W Przasnyszu prąd popłynie pod ziemią. PGE modernizuje sieci zasilające miasto

PGE Dystrybucja modernizuje sieci zasilające miasto Przasnysz. – Zaplanowane inwestycje pozwolą wymienić całość obecnie zainstalowanych sieci napowietrznych na bezpieczne i niezawodne kable podziemne – informuje Ewa Nowacka, Koordynator ds. Komunikacji w Departamencie Komunikacji PGE Dystrybucja S.A.

 

Kompleksowa modernizacja sieci przesyłowych średniego napięcia (SN) oraz niskiego napięcia (nN) obsługujących Przasnysz zakłada m.in. wybudowanie ponad 20 km kabli instalowanych pod ziemią oraz ponad 20 wnętrzowych stacji transformatorowych.

– W perspektywie kilku najbliższych lat dotychczasowa sieć, głównie napowietrzna, narażona na zakłócenia pracy związane m.in. z anomaliami pogodowymi, a także niosąca szereg ryzyk związanych z eksploatacją w zurbanizowanym terenie miejskim, zniknie z ulic miasta. W jej miejsce powstaną podziemne ciągi energetyczne, dostosowane do obecnych i przyszłych wymagań odbiorcy oraz rynku. Nowe linie ułatwią przyłączanie odbiorców indywidualnych oraz firm, zwiększą również możliwości odbioru i przesyłu „zielonej energii” z mikroinstalacji – informuje Ewa Nowacka, Koordynator ds. Komunikacji w Departamencie Komunikacji PGE Dystrybucja S.A.

 

– Modernizacja sieci dystrybucyjnej w Przasnyszu jest inwestycją w przyszłość – dodaje z kolei, Sylwester Szczensnowicz, dyrektor generalny PGE Dystrybucja Oddział Warszawa.

– Dzięki tej modernizacji zapewniamy naszym odbiorcom nieprzerwane, pewne i jakościowe dostawy prądu, redukując do minimum potencjalne ryzyko awarii. Nowa sieć kablowa będzie umożliwiała w stopniu znacznie większym niż dotychczas dwukierunkowe przepływy energii, a więc rzecz bardzo ważną w kontekście przepływów mocy z przyłączonych mikroinstalacji oraz źródeł wytwórczych – dodaje.

W II kwartale zakończy się realizacja pierwszego etapu modernizacji, w ramach której realizowane są zadania obejmujące budowę ok. 3 km linii kablowych SN i nN, 4 wnętrzowych stacji transformatorowych, złączy kablowych, a także demontaż istniejącej infrastruktury. W przygotowaniu są już kolejne inwestycje, które będą realizowane w perspektywie najbliższych lat. Szacowane, sumaryczne nakłady skablowania sieci w Przasnyszu to niemal 22 mln zł, z czego na 2023 rok zaplanowano 4 mln zł.

 

– Powyższe inwestycje są realizowane w ramach „Programu Kablowania 30”, przyjętego w spółce planu zakładającego zwiększenie poziomu skablowania sieci SN z 22 proc. w 2020 roku do 30 proc. w odniesieniu do łącznej długości sieci SN. Zwiększanie udziału linii kablowych w sieci jest zgodne z ogólnoeuropejskimi trendami i Regulacją jakościową 2018-2025, zatwierdzoną przez Urząd Regulacji Energetyki. Inwestycja jest współfinansowana z budżetu państwa ze środków rządowego Funduszu Reprywatyzacyjnego – dodaje Ewa Nowacka.

 

ren

 

Sprawdź również
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bolek
Bolek
19 dni temu

Nareszcie. Cieszę się, że dożyłem tej chwili…

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
19 dni temu
Reply to  Bolek

Poczekaj, poczekaj. Źle Ci nie życzę, ale dożyłeś chwili, kiedy to obiecali… Zobaczymy, jak pójdzie realizacja. A z tym może być różnie.

Kaziu
Kaziu
19 dni temu

Ciekawe, ile obecnie jest lini kablowych SN nr terenie miasta Przasnysz? Mam wrażenie, że ponad 80%.

Marek nieprawdziwy
Marek nieprawdziwy
19 dni temu

Super sprawa znowu rozwala drogi i kolejne łatki😀

Ado
Ado
19 dni temu

Przejdziesz się pieszo jak ci nie odpowiada modernizacja, korona z głowy nie spadnie 😉

Stach
Stach
19 dni temu

Ciekawi mnie też taki drobiazg jak światłowód.Opleciono Przasnysz tą siecią właśnie po słupach energetycznych i co też puszczą ją ziemią?Może to drobiazg ale nie sądzę aby zostawiono betonowe słupy tylko z tym przeznaczeniem.

¯\_(ツ)_/¯
¯\_(ツ)_/¯
18 dni temu
Reply to  Stach

biorąc pod uwagę że realizacja rozwoju sieci światłowodowej stanęła kompletnie w miejscu i są całe osiedla gdzie nie ma nic, ani kablówki ani światłowodu, może to być szansą na uzyskanie dostępu do internetu.