrobili przy wejściu na cmentarz na ul. Ostrołęckiej . Dzieci do małej jedynki tamtędy przechodzą , ludzie na cmentarz idą . W tym miejscu co zrobili to głupi pomysł

Aga
Aga
1 miesiąc temu

A kiedy przy Szkole nr.2

Wojtek
Wojtek
1 miesiąc temu

Gdzieś trzeba zacząć. Słusznie, lepiej na uboczu nauczyć się korzystać z tego dobrodziejstwa.

Boguś
Boguś
1 miesiąc temu
Reply to  Wojtek

Widziałem takie za młodu w mieście. Ze stryjem pojechalim po nowe trzewiki do Alenszteinu do Prus. I powozy co same jadom też były.

Boguś
Boguś
1 miesiąc temu

Och do powiatu zawitał XXI wiek… Zaraz czekaj XX. Tero to kunie oczopląsu dostanom. I pomieszania zmysłów…

Amator
Amator
1 miesiąc temu

Jakaś łajza stanie pod czujnikiem i czerwone przez godzinę.

Robert
Robert
1 miesiąc temu

Przy tej dziwnej i wąskiej ścieżce rowerowej z ktorej śmieją i nas śmieją się juz niemal w całym województwie. Mamy u siebie fabrykę rowerów i ani 1m prawdziwej ścieżki rowerowej takiej jak choćby w pobliskim Makowie Ciechanowie czy Pultusku

Paweł
Paweł
1 miesiąc temu
Reply to  Robert

poproś kogoś niech ci pomoże przy pisaniu komentarzy bo zrozumieć cie nie można

Ait
Ait
1 miesiąc temu

Nowe miejsce do zarobku dla mundurowych

Piotr
Piotr
1 miesiąc temu

I jako jedyni w Polsce mamy trawnik na wodzie, brawo włodarze!!!

Syn Zenka
Syn Zenka
1 miesiąc temu
Reply to  Piotr

ahhahahahahahah, pozdrawiam z podłogi 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Bolek
Bolek
1 miesiąc temu

Brawo !!! Najbardziej oblegane przejście dla pieszych w mieście. Prawie tak oblegane jak tężnie przy cmentarzu … Gratulacje dla władz – same trafne inwestycje. ŻENADA ….

Zenek
Zenek
1 miesiąc temu
Reply to  Bolek

Może to ma być droga do tężni żeby „tężnownicy” dotarli tam bez przeszkód 😀

michał
michał
1 miesiąc temu

Nie ma bardziej zagrożonych miejsc w Przasnyszu? Postawili tylko po to żeby milicja miała gdzie robić wyniki!

Zreimizak
Zreimizak
1 miesiąc temu

Jakich mamy władców debili takie mamy pomysły. Te przejście powinno być oznaczone tj.ul Żwrki,Baranowska, Ostrołęcka,Ogrodowa