W Przasnyszu powstała ścianka wspinaczkowa. Pierwsza w regionie!

5 metrów wysokości i 6 torów wspinaczkowych – tak prezentuje się ścianka, która powstała w szczycie małej sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Przasnyszu. Będzie służyć uatrakcyjnieniu zajęć pozalekcyjnych; również dla uczniów z niepełnosprawnościami.

 

– Z obiektu będą korzystać uczniowie szkoły podczas zajęć pozalekcyjnych. Chodzi o uczniów z niepełnosprawnościami, jak i tych pełnosprawnych, którzy po okresie przymusowej nauki zdalnej będą potrzebować mocniejszych wrażeń – mówi dyrektor szkoły Arkadiusz Siejka, który jest pomysłodawcą powstania ścianki.

Zamysł budowy obiektu pojawił się na etapie opracowywania budżetu placówki jesienią ubiegłego roku. Na ten cel udało się wygospodarować 90 tys. ze środków własnych szkoły. Suma ta zapewniła nie tylko finansowanie budowy ścianki, ale również zakup niezbędnego osprzętu – lin, kasków, karabińczyków, które zapewnią uczniom bezpieczeństwo.

 

Podczas ćwiczeń uczniowie będą się wspinać przy asekuracji nauczycieli, wczoraj 11 z nich zostało przeszkolonych przez firmę alpinistyczną z południa Polski, uzyskując stosowne certyfikaty. Dodatkowo szkoła zabezpieczyła już środki na dłuższe, specjalistyczne szkolenie, które dwóch nauczycieli przejdzie podczas tegorocznych wakacji.

Zakupiono także automat, który zapewnia asekurację bez wspomagania osoby dorosłej. Jego działanie polega na zabezpieczeniu przed upadkiem podczas przypadkowego osunięcia się ucznia ze ściany.

Arkadiusz Siejka nie kryje radości z nowej inwestycji, która przeszła już odbiory techniczne. – Myślę, że będzie to ważna i potrzebna atrakcja. Wychodzę z założenia, że po okresie nauki zdalnej i niewielkiej ilości ruchu, uczniowie będą bardzo chętnie korzystać ze ścianki, poprawiając nie tylko swoją wydolność i sprawność ruchową, ale również kondycję. Sądzę, że wspinaczka, jako ciesząca się coraz większą popularnością dziedzina sportu nakłoni ich do aktywności fizycznej po okresie przymusowej stagnacji – komentuje dyrektor.

Zdanie Arkadiusza Siejki podziela burmistrz Łukasz Chrostowski.

– Jestem ogromnie dumny z tej inwestycji. Brawa dla dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1. Liczę, że do końca przyszłego roku podobne ścianki wspinaczkowe powstaną także w SP2 i SP3 – komentuje włodarz, dodając, że chciałby, aby ścianki wspinaczkowe w przasnyskich szkołach były naszą wizytówką w regionie.

Na tym nie koniec planów dyrektora przasnyskiej “Jedynki”, ponieważ w wakacje szkoła planuje budowę windy dla uczniów z niepełnosprawnościami. To kosztowna i potrzebna inwestycja, na którą będzie trzeba przeznaczyć nawet 350 tys. złotych. Powstanie winda zewnętrzna oraz dwie elektryczne platformy najazdowe, które umożliwią uczniom bez przeszkód dostać się na półpiętro.

 

 

M. Jabłońska


 

guest
15 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu

Super sprawa taka ścianka. Na pewno będą kolejki chętnych. Pan Siejka to właściwy człowiek na właściwym miejscu.

MWK
MWK
1 miesiąc temu

Tylko patrzeć jak ktos spadnie

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
odpowiada  MWK

Jasne. Więc dalej siedź z piwem w ręku oglądając “Zdrady” na Polsacie…

Konował
Konował
1 miesiąc temu

A ludzie z poza szkoły skorzystać będą mogli?

Mini
Mini
1 miesiąc temu

Fajny pomysł. Super sprawa. Ale ta ścianka jest zdecydowanie za niska-dla malutkich dzieciaczków. Aż trudno w to uwierzyć że ta mini inwestycja tak dużo kosztowała.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
odpowiada  Mini

No jest niska. Ale jak mieli wykonać wyższą?
A co do kosztów, to takie zabawki tanie nie są. Do takiej ścianki dostajesz teczkę certyfikatów i atestów. Wszystko niestety kosztuje.

Last edited 1 miesiąc temu by Marek (prawdziwy)
Ania
Ania
1 miesiąc temu

A kiedy zbudują w mieście coś dla innych, np. przy lodowisku na placu mogliby coś takiego też robić

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
odpowiada  Ania

Zagadaj że Starostą. Na pewno coś obieca na fejsbuku.
Już za 4 miesiące mamy się przecież kąpać na nowych basenach. Czas rozejrzeć się za kąpielówkami i zrzucić ze 3 kg po zimie.

Kasia
Kasia
1 miesiąc temu

A może zagadać z burmistrzem o ludzi w mieście on powinien dbać ,a ty jak zwykle czepiasz się

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
odpowiada  Kasia

Kogo się czepiam? Kostium kąpielowy lepiej kupuj 😁. Za 4 miesiące będziemy się moczyć w basenach 😁😁😁.

Antoni Krakus
Antoni Krakus
1 miesiąc temu

11 nauczycieli zostało przeszkolonych? Panie dyrektorze proponuję z Teamsa szkolenie zrobić bo po roku onlinowania to nadal zabawa w szkołę a nie szkoła. Panie mają problemy z obsługą programu, przesyłaniem i odbieraniem materiałów, znaczna część i tak okrojonych lekcji to sprawy techniczne. Mimo wszystko na sprawdzianach wymaga się standardowo…

xcx
xcx
1 miesiąc temu
odpowiada  Antoni Krakus

Oj ,chyba ten post nie dotyczy Szkoły Nr 1 ,jest wszystko okey z lekcjami online.Podziwiam nauczycieli i dziękuję.

Antoni Krakus
Antoni Krakus
1 miesiąc temu
odpowiada  xcx

Posiedź ze swoim dzieckiem podczas zajęć…

Mariusz
Mariusz
1 miesiąc temu

Bravo ) Bravissimo:) Oby więcej takich pomysłów i realizacji. Rozruszajmy w końcu to zapyziałe miasto:)

Paweł
Paweł
13 dni temu

Fajnie ze ktoś robi ściankę wspinaczkową. Widzę niestety jako osoba która się wspina i jako Taternik, że nie ma ta ścianka wiele wspólnego ze wspinaniem. Drabina byłaby tańsza. Pozdrawiam zleceniodawcę tego projektu a jeszcze bardzij wykonawcę . Zgarnął kupę kasy ktoś za tę “ściankę”.