W przasnyskim szpitalu rozpoczęła się pierwsza tura szczepień. Ilu medyków deklaruje chęć przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19?

Wczoraj, około godziny 8:00 do Szpitala im. dr. W. Oczko w Przasnyszu dotarła pierwsza dostawa 75 dawek szczepionek przeciw COVID-19. Tym samym od godziny 10:00 rozpoczęto w placówce akcję szczepienia personelu. Wiemy ilu przasnyskich medyków zadeklarowało chęć zaszczepienia się.

 

W całej Polsce z grupy „zero”, która liczy około miliona osób, do szczepień przeciwko COVID-19 zgłosiło się około 400 tys., ale termin składania deklaracji dla tej grupy po raz kolejny przedłużono, tym razem do 14 stycznia 2021 r.

W SP ZZOZ w Przasnyszu uprawnionych do przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19 jest ok. 600 osób. Do tej chwili, gotowość do zaszczepienia w „okresie zero” potwierdziło 156 osób z personelu Szpitala im. dr. W. Oczko w Przasnyszu oraz 214 osób z innych uprawnionych jednostek.

Jak wskazał dyrektor placówki Grzegorz Magnuszewski, chęć przyjęcia szczepionki zadeklarowała około połowa przasnyskich medyków, ale termin składania deklaracji, dotyczących gotowości do zaszczepienia przeciwko COVID-19, został przedłużony, co zapewne zwiększy ten odsetek.

Sam dyrektor podda się szczepieniu i zachęca do tego innych, ale nie stosuje środków nacisku wobec członków swojego personelu. Wspominamy o tym, ponieważ ogólnopolskie media donosiły o przypadku, kiedy pracujący na kontraktach ratownicy medyczni otrzymali ultimatum, że albo poddadzą się szczepieniom, albo ich umowy nie zostaną przedłużone.

– Jako Dyrektor podmiotu leczniczego, w trosce o bezpieczeństwo otoczenia i swoje własne, podjąłem decyzję o zaszczepieniu się w dniu 30.12.2020 r. Jako podmiot leczniczy, dbamy o bezpieczeństwo zarówno pacjentów, jak i personelu. Zachęcamy i będziemy zachęcać do dobrowolnych szczepień przeciwko COVID-19. Uważam jednak, że więcej można osiągnąć edukując i rozmawiając z ludźmi niż poprzez stosowanie jakiejkolwiek formy przymusu – podkreślił Grzegorz Magnuszewski.

Jak wyjaśnił dyrektor, na dotychczasowy odsetek pozytywnych deklaracji wpływ miała sytuacja sprzed kilku miesięcy, kiedy miały miejsce zachorowania wśród personelu szpitala w Przasnyszu.

Wielu pracowników ma już chorobę za sobą i nie podjęli ostatecznej decyzji, dotyczącej zaszczepienia. Nie możemy jednak zapominać, że cały czas pojawiają się nowe przypadki zachorowań wśród personelu (nie zawsze z łagodnym przebiegiem), dlatego też apeluję o deklarowanie gotowości do szczepień – powiedział Grzegorz Magnuszewski.

Przekonania dyrektora podziela m.in. jego zastępca do spraw medycznych dr n. med. Wojciech Kucejko.

– Na pytanie „czy wyraziłem gotowość zaszczepienia się przeciw COVID19 i dlaczego” odpowiadam: TAK. Widząc i lecząc pacjentów zakażonych COVID-19 oraz przyjmując w Poradni Chorób Płuc osoby po zachorowaniu, odpowiedź nie może być inna. U pacjentów, którym udaje się wyjść z ostrej fazy choroby, „wyleczyć się”, niejednokrotnie rozwijają się późne powikłania wirusowego zapalenia płuc – zwłóknienie płuc, które jest nieodwracalne. Osoby w pełni sił przed zachorowaniem stają się niepełnosprawne po przejściu choroby – zaznaczył lekarz.

Masowe szczepienia w naszym kraju, zgodnie z deklaracją rządu, rozpoczną się 15 stycznia, kiedy planowanie jest uruchomienie 9 tys. zespołów szczepiennych, gdzie – po uprzednim zgłoszeniu – będzie można poddać się szczepieniu preparatem mRNA (ze zmodyfikowanymi nukleozydami) przeciw COVID-19 firmy Pfizer/BioNTech.

Handlowa nazwa produktu leczniczego brzmi Comirnaty, z treścią ulotki dla pacjenta w języku polskim można się zapoznać na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Z najnowszego sondażu IBRIS dla „Rzeczpospolitej” wynika, że chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 deklaruje 47% Polaków, zaś 44% szczepić się nie zamierza. Niezdecydowanych jest 9%.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
guest
23 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu

Wychodzi na to, że nawet wśród służby zdrowia szerzy się ciemnota.
Słuchajcie dalej Edyty Górniak zamiast specjalistów to dobrze na tym wyjdziecie.

Jak taki standardowy człowiek ma się zaszczepić, skoro personel szpitala nie chce? A szczepienia to póki co jedyny sposób na to, żeby się tego dziadostwa pozbyć.

medyk
medyk
1 rok temu

to idź się szczep… jest szansa, ze powikłania nastąpią szybko i nie będzie już fachowca od wszystkiego w komentarzach

xcx
xcx
1 rok temu

Jestem chętna , mogę wykorzystać szczepionkę przeznaczoną dla niechętnego medyka.

Alala
Alala
1 rok temu

Tych zamkniętych lekarzy powinni zaszczepić aby już nie bali się pacjentow i wzięli się do robity.

xcx
xcx
1 rok temu
Reply to  Alala

Bardzo słusznie , tych rodzinnych co biorą pieniądze z NFZ za zapisanego pacjenta.

Magda
Magda
1 rok temu

Przeczytajcie ulotkę, badania kliniczne tego preparatu zakończą się w 2022 r. Przyjmując ją wcześniej, weźmiemy udział w eksperymencie medycznym.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Magda

Bzdura. To nie jest żaden eksperyment. Dopuszczenie jest warunkowe, ale to znaczy tyle, że działanie szczepionki będzie monitorowane.

Słuchaj specjalistów a nie szarlatanów.

Szczepionka to jedyna szansa żeby nas od tego świństwa uwolnić. Czas na powrót do normalności.

Zobacz ile umarło ludzi w samym Przasnyszu.

przasnyszanka
przasnyszanka
1 rok temu

Pan Marek ma rację. W stolicy lekarze którzy dużo widzieli i są na psychotropach bo nie ogarniali wysokiej śmiertelności ludzi juz są zaszczepieni .Wiem co pisze !!! Ale coz widzę, że w naszym mieście ludzie są mądrzejsi nawet od wybitnych specjalistów i wszystko wiedzą najlepiej. Gratuluję

Magda
Magda
1 rok temu

Ilu? Odpowiedz, proszę. Zapytam też o ich wiek. Nie zawadzi też zajrzeć do charakterystyki produktu leczniczego na stronie gov.pl: „Okres utrzymywania się ochrony zapewnianej przez szczepionkę jest nieznany, ponieważ jest to nadal ustalane w badaniach klinicznych będących w toku”.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Magda

Ilu? Kilkadziesiąt osób. Mało?
Co ma wiek do rzeczy? Siedemdziesięciolatka już można na straty spisać? Może też chciałby jeszcze trochę pożyć?

Jak ma być znany okres ochronny szczepionki, skoro wynaleźli na kilka miesięcy temu? Dziwi Cię ta informacja?

Słuchajcie dalej tej panny z grzywką od antyszczepionkowców zamiast specjalistów, to dobrze na tym wyjdziecie.

Polska to jednak jest w dużej części ciemnota i zacofanie. Edyty Górniak autorytetem. Technikum Pszczelarskie skończyła i będzie się o szczepionkach mądrzyć. Masakra.

xcx
xcx
1 rok temu
Reply to  Magda

Ciemnogród z naszych mieszkańców nic dziwnego ,,ze można nimi manipulować w każdej sprawie.

Tom
Tom
1 rok temu

Włącz myślenie człowieku a nie łykasz wszytko co ci TVPis i TVN na tacy poda. Chcesz wziąć udział w eksperymencie i przyjąć szczepionkę wyprodukowana z wykorzystaniem abortowanych dzieci to powodzenia.
Cała ta pandemia to jeden wielki test na inteligencję.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Tom

Nie słucham tego, co w sprawie szczepionek mówi TVN. Ale słucham tego, co mają do powiedzenia specjaliści. A tu opinia jest jednoznaczna. Szczepić, szczepić i jeszcze raz szczepić. Szansa na poważne powikłania jest mniej więcej taka jak szóstka w totolotka.

Masz lepszy pomysł na pozbycie się tego gó*na? No to słucham? Nie wiem jak Ty, ale ja chciałbym już normalnie żyć.

Last edited 1 rok temu by Marek (prawdziwy)
Paweł
Paweł
1 rok temu
Reply to  Tom

Tom weź łom i zrób użytek na swojej głowie. Może pomoże. Wypisujesz głupoty.

Bartek
Bartek
1 rok temu

Masz wyprany mózg i zero wiedzy a w każdym temacie pod każdym artykułem dajesz komentarz

Kamil
Kamil
1 rok temu
Reply to  Magda

Kolejna oderwana od rzeczywistości. Eksperymenty ha. Nie bierz, zresztą tobie na próżnię w głowie nie pomoże.

JW3
JW3
1 rok temu

Jeśli komuś chodzi po głowie zaszczepić sie to przeczytajcie chorakterystykę produktu leczniczego comirnaty, ta szczepionka to oszustwo.
ps. wodą to się można szczepić przed kamerami a w mediach udawać szczepionkę i niech się szczepią króliki doswiadczalne

xcx
xcx
1 rok temu
Reply to  JW3

Głupich nie sieją sami się rodzą.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  xcx

I, co gorsza, głupotą zarażają innych.

Bartek
Bartek
1 rok temu

Będziecie płakać jak wam szczepionka zacznie wykańczać rodzine i będzie wiele skutkkow ubocznych. Szczepia się tylko ci którzy wierzą w tą propagandę. Później będziecie płakać ale już będzie za późno. Zmuszajcie jeden drugiego do szczepień. Jakiś do leczenia innych chorób nikt nie nawołuje. Ale z czasem oczy się otworzą.

Anna
Anna
1 rok temu
Reply to  Bartek

Efekty uboczne przechorowania covid są poważniejsze niż „powikłania” po szczepionce w postaci bólu ramienia, lekkiej gorączki, czy osłabienia. Radzę Tobie otworzyć oczy i nie szerzyć średniowiecza.

Bartek
Bartek
1 rok temu
Reply to  Anna

Szczep się bez kokejki

Waldemar
Waldemar
1 rok temu

Ludzie młodzi niestety tez chorują, tylko bez widocznych objawów. Drobne zmiany w płucach czy innych zaatakowanych narządach wewnętrznych nie zauważalne na dzień dzisiejszy, mogą się okazać tragiczne w skutkach za wiele lat i skutecznie skrócić czyjeś piękne życie. Osobiście radze się zaszczepić wszystkim. Szczepionki przeciw wirusowe są stosowane na świecie od ponad 200 lat i nikt nie słyszał o masowych kłopotach ludzkości z ich powodu. Dlatego obecnie występująca niechęć do szczepienia jest nie zrozumiała.