W Przasnyszu, przy ulicy Joselewicza pojawi się nowy pomnik? Zawiązał się społeczny komitet

W powiecie przasnyskim zawiązał się społeczny komitet budowy pomnika upamiętniającego ofiary Urzędu Bezpieczeństwa, przed laty funkcjonującego w Przasnyszu. Pomysłodawcami są rodziny osób pokrzywdzonych przez terror reżimowego aparatu państwa. Pomnik miałby pojawić się w okolicy budynku, w którym przed laty funkcjonował Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego.

 

Obecnie przy ulicy Joselewicza znajduje się już kamień poświęcony ofiarom więzionym w okresie stalinizmu. Został on postawiony przez władze samorządowe przy okazji budowy parkingu. Apelowali o to społecznicy, bowiem wcześniej nikt tego miejsca nie upamiętnił. Kamień i znajdujący się na nim napis był uzgadniany z lokalnym historykiem i regionalistą.

Przedstawicielki komitetu budowy nowego pomnika były już z projektem na spotkaniu w starostwie powiatowym i w urzędzie miasta podczas posiedzenia komisji rady miejskiej. Inicjatorzy chcą posadowić pomnik na terenie należącym do miasta. Planują zebrać na ten cel środki z publicznych zbiórek i innych źródeł. Projekt wykonał artysta pochodzenia ukraińskiego. Przedstawia figurę matki boskiej trzymająca w objęciach ofiarę tamtego reżimu: wokół tej figury są umocowane betonowe płyty i ładnie w sposób skoordynowany ułożona z kamieni ścieżka. Wszystko ma prezentować się schludnie i estetycznie.

Z prośba o pomoc w pozyskaniu środków zewnętrznych na ten cel do Urzędu Miasta zgłosił się radny Jarosław Włodarczyk. – Wnoszę, aby urząd pomógł społecznemu komitetowi. Ogłoszony jest nabór wniosków o dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o nazwie rzeźba w przestrzeni publicznej dla niepodległej – zaapelował w czasie ostatniej sesji. Dodał, że sprawa jest ważna dla niego również osobiście, bowiem członek rodziny radnego, również był katowany przez władze komunistyczne w budynku przy Joselewicza.

O komentarz do sprawy zwróciliśmy się do wiceburmistrza Łukasza Machałowskiego .

– Rodziny mają prawo podejmować takie inicjatywy. Ponieważ chodzi tu o posadowienie pomnika na publicznym terenie, instalacja ta, o ile oczywiście powstanie, musi być skonsultowana ze społeczeństwem i mieć zgodę Rady Miejskiej, tego bowiem wymaga ustawa – mówi nam zastępca burmistrza.

– Należy przy tym rozważyć godność, odpowiedniość miejsca (przy parkingu), a także sam jej kształt, wysokość i charakter. Są tam wykorzystane pewne elementy wizerunku sakralnego, co skutkuje tym, że sprawa ma charakter religijny, a wobec regulacji o świeckości samorządu, dodatkowo okoliczność tę należy skonsultować z  mieszkańcami. Teren jest w obszarze ochrony konserwatorskiej, więc należy także uzgodnić kształt pomnika z konserwatorem zabytków. Jak na razie nie wpłynęło do nas żadne oficjalne zawiadomienie w sprawie podejmowania takich działań. Potwierdzam natomiast, że instalację zaprezentowano podczas posiedzenia Komisji Rady Miejskiej – dodaje Łukasz Machałowski.

 

 

ren

Sprawdź również
Subskrybuj
Powiadom o
guest
15 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sołtyska
Sołtyska
16 dni temu

Zawiążcie komitet Obwodnica dla Przasnysza.
Było już o Pułtusku, było o Ostrołęce.
Może być o Mławie.
Ponad 120 milionów złotych przeznaczono w budżecie Mazowsza na 2025 rok na obwodnicę zachodnią Mławy, jak zapewnia marszałek województwa mazowieckiego — Adam Struzik. Przypomnijmy, że w przetargu na budowę obwodnicy wzięło udział siedem firm, a najniższa oferta wyniosła 120,7 milionów złotych, podczas gdy najdroższa to 178,3 mln zł. Prace budowlane mają potrwać 36 miesięcy. Inwestycja będzie współfinansowana przez samorząd województwa mazowieckiego oraz fundusze unijne w ramach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027.

ola
ola
15 dni temu
odpowiada  Sołtyska

Nieładnie tak na czyimś grzbiecie jechać, proszę założyć i działać. Łatwo ubliżać, jeżeli to jest takie ważne dla wielu osób to róbcie komitet na pewno można spróbować coś zwojować. Tym Zmarłym i im rodzinom należy się szacunek i pamięć. Osoba, która chociaż trochę zagłębi się w historię to zrozumie.

Sołtyska
Sołtyska
15 dni temu
odpowiada  ola

Bieńkowski, Trochimiuk, Szczepankowski, a nawet obecnie Chrostowski ( remont jednej z ulic, nazwał etapem budowy małej obwodnicy Przasnysza), już zakładali swoje „komitety” Obwodnica dla Przasnysza.
Niech ktoś się wreszcie zapyta publicznie, oficjalnie, senatora Bieńkowskiego, co zrobił dla Przasnysza.
Każdy kto wgłębi się trochę w myśl o przyszłości, to zrozumie.

ola
ola
15 dni temu
odpowiada  Sołtyska

Nie zrozumiała mnie Pani, nikt nie ma nic przeciwko temu, to są dwie rózne sprawy i obydwie zasługują na szacunek. Nie ma ktoś, niech każdy robi swoje , a pan senator bywa często w przestrzeni przasnyskiej także mozna go zapytać, a nawet trzeba.

Agnieszka
Agnieszka
15 dni temu
odpowiada  Sołtyska

No dla was to nikt nic nie zrobił,bo kamieni wam za mało

Mieszkaniec
Mieszkaniec
16 dni temu

Piękna inicjatywa i wykonawca pomnika pochodzenia Ukrainskiego raduje serce.

Janek
Janek
16 dni temu
odpowiada  Mieszkaniec

Co jest radosnego w banderowskim pochodzeniu wykonawcy? Tacy ” rżnęli” moich na Kresach.

Nina
Nina
15 dni temu
odpowiada  Janek

Moją rodzinę też porąbali siekierami

ola
ola
15 dni temu
odpowiada  Janek

to był chyba sarkazm….

Pasjonat
Pasjonat
15 dni temu

Czy istnieje już pomnik? Jeśli tak, to czy konieczne jest ponowne wydawanie pieniędzy na coś, co już powstało? Może wystarczyłoby uporządkować teren wokół istniejącego monumentu, zamiast budować kolejny. Poza tym warto zaznaczyć, że za inicjatywą stała nie tylko jedna osoba, lecz cała grupa. Kto dokładnie wchodzi w skład tego komitetu?

Cześć i chwała Bohaterom
Cześć i chwała Bohaterom
15 dni temu
odpowiada  Pasjonat

To, co tam leży, trudno nazwać pomnikiem, a tym bardziej monumentem. Nieduży kamień z tablicą został posadowiony bez żadnej uroczystości odsłonięcia czy poświęcenia, w przeciwieństwie do innych miejsc upamiętnionych w Przasnyszu.
W skład zawiązanego komitetu oprócz rodzin osób zamordowanych i represjonowanych przez reżim okresu stalinowskiego, wchodzą znani społecznicy i historycy z powiatu przasnyskiego. Idea pomnika przedstawiona też została władzom powiatu.

Jacek
Jacek
15 dni temu

Przecież już powstała tablica upamiętniająca, więc dlaczego teraz pojawia się potrzeba stworzenia kolejnej? Tym bardziej, że to i tak nie jest nawet właściwe miejsce. Czy nie lepiej skupić się na dbałości o już istniejące upamiętnienie i uporządkowaniu otoczenia?

Jan
Jan
15 dni temu

Matka Boska z malej litery, a już Urząd Miasta i inne osobistości z wielkiej……

Mieszkaniec
Mieszkaniec
15 dni temu

Może głos zostawić mieszkańcom rynku, a nie kilku osobom, które nie mają chyba co z czasem wolnym robić? Już były napisy za które miasto musiało zapłacić.

Jan
Jan
15 dni temu

Może niech członkowie komitetu u siebie coś postawią?