W Przasnyszu na działce przy Komendzie Powiatowej Policji powstanie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. Miasto otrzymało ponad 3 mln zł dofinansowania

W wyniku naboru wniosków Miasto Przasnysz otrzymało datację z rządowego Funduszu Solidarnościowego na budowę i wyposażenie Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego. Centrum powstanie na działce przy ul. Magnolii (tuż obok Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu).

 

Wniosek przygotowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z  pracownikami Wydziału Inwestycji i Pozyskiwania Środków Zewnętrznych Urzędu Miasta został oceniony wysoko i otrzymał maksymalną kwotę dofinansowania w wysokości 3 mln 236 zł. Dofinansowanie przeznaczone jest na budowę centrum i na jego wyposażenie.

– Dużym plusem było na pewno to, że mieliśmy już wykonany kosztorys i projekt budowlany. Miasto otrzymało również w drodze darowizny od powiatu przasnyskiego działkę z przeznaczeniem na cele społeczne. Darowizna jest do wykorzystania przez 5 lat. Sama działka jest w dobrej lokalizacji, blisko szpitala, nieoddalona od miasta – mówi nam dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Joanna Cieślik.

 

Wartość całej inwestycji jest wyższa niż dofinansowanie, dlatego miasto będzie poszukiwało dodatkowych środków zewnętrznych na budowę obiektu. Udział środków własnych jest niemały, według kosztorysu to ponad 7 mln złotych (przygotowanie dokumentacji projektowej i wykonanego już kosztorysu również zawiera się w tej kwocie). – Jest więc duża radość, ale i konieczność poszukiwania dodatkowych źródeł dofinansowania – komentuje nasza rozmówczyni.

Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne ma być miejscem, w którym w komfortowych warunkach będą mogły przebywać osoby niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym, bądź znacznym. Wiek nie jest określony. Przasnyskie centrum ma z założenia dysponować dziewięcioma miejscami całodobowego pobytu (pokoje jednoosobowe z łazienkami) i 11 miejscami na pobyt dzienny. Co warto zaznaczyć, w Centrum Opiekuńczym nie będzie można przebywać na stałe „dożywotnio”. Inwestycja została pomyślana na zasadach opieki wytchnieniowej.

– Fakt, że ten dom pomieści 20 osób, a nie więcej, to odpowiedź na wdrażaną obecnie decentralizację usług społecznych. Dziś odchodzi się od dużych placówek opiekuńczych, dużych domów pomocy społecznej, podobnie jak ma to miejsce w przypadku opieki nad dziećmi. Duże domy dziecka są zastępowane rodzinnymi i instytucją rodzin zastępczych – mówi dyrektor MOPS.

 

– Tego typu małe placówki będą mogły liczyć na dofinansowanie działalności, zarówno ze środków krajowych jak i unijnych. W takich miejscach ma być zapewniona bardzo dobra opieka, zaś osoby w nich przebywające mogą być współgospodarzami – dodaje.

W Centrum będą obywały się codzienne zajęcia poświęcone rehabilitacji, fizjoterapii, czy terapii zajęciowej i manualnej, rozwijającej i wspierającej umiejętności przebywających w nim osób.

Przetarg na budowę obiektu ma zostać ogłoszony jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Budowa miałaby ruszyć od drugiego kwartału, natomiast planowe zakończenie inwestycji to druga połowa 2025 roku.

Z uwagi na fakt, że są dostępne środki na finansowanie funkcjonowania tego typu działalności, pobyt w Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnym będzie albo bezpłatny albo niskopłatny.

 

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
31 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
MOHAMMED HASAN SALIHS
MOHAMMED HASAN SALIHS
4 miesięcy temu

hola, hola, nie tak szybko..Maro pomoz!

Ten projekt wydaje sie idealny dla nas , przybyszy ze wschodu. Po prostu zarezerwujcie dla nas Przasnyszanie. Tyle wysilku wlozylismy zeby sie dostac tutaj a teraz koczujemy na Bialorusi. Pisiorce nie chca nas wpuscic zeby miasto Przasnysz moglo skorzystac na ubogaceniu kulturowym i dostawie sily umyslu: lekarze, prawcnicy, inzynierowie .

POmuzcie KOchani, glosujcie na Lwice, poko euro spoko, Czaki2050, KAnfyederacya, peesele, elgebety-q. KOdziarnie, wsciekle macice. Oni wszyscy nas wpuszcza i POmoga.

Z gory dziekuje i niech alahaha wynagrodzi w niewiernych dziewicach.

Bedziecie zadowoleni na dluzsza mete i nie pozalujecie.

Szczesc Halaha.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
4 miesięcy temu

Żadne tam POko Mohamedzie. Mój glos ma szajka Jarosława Bezzębnego! Nie będzie inaczej! Może i nam wybudują komin za miliard złotych, który później trzeba będzie zburzyć. Za grube pieniądze oczywiście. No i dalej będziemy płacić milion euro dziennie za Izbę Dyscyplinarną! Stać nas! A tu co chwilę ktoś błaga o pieniądze bo chce ratować swoje życie. Nie masz z tym problemu? Albo taki Obajtek. Wyjdzie i mi powie, że dym*ł mnie na cenie paliwa dla mojego dobra. Żebym przypadkiem kolejek na stacjach na koniec roku nie doświadczył. Obniżyli podatki, a Orlen zgarnął kasę dla siebie zamiast obniżyć ceny. Ale co… Czytaj więcej »

MOHAMMED HASAN SALIHS
MOHAMMED HASAN SALIHS
4 miesięcy temu

Maro , co jest ? Slabszy dzien ? Ty Bracie przeciw nam?  Jaro Bezzebny ?! NIEEEE , to szczal slepakiem w chore nie wyleczone kolano! Ten nas NA BANK nie wpusci!!! Kogo ubogacimy kulturopwo? przeciez nie Tarszynskiego homofoba do entej potegii, . Jaro z kolei nie taki grozny jak te kly Dominika. Tak sie zastanawiam na @laha odjepalo Ci chopie na starosc? Niby z jednej strony z empatia prawisz o nas ze jestesmy , biedni, wymeczeni itd. byle nie jaroo , ta pIsta cja NIC nie da i dalej beda puszbaki na Bialorus.. Kto sie Przasnyszanami zajmie? Gdzie znajdziemy schronienie? Niewierne bialoglowy czekaja i nie… Czytaj więcej »

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
4 miesięcy temu

Aha, i nie kpij sobie z ludzi na białoruskiej granicy. Tam co chwilę ktoś umiera z zimna i głodu. Śmieszy Cię to? Ci ludzie uciekali przed wojną tak samo jak Ukraińcy. A my skazujemy ich na śmierć tylko dlatego że mają inny kolor skóry. Zabawne jak cholera, prawda?

Wtyle
Wtyle
4 miesięcy temu

Wy PeOwcy prawdziwi jak i PiSowcy jesteście tacy sami wpuścić bambo i niech naród ich utrzymuje, a weź czarnego do swojego prawdziwego domu dziadu.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
4 miesięcy temu
Reply to  Wtyle

Nie zdziwię się jak na starość „bambo” Ci będzie pieluchę zmieniał. Zasrany rasisto.

Wtyle
Wtyle
4 miesięcy temu

Bambo to nie rasistowskie to przyjaciel z naszej czytanki głąbie trzeba było się uczyć w szkole. Tylko w Netflixsie wszystko co normalne to rasistowskie i homofobiczne. Głąbie.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
4 miesięcy temu
Reply to  Wtyle

Bambo z czytanki nie był zbyt rozgarnięty. Głąbie.

Rahman Al Sabibi
Rahman Al Sabibi
4 miesięcy temu

„bambo”? „wycierac pieluche”!! Kogo obrazasz prawdziwy rasisto? wy niewierni nam bedziecie wycierac zady i to niedlugo. I placic na nasze utrzymanie.
Chyba nasi radzieccy towarzysze w POlsze musza zweryfikowac szeregi bo z ciebie zaden POjownik o rownosc, ubogacenie POlszy i braterstwo wielorasowe.

Edzio
Edzio
4 miesięcy temu

Czy byłeś na wspomnianej granicy i na własne oczy widziałeś co się tam działo i dzieje nadal ? Czy rozmawiałeś z ludźmi zamieszkującymi tereny przygraniczne o problemach , które ci pseudo uchodźcy sprawiają ? Czy nie uciekli już przed wojną do kraju , w którym wojny nie ma ? Takich pytań retorycznych mógł bym wymieniać sporo ! Ale po co ! Jak zadaje je osobie , która nie ma pojęcia o tym o czym pisze ale leczy swoje kompleksy na forum !

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
4 miesięcy temu
Reply to  Edzio

A Ty byłeś? No słucham

Edzio
Edzio
4 miesięcy temu

W przeciwieństwie do ciebie ofiaro losu , TAK !

SAJID Mostafa
SAJID Mostafa
4 miesięcy temu
Reply to  Edzio

Rzucalismy w niewiernych, homofobuf, rasistow kamieniami , galeziami i lamalismy wasze zyletkowe bariery niehumanitarne kladac konary.drzew, Sluzby Bialoruskie i ruskie nam pomagaly w przekraczaniu. wszyscy widzieli co sie dzialo.i szczelali w powioetrze na postrach ale i na serio do waszych lamp stroboskrobowych i zwuyklych Pisiory caly czas nas blokowaly i blokuja. A Dobrzy POlacy nic nie mogli zrobic a wiemy ze by nas wpuscili, przepuscili i ugoscili. I juz nie dlugo beda mogli POmuc. W pisdu z pisem. Glosujcie na POKo euro sPOKO koko, radziecka Lwice, CZaki2050, elgebety-q, kodziarzy, wsciekle macice, peesele.kanfjederacyye. Bedziecie zadowoleni a pisioruff kamieniami przegonimy. Niewierne uwolnimy… Czytaj więcej »

Alina
Alina
4 miesięcy temu

Chyba ci rozum odjęło, aż nie chce się wierzyć że jeszcze tacy ludzie są

Hasan Ya Hadid Baba
Hasan Ya Hadid Baba
4 miesięcy temu
Reply to  Alina

Zamilcz niewierna! U nas kobiety nie maja prawa glosu.ani wypowiadania sie publicznie

I wtedy odnajduja wlasnie sie w zyciu rodzinnym.

Patrz na Afganistan i podpatruj swoja role.

wasze mezczyzny sa coraz bardziej cjpowate

moga sie uczyc od nas.

Rola kobiety jest siedziec cicho przy mezu .

Nauczysz sie

Avatar
Avatar
4 miesięcy temu

To wróć do siebie cymbale
Nikt cię tu na siłę nie trzyma.

Alina
Alina
4 miesięcy temu

Chory jesteś,zacznij się leczyć

Rahman Al Sabibi
Rahman Al Sabibi
4 miesięcy temu
Reply to  Alina

Niewierna Alinko kiedys moj wujek opowiadal ze podwiozl na naszej pustyni sympatycznego i zabawnego Polaka. Wyobraz sobie Alinko zezaproponowal mu podwozke ale ten Polak bardzo sie wzbranial bo zona kuzyna w ciazy , ktora z nim byla wyladowala na pake (to byl pick up). Bardzo nas to zozbawilo ze sie tak wzbranial , cackal, ubolewali sam chcial isc na ta pake zamiast zony, Niestety ale miejsce naszych twardych kobietw jihabach jest nizej. Nic sie jej na tej pace nawet w ciazy nie stalo, wiec nie wiadomo o co caly raban.

Sps
Sps
4 miesięcy temu

7 mln na 20 miejsc … jakie będzie kryterium rekrutacji ? Kto pierwszy ten lepszy ? Trafia tylko osoby które maja plecy . Dolozcie do ZOLu zróbcie hospicjum. A nie budować i utrzymywać budynek rekreacyjny

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
4 miesięcy temu
Reply to  Sps

Przy 10 bańkach wydanych na 3 sadzawki te 7 milionów to są drobniaki na dropsy.

Korsarz
Korsarz
4 miesięcy temu

Już słyszę jak wyją cebulaki z Magnolii

Ania
Ania
4 miesięcy temu

Inwestycja na cele społeczne ale całkowicie nie przemyślana ekonomicznie. Wysoki koszt budowy do tego biezace koszty obsługi ośrodka bo na stałe trzeba zatrudnić kilka osób…
I to wszystko dla 9+ 11 miejsc..??
Z uwagi na założenie że pobyt ma być bezpłatny czy niskokosztowy można przypuszczać ze nie jest to inwestycja z której skorzysta przeciętny Przasnyszanin.

Justyna
Justyna
4 miesięcy temu
Reply to  Ania

Zawsze ktoś skorzysta. Kiedy była moda na budowę hal sportowych i boisk ( zasadna, bo to służy ludziom i zapewnia zdrowie) tez z pierwszej hali sportowej nie korzystali wszyscy mieszkańcy. Istnieje i będzie istniała coraz większa potrzeba na tego typu placówki. Nie tylko dla osób niepełnosprawnych ale również dla samotnych starszych. Domy pomocy w takiej formie jak funkcjonują zupełnie się przeżyły. Kto z Was chciałby mieszkać na starość w pokoju z przynajmniej jedną obcą osobą. Cieszmy się wiec, ze powstanie pierwszy taki dom u nas. To coś, czego jeszcze okoliczne miasta nie mają.

Justyna
Justyna
4 miesięcy temu

Może spójrzmy na to inaczej. Po pierwsze powstaną nowe miejsca pracy, co w obecnych czasach jest bardzo istotne. Po drugie zrodzi się zdrowa konkurencja pomiędzy tego typu placówkami w mieście wymuszająca wyższe standardy i lepszą jakość opieki. Na poniesione koszty trzeba patrzeć z punktu widzenia ich przyszłej opłacalności. Wiele miast chciałoby taki projekt prowadzić, dobrze, że takie centrum powstanie właśnie w Przasnyszu.

Ania
Ania
4 miesięcy temu
Reply to  Justyna

Bredzisz, o jakiej przyszlej opłacalności mówisz? A nowe miejsca pracy..do obsługi 9+11 osób korzystajacych bezplatnie? I to wszystko w 20_tys.miescie..i prawie 3 razy wiekszym powiacie..więc dla kogo?
To miałoby sens przy ilości przynajmniej 50 miejsc.

Justyna
Justyna
4 miesięcy temu
Reply to  Ania

Żeby zajmować głos w sprawie opłacalności, trzeba trochę mieć pojęcia o ekonomii oraz wiedzę na temat funkcjonowania tego typu placówek i standardów im stawianych. To zbyt obszerny temat, aby tutaj go wytłumaczyć. Nie zabieram głodu w sparach, o których nie mam pojęcia.

Justyna
Justyna
4 miesięcy temu
Reply to  Ania

Przepraszam, w ostatnim zdaniu mojego ostatniej wiadomości wkradły się literówki. Powinno być: Nie zabieram głosu w sprawach, o których nie mam pojęcia. 😊

Justyna
Justyna
4 miesięcy temu
Reply to  Ania

Jeśli chodzi o ścisłość to nasze miasto ma niewiele ponad szesnaście tysięcy mieszkańców 😀

Alina
Alina
4 miesięcy temu
Reply to  Ania

Do 20 tysięcy to brakuje 5 tysiecy

obserwator
obserwator
4 miesięcy temu

Ile maksymalnie osób będzie zakwaterowanych w tym nowopowstałym lokalu?

Mieszkanka
Mieszkanka
4 miesięcy temu
Reply to  obserwator

Napisane jest w artykule. 9 osób na pobyt całodobowy i 11 na pobyt dzienny.